طرح توجیهی تاسیس داروخانه☀️(برای اخذ مجوز+گرید)

طرح توجیهی تاسیس داروخانه-پرشین پلن

فهرست مطالب

این روزها، داروخانه‌ها به عنوان یکی از مهم‌ترین محل‌های تأمین دارو برای جامعه شناخته شده‌اند. به همین دلیل، تاسیس یک داروخانه به عنوان یک کسب و کار پرسود و درآمد زا محسوب می‌شود. اما تاسیس یک داروخانه مستلزم طرح توجیهی برای اخذ مجوز از سازمان غذا و دارو و سازمان‌های مرتبط است. در اینجا، سایت پرشین پلن می‌تواند به عنوان یک منبع معتبر برای تهیه طرح توجیهی باشد.

طرح توجیهی شامل جزئیاتی در مورد اهداف کسب و کار، بازار هدف، توانایی های مالی و مدیریتی و مزایای رقابتی است. این طرح توجیهی به شما کمک می‌کند تا برای اخذ مجوز اقدام کنید. همچنین با استفاده از طرح توجیهی، می‌توانید نقاط ضعف و قوت کسب و کار خود را بررسی کرده و از آن بهره‌مند شوید. اکنون برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد این کسب و کار و سفارش طرح توجیهی، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

معرفی و توجیه اقتصادی تاسیس داروخانه

تاسیس داروخانه در ایران به عنوان یکی از کسب و کارهای پردرآمد و پر سود در بخش خدمات پزشکی و بهداشتی، مورد توجه قرار گرفته است. داروخانه‌ها مکان‌هایی هستند که در آن‌ها داروها و محصولات دیگر مرتبط با بهداشت و درمان به مشتریان عرضه می‌شود. در ایران، تاسیس داروخانه بر اساس مقررات و ضوابطی که توسط سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تنظیم شده، انجام می‌شود.

تاسیس داروخانه به دلیل داشتن بازار پتانسیل بالا و تقاضای بیشمار برای محصولات بهداشتی و درمانی، از جمله کسب و کارهای پر درآمد در ایران محسوب می‌شود. همچنین، با توجه به اهمیت ارائه خدمات بهداشتی و درمانی، تاسیس داروخانه می‌تواند به بهبود سطح سلامت جامعه کمک کند و یک نقش مهم در ارتقای سطح زندگی مردم داشته باشد.

با توجه به اینکه تاسیس داروخانه به صورت مستقل نیز امکان‌پذیر است، این کسب و کار فرصتی برای کسانی است که به دنبال استقلال مالی و موفقیت در بخش خدمات بهداشتی هستند.

شرح خدمات داروخانه

داروخانه‌ها به عنوان مراکز ارائه خدمات بهداشتی و درمانی (در حوزه خدماتی) خدمات مختلفی برای مشتریان خود ارائه می‌دهند. برخی از اصلی‌ترین خدمات داروخانه عبارتند از:

 • فروش داروها و محصولات بهداشتی و درمانی
 • ارائه خدمات پوست و مو
 • ارائه خدمات اندازه‌گیری فشار خون و قند خون
 • ارائه خدمات تست‌های پزشکی مانند تست بارداری، تست کرونا و …
 • ارائه محصولات مکمل و غذایی
 • فروش محصولات آرایشی بهداشتی
 • ارائه خدمات فیزیوتراپی
 • فروش ویزیتوری و لوازم پزشکی مانند پرده حفاظتی و دستکش پزشکی
 • ارائه خدمات پیشگیری و درمان بیماری‌های نادر
 • ارائه خدمات تست آزمایشگاهی
 • فروش عینک‌های طبی و آفتابی
 • ارائه خدمات ترجمه دستورالعمل‌های پزشکی
 • فروش محصولات بسته بندی شده و بدون نسخه مانند عینک خواندن و قطره چشم.

شناسایی بازار هدف برای تاسیس داروخانه

شناسایی بازار هدف برای تاسیس داروخانه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در واقع، شناسایی بازار هدف به معنای شناخت دقیق از ویژگی‌ها و نیازهای مشتریان محتمل، رقابت‌های موجود و توان رقابتی کسب و کار مورد نظر می‌باشد. بنابراین، برای شناسایی بازار هدف برای تاسیس داروخانه، ابتدا باید ویژگی‌های شهر و منطقه مورد نظر شناسایی شود.

سپس نیازهای ویژه مشتریان هدف به صورت دقیق تعیین و ارزیابی شود. در این مورد، می‌توان به مثال‌هایی از نیازهای مشتریان مثل بیماران دیابتی، بیماران با اختلالات اعصابی، بیماران قلبی و… اشاره کرد. به علاوه، بررسی رقابت‌های موجود و تعیین توان رقابتی کسب و کار نیز در شناسایی بازار هدف موثر واقع می‌شود. با توجه به این موارد، بازار هدف برای تاسیس داروخانه باید به صورت دقیق شناسایی و تعیین شود.

  طرح توجیهی احداث بیمارستان☀️(انواع بیمارستان تخصصی،فوق تخصصی)

تحلیل مالی و تخمین هزینه ها با طرح توجیهی

در طرح توجیهی برای تاسیس داروخانه، تحلیل مالی و تخمین هزینه‌ها از جمله اجزای مهمی هستند که باید مورد توجه قرار گیرند. این تحلیل باید شامل برآورد سرمایه‌گذاری اولیه، هزینه‌های ثابت و متغیر، درآمدهای پیش‌بینی شده، نرخ بازگشت سرمایه و زمان بازگشت سرمایه باشد. با انجام این تحلیل، می‌توان تصمیم‌گیری درباره ادامه یا توقف پروژه را براساس داده‌های مالی گرفت.

عوامل مختلفی می‌توانند بر تخمین هزینه‌های تاسیس داروخانه تأثیر بگذارند، مانند نوع و میزان محصولات دارویی و بهداشتی که به فروش می‌رسند، هزینه‌های اجاره و ساخت داروخانه، هزینه‌های پرسنل، هزینه‌های بازاریابی و تبلیغات و هزینه‌های نگهداری و تعمیرات. در طرح توجیهی باید تحلیل دقیقی از هزینه‌ها و درآمدهای پیش‌بینی شده ارائه شود تا بتوان به صورت دقیق‌تری میزان سودآوری و بازگشت سرمایه را برای سرمایه‌گذار پیش‌بینی کرد.

شرح استراتژی های تامین کالا و مواد اولیه

استراتژی های تامین کالا و مواد اولیه در تاسیس داروخانه از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند. برای موفقیت در این کسب و کار، باید به دو نوع تامین کالا توجه کرد:

+ تامین محصولات دارویی: برای تأمین محصولات دارویی، می‌توان با تامین‌کنندگان مختلف محصولات مذاکره کرد و با ایجاد قراردادهای مناسب با آن‌ها، محصولات مورد نیاز را تهیه کرد.

+ تامین مواد اولیه: برای تولید محصولات بهداشتی و دارویی، نیاز به تأمین مواد اولیه مورد نیاز است. برای تأمین مواد اولیه، می‌توان از روش‌های مختلفی مانند خرید مواد اولیه از تامین کنندگان داخلی یا خارجی، خرید از سایت‌های مرتبط و یا ایجاد تعاونی با کشاورزان محلی استفاده کرد.

استراتژی های موثر تامین مواد اولیه شامل مشارکت در مراحل تولید، افزایش کیفیت محصولات و کاهش هزینه‌ها به عنوان مزیت رقابتی محسوب می‌شوند. همچنین، ایجاد روابط حمایتی با تامین کنندگان و افزایش روابط تجاری در سطح بین‌المللی نیز می‌تواند در تأمین مواد اولیه مورد نیاز برای تولید محصولات بهداشتی و دارویی مؤثر باشد.

شرح استراتژی های تامین کالا و مواد اولیه_پرشین پلن

شرح ساختار سازمانی و مدیریتی داروخانه

ساختار سازمانی و مدیریتی داروخانه باید به نحوی باشد که امکان بهره‌وری بهینه از منابع و توانمندی‌های داخلی و خارجی داروخانه را فراهم کند. در بسیاری از موارد، سازمان‌هایی که به شکل هیئت مدیره و ستادی مدیریت می‌شوند، به صورت موثری قابلیت مدیریت بهینه و ایجاد نظارت و کنترل بر عملکرد داروخانه را دارند. در این مورد، می‌توان به مثال‌هایی از سازمان‌های مشابه در بخش داروسازی و داروخانه اشاره کرد.

در ساختار سازمانی داروخانه، تعیین وظایف و مسئولیت‌ها و نیز روابط سلسله مراتبی بین کارکنان بسیار مهم است. به علاوه، بهترین روش برای مدیریت داروخانه، تعیین یک مدیر عامل با تجربه و شایستگی است که قادر به رهبری و مدیریت تیمی متشکل از متخصصین داروسازی و پزشکی باشد. در کل، ساختار سازمانی و مدیریتی داروخانه باید به گونه‌ای باشد که به حفظ منافع مشتریان، تأمین نیازهای آن‌ها و همچنین بهره‌وری بهینه از منابع و توانمندی‌های داخلی و خارجی داروخانه کمک کند.

تهیه طرح توجیهی برای اخذ مجوز

تهیه طرح توجیهی برای اخذ مجوز تاسیس داروخانه ابتدا باید اطلاعات و مستندات مورد نیاز برای این مجوز جمع آوری شود. سپس می‌توان طرح توجیهی کاملی برای تاسیس داروخانه ارائه داد. در این طرح، بستگی به حجم سرمایه‌گذاری شما، می‌تواند مواردی مانند اهداف و استراتژی های کسب و کار، محصولات و خدمات ارائه شده، شرایط بازار، تحلیل SWOT، بررسی رقبا، شرح ساختار سازمانی و مدیریتی، تخمین هزینه ها و درآمدها، شناسایی منابع مالی و استراتژی های تامین کالا و مواد اولیه درج شود. در نهایت، باید طرح توجیهی به همراه مستندات مربوطه به سازمان غذا و دارو ارائه شود و منتظر تأیید و اخذ مجوز از این سازمان باشید.

پیش‌بینی وضعیت مالی و اقتصادی داروخانه در آینده

پیش‌بینی وضعیت مالی و اقتصادی داروخانه در آینده، بسته به مواردی مانند شرایط بازار، رقابت‌ها، قیمت‌ها و تغییرات قوانین، می‌تواند متفاوت باشد. اما با توجه به رشد بسیاری از صنایع در ایران و نیاز جامعه به خدمات داروخانه، پیش‌بینی می‌شود که داروخانه‌ها در آینده نیز به عنوان یکی از صنایع پررونق و موفق در اقتصاد ایران باشند.

با افزایش جمعیت و رشد بیماری‌های مزمن، نیاز به خدمات داروخانه در آینده نیز افزایش خواهد یافت. همچنین، با بهبود شیوه زندگی و رفاهی که بیشتری به جامعه ایرانی رسیده است، قابلیت خرید و استفاده از داروخانه‌ها نیز بهبود یافته است.

با این حال، برای داروخانه‌ها در آینده نیز به دنبال بودن تغییرات و تطورات بازار و اصلاحیه‌های قوانین و مقررات الزامی است. به همین دلیل، طرحی که برای تاسیس داروخانه تهیه شود، باید شامل ارزیابی مواردی مانند تغییرات بازار و قوانین در آینده باشد تا بهترین پیش‌بینی برای وضعیت مالی و اقتصادی داروخانه در آینده به دست آید.

پیش‌بینی وضعیت مالی و اقتصادی داروخانه در آینده_پرشین پلن

تحلیل بازار و رقبا

در طرح توجیهی تاسیس داروخانه، تحلیل بازار و رقبا به عنوان یکی از موارد حیاتی طرح، بسیار مهم است. در صورت درخواست سفارش مطالعات بازار در طرح توجیهی، در این بخش، باید بازار هدف، مشتریان، رقبا و فرصت‌ها و تهدیدهای بازار شناسایی شود. با تحلیل بازار، می‌توان میزان تقاضا و عرضه در بازار را پیش‌بینی کرد و بهترین راهکارهای بازاریابی را برای داروخانه پیدا کرد. علاوه بر این، شناخت رقبا و شناسایی نقاط قوت و ضعف آنها نیز می‌تواند به ما کمک کند تا استراتژی‌های مناسبی را برای رقابت با آنها انتخاب کنیم. در نهایت، تهدیدات و فرصت‌های بازار نیز باید مورد بررسی قرار گیرد تا بتوان بهترین تصمیمات را برای داروخانه اتخاذ کرد.

طرح های توجیهی مرتبط در حوزه خدماتی

سفارش طرح توجیهی تاسیس داروخانه

مجموعه ما در وبسایت پرشین پلن، با تیمی از کارشناسان با تجربه در حوزه سرمایه‌گذاری، نگارش طرح توجیهی تاسیس داروخانه شما را با دقت و اصولیت لازم انجام می‌دهد. همچنین، پرشین پلن برای انجام نگارش طرح توجیهی شما، با آخرین دستورالعمل ارگان‌های دولتی هماهنگی دارد و طرح توجیهی شما را مطابق با این دستورالعمل نگارش می‌کند. اکنون درصورت تمایل برای سفارش طرح توجیهی جهت اخذ مجوز یا تسهیلات بانکی می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید و از خدمات پرشین پلن بهره‌مند شوید.

مهندس خلیلیان

شماره تماس جهت سفارش طرح توجیهی

ساعت کاری 8 تا 24:  ۰۳۶۱ ۰۰۶ ۰۹۱۲
مهندس مهدی خلیلیان؛ عضو ارشد کانون مشاوران اعتباری و بانکی ایران و یکی از حرفه‌ای‌ترین طرح نویسان کشور با ۲۵ سال سابقه در حوزه سرمایه‌گذاری و تجربه حضور در ۳ وزارتخانه اقتصادی کشور

اشتراک‌گذاری

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

دسته بندی مقالات

راهنمای سفارش طرح توجیهی

دسته‌بندی طرح‌های توجیهی