طرح توجیهی گاوداری شیری☀️(جهت اخذ مجوز فعالیت)

طرح توجیهی گاوداری شیری_پرشین پلن

فهرست مطالب

طرح توجیهی گاوداری شیری، مراحل کار را از نگاه شما گذرانده و در کنار آن، برآوردهای مالی و هزینه یابی را نیز انجام می‌دهد. همچنین با سفارش طرح توجیهی اختصاصی احداث گاوداری می‌توانید قدم‌های سریع تر و موثرتری برای اخذ مجوز بردارید؛ چراکه طرح توجیهی اختصاصی، همانند سند معتبری است که مورد تایید ارگان‌های دولتی می‌باشد.

در رابطه با راه اندازی گاوداری شیری باید بگوییم این کسب و کار، یکی از سودمندترین اقدامات ممکن محسوب می‌شود. چرا؟ چون نیاز به فرآورده‌های لبنی، روز به روز بیشتر شده و افزایش جمعیت مصرف کننده، در گرو افزایش عرضه این فرآورده‌ها می‌باشد.
لذا نیاز به احداث واحدهای بیشتری برای پرورش گاو شیری و سپس تولید فرآورده‌های حاصل از شیر گاو خواهد بود. از آنجا که فرآورده‌های لبنی هر روزه مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ سود حاصل از پرورش گاو شیری نیز تحت تاثیر آن، روند صعودی خواهد داشت. در وبسایت ما پرشین پلن، با کم و کیف این کار آشنا خواهید شد.

معرفی و مزایای طرح گاوداری شیری

شیر گاو یکی از مواد غذایی است که هم به صورت خام مورد استفاده قرار می‌گیرد و هم در تولید مشتقاتی مثل ماست، خامه، پنیر، بستنی، کیک و … مورد استفاده قرار می‌گیرد. لذا بازار خرید و فروش شیر گاو از رونق بالایی برخوردار است و طرح پرورش گاوداری شیری می‌تواند از رونق اقتصادی بالایی برخوردار باشد. از جمله‌ی مهمترین مزایای گاوداری شیری می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • درآمدزایی از طریق فروش شیر گاو
 • اشتغال زایی برای اشخاص فعال در حوزه دامداری مختلف به صورت مستقیم و غیرمستقیم
 • سادگی اجرای طرح گاوداری شیری
 • تامین نیاز داخل به شیر گاو
 • ارائه محصولات غذایی باکیفیت به بازار داخلی و رقابت با برندهای این حوزه

  طرح توجیهی پرورش قارچ دکمه ای☀️(جهت مجوز فعالیت)

سهم تولید شیر گاو در ایران و جهان

صنعت شیر بر اساس توانایی پستانداران مبنی بر تولید شیر به مقدار بیش‌ازحد نیاز تغذیه نوزادانشان بنا شده است، بخش اعظم حدود ۹۱ درصد شیر تولیدی در جهان توسط گاو حاصل می‌شود. سهم کشور ما در تولید شیر گاو نیز بالای ۸۰ درصد است؛ این در حالی است که فقط در برخی کشورهای دنیا تولید شیر توسط گوسفند، بز و گاومیش بصورت عمده تولید می‌شود. همین‌که نیاز غذایی شیر کشور ما با استفاده از شیر گاو صورت می‌گیرد، دلیل موجهی است برای احداث یک گاوداری.

استفاده از بهترین نژاد گاو شیرده برای تولید شیر

کاملا بدیهی است که برای اجرای هدف‌های مطرح شده در طرح توجیهی گاوداری شیری و راه اندازی یک خط تولید شیر و پرورش گاوهای شیرده به یک گاوداری صنعتی نیاز دارید. در این گاوداری باید بهترین گاوهای شیرده را نگه دارید تا حجم و کیفیت شیر تولید شده، سود شما را تضمین کند. مطالعات گوناگونی که بر نژادهای مختلف گاو انجام شده است نشانگر آن است که نژاد هلشتاین بهترین نژاد موجود است. یک گاو شیرده بومی شیری کمتر از این نژاد فوق العاده و پر شیر تولید می‌کند. همه شیری که یک گاو بومی تولید می‌کند از 12 لیتر در روز تجاوز نمی‌کند.

گاو شیری هلشتاین به مدت 10 ماده روزانه 28 لیتر شیر به شما تحویل می‌دهد. این مقدار در حالت عادی است. در دوران اوج شیر دهی این مقدار به 50 تا 60 لیتر در روز می‌رسد. شما می‌توانید از این گاو خارق‌العاده در همه دوران شیر دهی خود، 12000 لیتر شیر بدوشید. مقایسه ساده آن با گاوهای بومی ایران، ارزش های بی نظیر این نژاد را کاملا روشن می‌سازد.

استفاده از بهترین نژاد گاو شیرده برای تولید شیر_پرشین پلن

سود و درآمد گاوداری شیری

بازار پررونق شیر گاو در کنار فراهم بودن شرایط برای پرورش گاو شیری سبب شده تا طرح پرورش گاوداری شیری یکی از طرح‌های اقتصادی پرسود لقب بگیرد. با این وجود، سود و درآمد حاصل از پرورش گاوداری شیری به عوامل گوناگونی از جمله تعداد گاوهای شیری، حجم شیر تولیدی و … بستگی دارد. تحقیقات انجام شده در حوزه گاوداری شیری به خوبی این موضوع را نشان می‌دهد که میزان سودآوری طرح توجیهی گاوداری شیری در کشور چیزی در حدود 35 الی 40 درصد است که درصد سود قابل توجهی برای این طرح می‌باشد.

آشنایی با بهترین نژادهای گاو شیری

یکی از پارامترهایی که در تاسیس گاوداری شیری از اهمیت بالایی برخوردار است، نژاد گاوهای شیری است. از جمله بهترین نژادهای گاو شیری که در کشور برای تولید شیر استفاده می‌شوند می‌توان به نژادهای زیر اشاره کرد:

 • گاو هلشتاین: هلشتاین یکی از بهترین نژادهای گاو شیری است که زادگاه آن کشور هلند است. گاو هلشتاین از دستکاری ژنتیکی نژادهای خاصی توسط محققان کشور آلمان و هلند متولد شده است. گاو نژاد هلشتاین به صورت میانگین، سالانه بیشتر از ده هزار لیتر شیر می‌دهد. شیر گاو هلشتاین 3.7 درصد چربی و 3.1 درصد پروتئین دارد. این گاو یکی از پرطرفدارترین گاوهای شیری در کشور است و نزدیک به 97 درصد گاوهای شیری کشور را تشکیل می‌دهند.
 • گاو براون سوئیسی: یکی از بهترین نژادهای گاو شیری که خواستگاه آن قاره اروپا است، گاو براون سوئیسی می‌باشد. این گاو به صورت سالیانه چیزی نزدیک به ده هزار لیتر شیر تولید می‌کند که 4 درصد آن چربی و 3.5 درصدش پروتئین است. لازم به ذکر است که این گاو فقط برای تولید شیر مناسب است و برای مصارف گوشتی مناسب نیست. نزدیک به 2 درصد گاوهای شیری کشور از نژاد براون سوئیسی هستند.
 • گاو سمینتال: یکی دیگر از نژادهای گاو شیری، نژاد سمینتال است. گاو سمینتال یکی از گاوهایی است که گوشت و شیر آن از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است. تقریبا نزدیک به 1 درصد از گاوهای شیری کشور از نوع سمینتال هستند.

بازار هدف شیر گاو

درباره بازار هدف شیر گاو لازم به ذکر است که شیر یکی از مواد غذایی است که خواص بسیار زیادی دارد و در نتیجه به شدت پرطرفدار است. بنابراین استفاده از این ماده غذایی چه به صورت خام و چه به صورت ماست، پنیر، خامه و … رواج زیادی دارد. در نتیجه بازار هدف شیر گاو بسیار گسترده است و تقریبا تمامی اشخاص جامعه از شیر گاو و فرآورده‌های آن استفاده فراوانی می‌کنند. لذا این ماده غذایی از بازار هدف بسیار پررونقی برخوردار است و اجرای طرح گاوداری شیری می‌تواند سود قابل توجهی را به همراه داشته باشد.

سرمایه اولیه برای گاوداری شیری

بدون شک شروع در هر کسب و کاری، سرمایه اولیه نقشی کلیدی را بازی می‌کند. اولا لازم به ذکر است که سرمایه اولیه مورد نیاز برای اجرای طرح توجیهی گاوداری شیری به حجم پروژه، تعداد گاوهای شیری و نوع آن‌ها بستگی دارد.

همچنین، سرمایه اولیه مورد نیاز برای اجرای طرح توجیهی گاوداری شیری، شامل دو بخش مهم سرمایه ثابت طرح و سرمایه در گردش این طرح توجیهی می‌باشد. سرمایه ثابت طرح توجیهی گاوداری شیری شامل هزینه مورد نیاز برای خرید تجهیزاتی مثل دستگاه شیردوش، دستگاه شیر سر کن، تانکر حمل شیر، آبخوری و علف خوری و … می‌باشد. علاوه بر این، هزینه ساخت سالن گاوداری، بخش عمرانی و اداری گاوداری نیز یکی دیگر از پارامترهای مهم و کلیدی در تعیین هزینه مورد نیاز برای اجرای این طرح است. لازم به ذکر است که هزینه خرید گاو شیری هم بخش قابل توجهی از سرمایه ثابت مورد نیاز جهت اجرای طرح توجیهی گاوداری شیری را به خود اختصاص می‌دهد.

از طرفی سرمایه در گردش طرح توجیهی گاوداری شیری شامل هزینه‌ی خرید علوفه و غذای دام، داروهای مورد نیاز جهت سلامتی دام، هزینه انرژی، تامین دستمزد نیروی انسانی، تعمیر تجهیزات و سالن تولید و … می‌باشد. لذا تمامی این عوامل در کنار هم در تعیین سرمایه اولیه طرح پرورش گاو شیری نقش دارد.

در طرح توجیهی ارائه شده توسط تیم پرشین پلن، تمامی عوامل و پارامترهای اقتصادی مورد نیاز برای اجرای طرح توجیهی گاوداری شیری به صورت دقیق برآورد شده است.

سرمایه اولیه برای طرح گاوداری شیری_پرشین پلن

مهمترین نکات در اجرای طرح گاوداری شیری

در هنگام اجرای طرح گاوداری شیری، یکسری پارامترها و نکات کلیدی وجود دارد که باید مد نظر قرار داده شوند که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

 • به دلیل بوی نامطبوع کود گاو، گاوداری شیری باید در محلی دور از مناطق شهری باشد تا بوی کود ساکنین مناطق مسکونی را اذیت نکند.
 • کیفیت شیر گاو تولیدی به نوع گاو و کیفیت غذا و داروی گاو وابسته است. به صورت کلی، گاو هلشتاین و براون سوئیسی بهترین نژادهای گاو شیری هستند و شیر آن‌ها از کیفیت بالایی برخوردار است. در نتیجه شیر آن‌ها مشتریان زیادی دارند. همچنین کیفیت علوفه استفاده شده در گاوداری‌ها نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. لذا برای تهیه علوفه از اشخاص متخصص کمک گرفته و علوفه مورد نیاز را از مراکز معتبر تهیه کنید.
 • برای حفظ سلامت گاوهای شیری، بهتر است گاوها هر چند وقت یکبار توسط دامپزشک معاینه شوند و در صورت مشاهده بیماری حتما داروهایی برای بهبود گاو تجویز شود. همچنین تا زمان بهبودی کامل گاوها، باید شیر گاو دور ریخته شود تا موجب سرایت بیماری به انسان نشود.
 • حتماً هر چند روز یکبار کف گاوداری را تمیز کرده و کود و فضولات را از گاوداری پاک کنید تا موجب مریضی گاوها نشود. لازم به ذکر است که با فروش کود گاو هم می‌توانید درآمد خوبی به دست بیاورید.

طرح توجیهی گاوداری شیری برای شروع کسب و کار

برای شروع هر کسب و کاری، داشتن مجوز فعالیت از اهمیت بالایی برخوردار است. در خصوص گاوداری شیری هم در اولین قدم، باید به دنبال دریافت مجوز از جهاد کشاورزی باشید. در زمان اقدام جهت دریافت مجوز کسب و کار، باید اول درخواست مجوز بدهید. پس از تایید درخواست توسط جهاد کشاورزی، باید برای ادامه فرایند دریافت مجوز، طرح توجیهی گاوداری شیری دقیق و کارآمد ارائه نمایید.

طرح توجیهی گاوداری شیری ارائه شده باید تخصصی و منحصر به فرد باشد. در طرح ارائه شده باید تمامی عوامل و پارامترهای کلیدی از جمله پارامترهای اقتصادی را به صورت کامل و دقیق محاسبه نمایید تا بتوانید طرح گاوداری شیری را به درستی پیش ببرید. در نتیجه نگارش طرح توجیهی برای پرورش گاوداری شیری به اطلاعاتی دقیق و کامل در این حوزه نیاز دارد. لذا در پروسه نگارش این طرح توجیهی باید از اشخاصی خبره و کاربلد کمک بگیرید.

طرح های توجیهی مرتبط با حوزه کشاورزی

سفارش طرح توجیهی گاوداری شیری

پرشین پلن یکی از مهمترین تیم‌های فعال در حوزه کسب و کار است که از کارشناسان باتجربه و خبره تشکیل شده است. کارشناسان تیم پرشین پلن از تجربیات خود و مطالعات انجام شده در زمینه پرورش گاو شیری استفاده کرده‌اند تا بتوانند به شما در نگارش طرح توجیهی گاوداری شیری کمک کنند. طرح توجیهی گاوداری شیری که بایستی بصورت اختصاصی تهیه شود، یکی از خدمات تیم پرشین پلن است که یکی از مراحل اخذ مجوز فعالیت در زمینه گاوداری شیری را برای شما ساده‌تر خواهد کرد. هم اکنون درصورت تمایل برای سفارش طرح توجیهی گاوداری شیری می‌توانید با کارشناس ارشد تیم پرشین پلن در ارتباط باشید.

مهندس خلیلیان

شماره تماس جهت سفارش طرح توجیهی

ساعت کاری 8 تا 24:  ۰۳۶۱ ۰۰۶ ۰۹۱۲
مهندس مهدی خلیلیان: عضو ارشد کانون مشاوران اعتباری و بانکی ایران و یکی از حرفه‌ای‌ترین طرح نویسان کشور با ۲۵ سال سابقه در حوزه سرمایه‌گذاری و تجربه حضور در ۳ وزارتخانه اقتصادی کشور

اشتراک‌گذاری مقاله

فیسبوک
تویتر
واتساپ
تلگرام
4.6/5 - (8 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 6 =

راهنمای سفارش طرح اختصاصی

دسته‌بندی طرح‌های توجیهی