راه اندازی پرواربندی بره⚜️(pdf+doc) آموزش 0 تا 100

هزینه پرواربندی بره_پرشین پلن

فهرست مطالب

امروزه با توجه افزایش جمعیت کشور، نیاز انسان به پروتئین و افزایش قیمت گوشت قرمز باعث شده است تا طرح پرواربندی بره داغ شود. زیرا با پرورش بره های لاغر میتوان در یک دوره کوتاه مدت (2 تا 3 ) ماهه بیش از 2 برابر وزن آنها را افزایش داد و سود قابل توجهی بدست آورد. اما توجه داشته باشید که بدون داشتن نقشه راه یا ” طرح توجیهی” کسب و کار شما ریسک پذیری بالایی به همراه خواهد داشت.

در این مقاله با معرفی طرح توجیهی پرواربندی بره و آموزش مقدماتی قبل از شروع بکار، با ما همراه باشید.

پرواربندی بره چه مزایایی دارد؟

🔰 بازگشت سرمایه سریع: با استفاده از پرواربندی میتوان در یک دوره کوتاه مدت، وزن بره های لاغر را تا 2 برابر افزایش داد و سود قابل توجهی بدست آورد.

🔰 کیفیت بالای گوشت: در روش پرواربندی میتوان با استفاده از یک جیره مناسب، گوشتی با کیفیت بالاتر نسبت به دیگر گوشتها تولید کرد.

🔰 حفظ مراتع کشور: با رشد سریع و با استفاده از کنسانتره و علوفه آماده میتوان در مدت کوتاهی گوشت زیادی تولید کرد که باعث حفظ مراتع کشور میشود.

🔰 ایجاد شغل: افرادی که شغلی ندارند و یا به دنبال شغل دوم هستند بهترین گزینه جهت کسب درآمد برای آنهاست.

🔰 ریسک پایین: ریسک پرورش بره بسیار پایین و نزدیک به صفر است، درصورتی که نکات ذکر شده این مقاله را فرا بگیرید.

🔰 بازار پسند: گوشت های پیر (گوسفند) به دلیل داشتن چربی زیاد، بازارپسند نیستند اما گوشت بره های جوان به دلیل ذخیره پروتئین بازار پسند هستند.

🔰 ارزش پسند: ارزش دام های جوان نسبت به دام های پیر و ماده بیشتر است.

🔰 سرعت رشد بالا: در سنین پایین سرعت رشد بره بالاست ولی در سنین بالا این چنین نیست.

🔰 ضریب تبدیل بالا: بره های جوان نسبت به گوسفند ضریب تبدیل بسیار بالایی دارند (خرج کمتر)

برای پرواربندی بره از کجا شروع کنم؟

یکی از سوالات متداول هر فرد مبتدی در رابطه با پرواربندی بره این است که چگونه بره پروار کنم؟ یا پرواربندی بره را از کجا شروع کنم؟

از آنجایی که منبع معتبر و جامعی در سطح اینترنت برای یادگیری افراد مبتدی بصورت کامل نبود، همین امر دلیلی شد تا دراین مقاله بصورت خلاصه ای جامع و کاربردی، چگونگی پرواربندی بره بصورت رایگان آموزش داده شود. بنابراین برای یادگیری این آموزش مراحل زیر را دنبال کنید.

6 مرحله تا پرواربندی بره!

افرادی که به تازگی میخواهند پرواربندی بره را فرا بگیرند 6 مورد ضروری که باید از آنها آگاهی داشته باشند بصورت خلاصه به شرح زیر می باشند:

 1. انتخاب بره مناسب
 2. ساختمان پرورش
 3. تغذیه مناسب
 4. طرح توجیهی پرواربندی بره
 5. بهداشت و واکسیناسیون
 6. فروش

1- انتخاب بره مناسب برای پرواربندی

برای انتخاب بره برای پرواربندی لازم است تا ابتدا از انواع نژادهای گوسفند اطلاعات کافی در اختیار داشته باشید. زیرا در ایران حدود 27 نوع نژاد گوسفند وجود دارد که هرکدام با دیگری فرق دارد. بعضی از گوسفندان برای تولید گوشت، برخی برای پشم و نژادهایی نیز برای تولید شیر مناسب هستند. پس ابتدا باید از انواع نژادها آگاهی کامل داشته باشید و در مرحله بعد باید بره ای لاغر که استخوان بندی خوبی دارد و به هیچگونه بیماری مبتلا نیست، خریداری شود. ( در دوره آموزشی پرورش گوسفند بصورت کامل آموزش داده شده است “بزودی منتشر میشود”)

نکته: سعی کنید همه بره هایی که انتخاب می کنید از یک گله و از یک نژاد باشند و تقریبا همه آنها در یک رنج سنی باشند.

بره چند ماهه خریداری کنیم؟

بهتر است بره را در سن 4 تا 5 ماهگی خریداری کنید. زیرا گوشت زیادی ندارد و قیمت آن نیز بسیار پایین تر از سن 8 تا 9 ماهگی است و دلیل دیگر آن اینست که ضریب تبدیل خوراک به گوشت در سن 4 تا 5 ماهگی بیشتر از 8 تا 9 ماهگیست.

ضریب تبدیل بره پرواری چند است؟

طبق آزمایشاتی که در رابطه با ضریب تبدیل بره های پرواری در خوزستان به انجام رسید، نتیجه این شد که ضریب تبدیل در بره های مختلف با هم برابر نیست. طبق این آزمایشات بره هایی که در سن 8 تا 9 ماهگی به مدت 3 ماه پروار شدند ضریب تبدیل 7.45 داشته اند و بره هایی که در سن 4 تا 5 ماهگی به مدت 3 ماه پروار شدند نیز ضریب تبدیل 6.45 داشتند که این ضریب تبدیل بسیار قابل توجه است.

منظور از ضریب تبدیل چیست؟

ضریب تبدیل مقدار خوراکی است که هر بره مصرف می کند تا یک کیلوگرم گوشت تولید کند. اگر گفته شد ضریب تبدیل بره 7.45 است، بدین معنیست که بره از هر 7.45 کیلوگرم خوراکی که مصرف می کند 1 کیلو گوشت اضافه می کند.

قیمت بره برای پروار در سال 98

برای اینکه بدانید قیمت بره زنده در سال 98 و در هر فصل از سال چه قیمتی دارد به این وبسایت ( قیمت گوشت دام زنده) مراجعه کنید. بعد از اطلاع از قیمت گوشت قرمز باید بره ای که می خواهید آنرا از بازار خریداری کنید را وزن گیری کنید تا قیمت کلی آن بدست آید. مثلا اگر قیمت گوشت زنده بره پروار کیلویی 35 هزار تومان بود 35 هزار تومان را در وزن بره ای که مثلا 25 کیلو است را ضرب می کنیم. بدین ترتیب: 35*25=875 هزار تومان.

بدین ترتیب بره ای که از دامدار خریداری می کنید باید چنین قیمتی داشته باشد اگر قیمت بیشتری خریداری کنید سود کمتری بدست می آورید.

خرید بره برای پروار

برای خرید بره جهت پرواربندی سعی کنید از مراکز معتبر بره های مورد نظر را انتخاب و خریداری کنید زیرا برخی از دلالان و در راه ها و میدان های خرید و فروش، با تزریق هورمون جهت افزایش وزن و یا فروش بره های بیمار سعی در کلاهبردای بدون داشتن تاییدیه از اتحادیه گوشت گوسفندی می کنند. بدین ترتیب از مراکز معتبر و با اطمینان بره های جوان و سالم را خریداری کنید.

2- ساختمان پرواربندی بره باید چگونه باشد؟

⚠️ ساختمان پرواربندی بره باید به شکلی ساخته شود که بره های را از سرما، گرما، باد، طوفان، باران و … محافظت کرده و مانع از ایجاد بیماری ها شود.

⚠️در یک ساختمان پرواربندی باید آخور طوری طراحی شود که بره ها به داخل آن نروند و یا آنرا به راحتی کثیف نکنند و به راحتی بتوان آنرا تمیز کرد.

⚠️ به آبشخور یا آبخوری نیز باید اهمیت ویژه ای داده شود و همیشه آب تمیز در دسترس بره ها قرار گیرد تا همیشه سالم و شاداب باشند.

⚠️ مکانی را جهت تخلیه آب آبخوری ایجاد کنید زیرا آب باید مرتبا تعویض شود.

3- تغذیه مناسب برای بره ها

نداشتن برنامه ای برای خوراک باعث ورشکستگی شما می شود. زیرا ندانستن علم اینکه چه تغذیه ای بره شما را به وزن مطلوب می رساند، باعث میشود بصورت نامنظم از خوراکی برای پروار آنها استفاده کنید که نه تنها سودی بدست نمی آورید، بلکه ضرر هم خواهید کرد.

خود را ورشکست نکنید!

بعضی از افراد مبتدی و یا حتی آنهایی که سالهاست گوسفند پرورش می دهند در پرواربندی بره سود کمی می کنند اما در خیال خود فکر می کنند سود زیادی کرده اند!

یکی از این دلایل نداشتن برنامه‌ای برای تغذیه بره های پرواریست. آنها فکر می کنند هرچقدر غذای بیشتری در اختیار بره بگذارند بره زودتر وزن می گیرد و سود بیشتری میکنند.

بره ها وزن بیشتری نمی گیرند!

منظور از پرواربندی بره اینست که بره را با کمترین خوراک و در عین حال با توجه به نیاز آنها به آنها خوراک داد. به این معنی که اگر شما خوراکی بیش از حد روزانه به آنها بدهید آنها بیش از حد مجاز پروتیئن روزانه موردنیاز خود را جذب نمی کنند و مابقی را بصورت فضولات بیرون میریزند. یعنی هرچقدر خوراک را بیش از حد به آنها بدهید فقط به خود ضرر میرسانید.

استفاده از جیره غذایی

استفاده از جیره غذایی باعث میشود تا شما بتوانید با کمترین مقدار خوراک و با بیشترین بازدهی، بره های خود را در مدت کوتاهی پروار کنید تا سودآوری تان حداقل 2 برابر بیشتر از کسانی باشد که بصورت سنتی و بدون علم پروسه پرواربندی را انجام میدهند.

کنسانتره بره پرواری

برای پرورش بره پرواری و رشد سریع آنها لازم است تا بره ها بصورت همزمان از کنجاله سویا، کنجاله ذرت، کنجاله کلزا، جو، تفاله چقندر، سبوس گندم، مکمل های معدنی و غیره استفاده کنند تا بتوانند انرژی و پروتئین مورد نیاز خود را جهت افزایش وزن بدست بیاورند. لازم به ذکر است که تمامی موارد ذکر شده باید هرکدام نه کمتر و نه بیشتر به آنها داده شود تا مشکلی برای آنها پیش نیاید و در هزینه های نیز صرفه جویی شود.

به همین دلیل توصیه میشود که از کنسانتره های آماده برای پروار آنها استفاده کرده و پس از کسب تجربه و یادگیری علم جیره نویسی خودتان کنسانتره یا خوراک آماده تولید کنید تا در هزینه هایتان صرفه جویی شده و در نهایت سود بیشتری بدست بیاورید.

قیمت روز کنسانتره بره پرواری

اگر میخواهید قیمت روز کنسانتره بره پرواری را دنبال کنید و به قیمت های ماه ها و سال های قبل بصورت همیشگی در دسترس داشته باشید سایت itpnews.com بهترین وبسایت جهت مشاهده قیمت ها می باشد. با کلیک روی لینک سبز رنگ قیمتهای امروز را مشاهده کنید.

نان خشک برای بره پرواری

از آنجایی که قیمت نان خشک ارزان بوده و افزایش معنی داری در پرواربندی دارد و تا 25 درصد از جیره غذایی را میتوان از آن استفاده کرده و یا 50 درصد از آنرا جهت جایگذینی جو مورد استفاده قرار داد. اما این روش با اینکه مزایای خوبی دارد اما نباید از معایب آن چشم پوشی کرد.

معایب نان خشک:

⚠️ هر نوع آلودگی و یا کپک میتواند بر روی سیستم ایمنی بدن و گوارش بره تاثیر گذار باشد و آنرا بیمار کند.
⚠️ نان خشک پس از مصرف تبدیل به خمیر میشود و شکمبه را دچار ناراحتی میکند.
⚠️ اگر بره با استفاده از نان خشک آلوده بیمار شود هزینه درمان سود شما را کاهش می دهد.

اهمیت نمک در پرواربندی بره

همانطور که میدانید نمک از سدیم (Na) و کلر  (Cl) تشکیل شده است و یک عنصر حیاتی برای انسان ها و حیوانات است و کمبود آن موجب مشکلات فراوانی چون خاک خوری، رقیق شدن ادرار، تشنگی حاد، اسهال، کاهش وزن و… میشود.

بطور خلاصه مزایای استفاده از نمک در پرواربندی بره:

 1. جلوگیری از مشکلات گوارشی
 2. جلوگیری از عفونت های گوارشی
 3. ارسال پیام های عصبی
 4. تقویت سیستم عصبی
 5. انقباض ماهیچه ها
 6. بهبود سیستم هورمونی
 7. بهبود جذب اسید آمینه
 8. تنظیم قلیایی خون
 9. تنظیم ضربان قلب منظم
 10. بهتر شدن طعم علوفه
 11. افزایش میل به غذا و مایعات
 12. تنظیم PH خون
 13. جذب اسید آمینه ها

4- طرح توجیهی پرواربندی بره

بطور کلی طرح توجیهی همانند نقشه راهی است که به وسیله آن میتوان به مقصد رسید. با استفاده از طرح توجیهی پرواربندی بره میتوان تمامی براوردهای مالی قبل از انجام کار، در حین انجام کار و انتهای پروژه را در دسترس داشت.

به وسیله طرح توجیهی میتوان تمامی هزینه های 0 تا 100 پرواربندی بره را از ابتدا تا انتها امکان سنجی کرده و در هر مرحله از انجام کار خواهید آموخت که باید چه هزینه هایی انجام شود تا به سوددهی برسید.

طرح توجیهی پرواربندی بره pdf

در این طرح تمامی هزینه‌های شروع بکار پروار بندی بره از صفر تا صد موردبررسی قرار گرفته‌شده است. تمامی 22 مورد ذکر شده در جداول مختلف بصورت جداگانه و در فایل pdf و doc برای شما تهیه و تدوین شده است که شامل 50 صفحه می باشند.

آنچه در طرح توجیهی پرواربندی بره موردبررسی و محاسبه قرار گرفته شده است به شرح زیر میباشد:

فصل اول: معرفی طرح و محصول
فصل دوم: چکیده مطالعات فنی و اقتصادی
فصل سوم: مطالعات مالی و اقتصادی

 1. بررسی فنی طرح
 2. نوع فعالیت
 3. زمین موردنیاز
 4. محوطه سازی و ساختمان سازی
 5. ماشین آلات و تجهیزات
 6. لوازم اولیه موردنیاز هر بخش
 7. آب، برق، سوخت مصرفی
 8. برآورد هزینه تعمیرات و نگهداری
 9. برآورد حقوق و دستمزد نیروی انسانی
 10. برآورد هزینه ثابت و متغیر
 11. هزینه قبل از بهره برداری
 12. جمع کل سرمایه گذاری ثابت
 13. براورد سرمایه در گردش برای 2 ماه
 14. نحوه سرمایه گذاری کل
 15. براورد هزینه استهلاک پش از اجرای توسعه
 16. هزینه جاری سالیانه
 17. قیمت فروش محصولات و خدمات
 18. محاسبه نقطه سر به سر
 19. کل سرمایه گذاری سرانه
 20. پیش بینی مالی طرح
 21. دوره بازگشت سرمایه
 22. بازپرداخت تسهیلات بلند مدت

5- بهداشت و درمان بیماری

قبل از ورود بره های پرواری لازم است تا محل نگهداری آنها را سم پاشی، شعله افکنی و شستشو داده تا بابت محل نگهداری آنها خیالتان راحت باشد که هیچگونه بیماری آنها را تهدید نمی کند.

بعد از خرید بره تا چند روز اول حتما آنها را چک و بررسی کنید زیرا ممکن است بعضی از آنها مشکلات و بیماریهایی داشته اند که شما هنگام خرید آنها را شناسایی نکرده اید. این بیماریها و مشکلات ممکن است کم اشتهایی، انگل، کرم روده و یا بیماریهای دیگری داشته باشند که به سادگی و با یک تشخیص درست میتوان آنها را درمان کرد.

6- چرا فصل زمستان برای فروش مناسب است؟

در فصل زمستان به دلیل سرد بودن هوا، بره ها سریعتر چاق میشوند و به دلیل طبع گرم گوشت بره از گوشت بزهای پرواری استفاده نمی شود زیرا طبع گوشت بز سرد است. بدین ترتیب به دنباله افزایش تقاضای مردم و کنار رفتن گوشت بز در فصل زمستان بازار بسیار داغ می شود و سوددهی نیز بیشتر میشود.

بطور کلی زمان مناسب برای فروش بره های پرواری در فصل زمستان و بهترین زمان 1 ماه قبل و بعد از عید نوروز است.

چه فصلی برای پرواربندی مناسب است؟

گوسفندان در 2 فصل جفتگیری می کنند. یک بار در فصل پاییز و یک بار در فصل بهار، گوسفندانی که در فصل پاییز جفتگیری می کنند و بعد از 5 ماه در فصل بهار زایمان می کنند و بعد از 4 ماه نگهداری، یعنی تقریبا در فصل تابستان آماده پروار می شوند و کسانی که علاقه مند به پروار هستند میتوانند با خرید آنها با قیمت کمتر، در طول مدت 3 ماه در فصل پاییز آنها را بفروشند.

پرواربندی در فصل زمستان

گوسفندانی که در فصل بهار جفتگیری می کنند، در فصل پاییز به دنیا می آیند و بعد از 4 ماه پرورش یعنی در فصل زمستان آماده برای پرواربندی میشوند و بعد از پرواربندی میتوان آنها را به قیمت بالاتر فروخت.

مجوز پرواربندی بره

برای دریافت مجوز تنها کافیست به جهاد کشاورزی شهر خود مراجعه کنید و نیازی به مجوزهای دیگر ندارید. لازم به ذکر است که ظرفیت مناسب برای پرواربندی بره نباید کمتر از 200 راس باشد و زیر 200 راس نیازی به دریافت مجوز نیست.

چه طرحی برای پرواربندی داغ است؟

با توجه به واردات گوسفندان چندقلوزا به ایران و آب و هوای مناسب برای اجرای این طرح، در اقصی نقاط ایران طرح پرورش گوسفندان چندقلوزا بسیار داغ شده است. زیرا با پرورش هر گوسفند در سال میتوان بیش از 10 بره تولید کرد که این آمار بسیار عجیب و دور از ذهن است اما واقعیت دارد.

 بهترین نژاد گوسفندان چند قلوزا

بهترین نژاد گوسفندان چند قلوزا در ایران، گوسفندان رومانف هستند که صادراتی بوده و با آب و هوای ایران نیز سازگاری دارند. گوسفند رومانف سالانه دوبار در طول سال زایش دارد و در هر زایش بطور میانگین 4-5 قلوزایی دارد و در ایران و جهان شهرت فراوانی بدست آورده است. برای مشاهده و اطلاعات بیشتر از گوسفند رومانف روی لینک زیر کلیک کنید.

جمع بندی و کلام پایانی

با توجه به میزان تقاضای عموم مردم از گوشت قرمز و تامین بخش ضروری پروتئنی کشور، کوتاه بودن مدت زمان پروار، ریسک پایین و همچنین سودآوری فوق العاده پرواربندی باعث شده است تا توجه سرمایه گذاران و افراد علاقه مند به دامپروری را به خود جلب کند زیرا در یک دوره کوتاه مدت میتوان سود قابل توجهی بدست آورد.

لازم به ذکر است افرادی که تصمیم قطعی خود را برای پرواربندی بره گرفته اند ضروری است که حتما از طرح توجیهی پرواربندی بره استفاده کنند تا از تمامی هزینه های 0 تا 100 این کسب و کار اطلاع داشته باشند. زیرا طرح توجیهی با قیمتی ناچیز از ضررهای هنگفت مالی شما جلوگیری میکند و ریسک شما را به شدت پایین می آورد.

مهندس خلیلیان

شماره تماس جهت سفارش طرح توجیهی

ساعت کاری 8 تا 24: 09120060361

عضو ارشد کانون مشاوران اعتباری و بانکی ایران و یکی از حرفه‌ای‌ترین طرح نویسان کشور با ۲۵ سال سابقه در حوزه سرمایه‌گذاری و تجربه حضور در ۳ وزارتخانه اقتصادی کشور

اشتراک‌گذاری مقاله

فیسبوک
تویتر
واتساپ
تلگرام
4.7/5 - (6 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + 11 =

محبوب‌ترین ایده‌های سرمایه گذاری در سال 1401

دسته‌بندی طرح‌های توجیهی