طرح توجیهی کارگاه خیاطی☀️(برای اخذ مجوز)

طرح توجیهی کارگاه خیاطی_پرشین پلن

فهرست مطالب

طرح توجیهی کارگاه خیاطی، طرحی مهم برای اخذ مجوز جهت راه‌اندازی این کسب‌و‌کار است. شما می‌توانید در وبسایت پرشین پلن با طرح‌های مختلف توجیهی که با بهره‌گیری از کارشناسان مجرب تهیه شده است، آشنا شوید و  طرح مورد نظر خود را سفارش دهید.

کارگاه خیاطی ایده‌ای عالی برای علاقمندان به صنعت پوشاک است که با چاشنی خلاقیت و ارائه طرح‌های متنوع می‌توان به جایگاه خاص خود در این صنعت دست یافت. در ادامه بیشتر با این کسب‌و‌کار جذاب و مراحل راه‌اندازی آن آشنا می‌شویم.

اهمیت طرح کارگاه خیاطی

تولید لباس و پوشاک از مشاغل پر‎‌درآمد در سراسر دنیاست. کارآفرینان و افراد بسیاری به دلیل علاقمندی و البته گردش مالی بالای این صنعت مشغول فعالیت در این حرفه هستند. دانستن میزان سود‌دهی کار به تصمیم‌گیری صاحبان این کسب‌و‌کار کمک بزرگی خواهد کرد، که در طرح توجیهی طرح کارگاه خیاطی تعیین می‌شود.

مصرف بالای لباس در کشورمان به خصوص در بازار شلوغ قبل عید که طبق آیین و رسوم کهن تقاضای لباس بسیار افزایش می‌یابد، بر جذابیت ورود به این صنعت می‌افزاید. از طرفی مواد و متریال مرغوب برای تولید پوشاک با کیفیت در ایران در دسترس تولید‌کنندگان قرار دارد. همان‌طور که روشن است بازار این صنعت هم از نظر کمی و هم از نظر کیفی بستر بسیار مناسبی برای کسب درآمد است.

معرفی و مزایای طرح توجیهی کارگاه خیاطی

یک کارگاه حداقل با داشتن ظرفیت برای سه چرخ خیاطی و داشتن مواد اولیه متناسب با ظرفیت کارگاه، قابلیت تولید لباس‌های مورد نظر را داشته باشد، کارگاه خیاطی نامیده می‌شود. از جمله مزایای کارگاه خیاطی می‌توان به تولید انبوه لباس در طرح‌های متنوع و در نتیجه کاهش هزینه‌های تولید و ارائه محصولات با قیمت مناسب به بازار اشاره نمود. ایجاد اشتغال و درآمد‌زایی و تأمین یکی از نیاز‌های اساسی جامعه از دیگر مزایای کارگاه خیاطی هستند.

بیشتر بخوانید: بهترین طرح های توجیهی سال 1401

هزینه‌های طرح توجیهی کارگاه خیاطی

بسته به مدل کسب‌و‌کار شما، هرینه راه‌اندازی کارگاه خیاطی بسیار متفاوت خواهد بود، اما تقریبا با هر بودجه‌ای می‌توان در صنعت پوشاک جایگاهی داشت. بهتر است از طرح توجیهی کمک بگیرید و هزینه‌های کلی کار را برآورد نمایید. به‌طور تقریبی هزینه حداقل برای راه‌اندازی یک کارگاه کوچک خیاطی از دویست و پنجاه میلیون تومان شروع می‌شود.

جزئیات هزینه‌های کارگاه خیاطی که می‌توان به آن‌ها اشاره کرد عبارتند از:

 • هزینه اجاره و رهن کارگاه متناسب با ظرفیت مورد نظر
 • هزینه لوازم و خرید تجهیزات خیاطی (چرخ خیاطی و وسایل ریز کارگاه)
 • هزینه مصرفی آب، برق و…
 • هزینه مواد اولیه و مصرفی (پارچه، نخ، دکمه و لوازم خرازی و…)
 • +20 مورد بیشتر

توجیه‌پذیری اقتصادی کارگاه خیاطی

کارگاه خیاطی و تولید لباس از مشاغل درآمد‌زا محسوب می‌شود. با انجام اقدامتی ساده و استخدام و آموزش نیروی انسانی با تجربه که در برخورد با مشتری به خوبی عمل می‌کنند، تعداد مشتریان بیشتری به کارگاه شما جذب خواهند شد. نیاز انسان به پوشاک و تنوع پذیری افراد روز‌به روز در این صنعت در حال افزایش است. که استفاده از طرح‌های به‌روز و متریال با کیفیت بالا و قیمت مناسب منجر به افزایش تقاضا برای تولیدات شما می‌شود. بنابراین دقت به این عوامل کلیدی موثر در درآمد کارگاه و تلاش برای اجرایی کردن  دقیق آن‌ها، ضامن توجیه‌پذیری بالای اقتصادی طرح خواهد بود.

  طرح توجیهی تولید نوار چسب آلومینیومی☀️(جهت دریافت مجوز)

مراحل اجرای کارگاه خیاطی

ایده‌ی جالب راه‌اندازی کارگاه خیاطی در هشت مرحله خلاصه می‌شود:

ابتدا لازم است تا برای کسب‌و‌کار خود برنامه‌ریزی مدونی داشته باشید و بتوانید مجوز‌های لازم را اخذ کنید. هزینه‌ها، بازار و سایر پیش نیاز‌های آن را در نظر آورید. دوم تهیه مکان مناسب و اجاره آن است. در مرحله بعد تجهیز مکان و خرید و چیدمان ماشین‌آلات مورد نیاز طرح قرار می‌گیرد.

مرحله چهارم استخدام نیروی انسانی ماهر و با تجربه برای شروع تولید است. مرحله پنجم خرید مواد اولیه مانند پارچه، نخ و دکمه و متعلقات لباس‌ها و وسایل لازم برای بسته بندی لباس‌هاست. مرحله ششم تشکیل پرونده بیمه برای کارگاه خیاطی است. مرحله هفتم تبلیغات و اطلاع‌رسانی در مورد کارگاه‌تان است و مرحله‌ی هشتم راه‌اندازی و شروع به فروش و بازاریابی تولیدات کارگاه خیاطی است.

توجیه‌پذیری اقتصادی طرح توجیهی کارگاه خیاطی_پرشین پلن

فواید طرح توجیهی برای شروع کسب و کار

ضمانت این‌که برنامه‌ریزی کسب‌و‌کار شما به خوبی انجام شود توسط طرح توجیهی یا طرح تجاری شما تضمین می‌شود. تعیین بازار هدف و مخاطبان، بررسی رقبای در کسب‌و‌کار‌های مشابه کار شما، مرور مراحل لازم برای راه‌اندازی کسب‌وکار، هزینه‌های کامل ثابت و متغیر جهت احداث کارگاه، همه اطلاعات مورد نیاز یک کارآفرین در شروع کار توسط طرح توجیهی سفارشی و اختصاصی صورت می‌گیرد. دانستن موانع قانونی کسب‌و‌کار، الزامات و ضوابط کارگاه و کشف ناشناخته‌های مسیر کارآفرین در گام‌های طرح تجاری جامع و اجرایی دیده می‌شوند. شروع بیزنس بدون نوشتن طرح توجیهی غیر‌قابل تصور است.

 بازار و مشتریان هدف کارگاه خیاطی

بازار هدف کارگاه خیاطی شما بر اساس تحقیقات انجام شده، در حدود هفتاد و پنج درصد از بزرگسالانی هستند که هر دو ماه یک‌بار لباس‌های خود تغییر می‌دهند. اغلب افراد برای رفتن به یک مراسم رسمی یا شرکت در یک مصاحبه‌‌ی شغلی و غیره، ترجیح می‌دهند دوخت لباس خود را به یک خیاط بسپارند. نه‌تنها دانش‌آموزان بلکه مدیران مدارس و افراد شاغل در ادارات هم مشتریان کارگاه‌های خیاطی تازه تاسیس هستند.

پوشاک از جمله نیاز‌های اولیه‌ی جامعه است، تقاضای آن همواره وجود داشته و به‌دلیل حس نیاز به تنوع‌طلبی انسان‌ها هر روز در حال افزایش و رشد است. بنابراین تقاضای آن رو‌به افزایش است. بهتر است برای شروع کار خود از بازاریابی گوشه‌ای استفاده کنید و با تمرکز بر یک یا دو نوع خاص از لباس، تولیدات خود را افزایش دهید. مشخص بودن بازار هدف، کیفیت کار شما را بالاتر می‌برد و شناخت بهتری از این قسمت از بازار و نیاز‌های مشتریان به شما خواهد داد. اما شروع گسترده‌ی کار بررسی بازار و نیاز‌های مشتریان را زمان‌بر و هزینه‌بر خواهد کرد و شما را برای انتخاب لباسی که بیشتر مورد سلیقه و تقاضای مشتریان است دچار سردرگمی خواهد کرد.

ماشین‌آلات و تجهیزات مورد نیاز کارگاه خیاطی

در کارگاه خیاطی برای هر نوع دوختی لوازم و ماشین آلات مخصوص وجود دارد، که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم:

 • میز برش (ابعاد میز برش به نوع تولید و گستردگی کار شما بستگی دارد و بهتر است که رول نگهدارنده طاقه پارچه داشته باشد)
 • میز یا دستگاه اتو
 • میز و تجهیزات میان‌کاری مانند قیچی مخصوص و قلاب
 • لوازم برش مانند قیچی برقی (متناسب با حجم و نوع کار)
 • سبدهای مخصوص جهت جمع آوری کالاها
 • میز بسته‌بندی و تکمیل کار
 • چرخ راسته‌دوز
 • چرخ میان‌دوز
 • چرخ زیگزال
 • چرخ دکمه و مادگی
 • نوار دوز
  طرح توجیهی تولید جاروبرقی☀️(طرح اختصاصی برای مجوز)

 بازار و مشتریان هدف کارگاه خیاطی_پرشین پلن

عوامل مهم در بازاریابی طرح کارگاه خیاطی

هر چه میزان توانمندی و مهارت خیاط‌ها بیشتر باشد، میزان تقاضا برای سفارش به شما بیشتر شده و در نتیجه درآمد و سودآوری کارگاه بالاتر خواهد رفت. شاید باور نکنید اما ویژگی‌های شخصی و ظاهری خیاطان و کارکنان شما عامل اثر‌گذار دیگری بر درآمد شماست. نحوه برخورد با مشتری در مشاغل خدماتی همچون خیاطی را نمی‌توان نادیده گرفت. آراستگی، خوش قولی، مردم‌داری ابزار بازاریابی مورد نیاز خیاطان برای ارتباط بهتر با مشتریان است.

سودآوری طرح توجیهی کارگاه خیاطی

آنچه‌که در صنعت خیاطی و تولید لباس باعث درآمد‌زایی است چیزی نیست جز طراحی، ساخت یا تغییر لباسی که در حیطه‌ی کاری آن کارگاه باشد. در واقع در خیاطی قیمت کار را بر اساس مقدار زمان و هزینه مواد اولیه مورد نیاز برای هر سفارش تعیین می‌کنند. پوشاک سفارش داده شده یا بر طبق نظر و سلیقه مشتری طراحی و به تولید می‌رسد و یا تغییراتی بر روی کار انجام شده تا مطابق میل مشتری باشد. این دو نوع روش کار بین کارگاه‌های خیاطی رایج است و هر کدام بر یکی از این روش‌ها متمرکز می‌باشند.

مقدار درآمد و سودآوری یک کارگاه خیاطی بسته به عوامل مختلف، متفاوت است. برخی از این عوامل در زیر آورده شده است:

 • میزان مهارت و تجربه و نوع کار خیاط
 • محل راه‌اندازی کارگاه
 • جنس متریال به کار گرفته شده در تولید لباس
 • ظرفیت کارگاه خیاطی (بزرگی و کوچکی کارگاه)

با رشد درآمد و افزایش سودآوری کارگاه خیاطی، شما قادر به خرید تجهیزات و مواد اولیه بیشتر برای کارگاه خود خواهید بود. همچنین انگیزه برای کار بیشتر با سرعت و کیفیت بالاتر در میان کارکنان شما افزایش می‌یابد. بسته به میزان فروش و مکان کارگاه، درآمد یک کارگاه خیاطی کوچک ماهانه بین ده تا دوازده میلیون تومان متغیر خواهد بود.

طرح های توجیهی مرتبط با صنعت

سفارش طرح توجیهی کارگاه خیاطی

طرح توجیهی کارگاه خیاطی، به لحاظ تنوع طرح و نوع لباس‌ها، طرحی جذاب و متنوع است. اما همیشه داشتن یک طرح تجاری و برنامه‌ی روشن حتی در هنگام تاسیس یک کارگاه کوچک خیاطی، برای موفقیت کارآفرین ضروری است. در صورت تمایل به داشتن طرح توجیهی دقیق و آپدیت شده کارگاه خیاطی خود می‌توانید از طریق شماره‌های درج شده در سایت پرشین پلن با کارشناسان ما در تماس باشید. اگر قصد گرفتن مجوز دارید، از هم اکنون به فکر تدوین و سفارش طرح تجاری کارگاه خیاطی خود باشید و انجام آن را در سریع‌ترین زمان ممکن به ما بسپارید.

مهندس خلیلیان

شماره تماس جهت سفارش طرح توجیهی

ساعت کاری 8 تا 24:  ۰۳۶۱ ۰۰۶ ۰۹۱۲
مهندس مهدی خلیلیان: عضو ارشد کانون مشاوران اعتباری و بانکی ایران و یکی از حرفه‌ای‌ترین طرح نویسان کشور با ۲۵ سال سابقه در حوزه سرمایه‌گذاری و تجربه حضور در ۳ وزارتخانه اقتصادی کشور

اشتراک‌گذاری مقاله

فیسبوک
تویتر
واتساپ
تلگرام
5/5 - (10 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × پنج =

راهنمای سفارش طرح اختصاصی

دسته‌بندی طرح‌های توجیهی