طرح توجیهی بازیافت ضایعات آهن ☀️(word+pdf) سال 1403

طرح توجیهی ضایعات آهن (pdf+doc)_پرشین پلن

فهرست مطالب

حقیقتی که وجود دارد و نمی توان آن را کتمان کرد، محدودیت منابعی است که در اطراف ما وجود دارند. برای مثال منابع آهن را در نظر بگیرید. این منابع، پایان پذیر بوده و روزی به اتمام می رسند. یکی از راه‌هایی که می‌توانیم با استفاده از آن، جلوی این اتفاق را کمی دیرتر بگیریم، بازیافت است. بازیافت دارای تنوع زیادی است. مثل بازیافت ضایعات آهن. اگر بدانید که این حوزه، چقدر پرسود است، حتما زودتر وارد آن خواهید شد. البته پیش از ورود، نیاز به طرح توجیهی دارید.

طرح توجیهی، هر نکته ای که لازمه کار است را بازگو کرده و نقطه مبهمی باقی نمی گذارد. لذا با وجود آن، پله های ترقی را سریع تر و یکی پس از دیگری طی خواهید کرد. اکنون جهت اطلاعات بیشتر با وبسایت پرشین پلن همراه باشید.

پاره ای از توضیحات درباره ضایعات آهن

در طرح توجیهی ضایعات آهن راجع به ضایعات، مفصل صحبت شده است. در اینجا هم می خواهیم پاره ای از توضیحات را درباره ضایعات آهن ارائه دهیم. در این خصوص باید بگوییم منظور کلی از ضایعات آهن، قراضه آهن است. قراضه‌هایی که روزی نو بودند و به کارمان می آمدند، اما حالا دیگر کارایی نداشته و به هیچ درد هم نمی خورند. البته این به این معنا نیست که این قراضه‌ها کلا بی مصرفند. بلکه با بازیافت ضایعات می توان آنها را تبدیل به مواد اولیه کرد و برای تولید محصولات جدید استفاده نمود.

خوب است بدانید ضایعات آهن به دو نوع تقسیم می شود. یکی ضایعاتی است که در اثر تولید محصولات به دست می آید. دیگری ضایعات ناشی از مصرف است. مثلا اگر در خط تولید یک محصول آهنی، مقداری آهن به هدر رود، آن را ضایعات ناشی از تولید می نامند. وقتی هم یک محصول ساخته شده از آهن، پس از اتمام عمر مفید، دور انداخته می شود، این یعنی ضایعات حاصل از مصرف.

بازیافت ضایعات آهن، روشی مقرون به صرفه

نیمی از نیاز کارخانجات تولیدکننده محصولات آهنی و فولادی از راه بازیافت ضایعات آهن تامین می گردد. این موضوع نشان می دهد که بازیافت ضایعات آهن دارای اهمیت غیر قابل انکاری است. اگر کارخانجات تولیدکننده بخواهند برای پیشبرد تولیدات خود از مواد اولیه نو کمک بگیرند، این کار مستلزم هزینه بالایی است. این در حالی است که تامین مواد اولیه از راه بازیافت ضایعات آهن، مقرون به صرفه تر و ارزان تر می باشد. یعنی کارخانجات با تهیه این مواد، دیگر نیاز به خریداری مواد اولیه نو و صرف هزینه بالا بابت آن نخواهند داشت. در نتیجه هزینه های نهایی حاصل از تولید کاهش یافته و این موضوع به نفع تولید کنندگان خواهد بود.

  طرح توجیهی تولید میلگرد از ضایعات آهن☀️(مجوز+گرید کانون)

جنس ضایعات آهن

اینکه تصور کنید جنس ضایعات آهن فقط از آهن می باشد، تصوری است اشتباه. لازم است بدانید ضایعات و قراضه های آهن دارای جنس های دیگری هم هستند. مثل ضایعات استیل، فولاد و چدن که همگی در رده ضایعات آهن قرار می گیرند. بخشی از این ضایعات از منازل جمع آوری شده و بخشی دیگر هم از راه واردات تامین می گردند. حالا با تولید این ضایعات می توانید نیاز کشور به ضایعات وارداتی را کاهش داده و گاهی مثبت در راستای تامین این محصول بردارید.

طرح توجیهی، مبین مراحل بازیافت ضایعات آهن

در طرح توجیهی ضایعات آهن راجع به مراحل بازیافت، توضیحات جامعی ذکر شده است. پیش از اینکه این مراحل را در این بخش به اختصار شرح دهیم، باید بگوییم صنعت بازیافت یکی از گسترده ترین صنایع در دنیاست که مورد توجه کثیر قرار گرفته است. این صنعت، نقش مهمی را در کاهش زباله های محیطی داشته و محیط زیست را از ضایعات آهن و سایر ضایعات، خالی خواهد کرد. حال بپردازیم به مراحل بازیافت ضایعات آهن که عبارتند از:

 1. در مرحله نخست ضایعات آهن به خط تولید راه پیدا می کنند.
 2. البته پیش از ورود به خط تولید، مورد بازرسی قرار می گیرند.
 3. پس از بازرسی، فقط ضایعاتی که از قابلیت بازیافت برخوردار می باشند، در خط تولید باقی می مانند.
 4. سپس بازرسی دوباره از این ضایعات صورت می گیرد. این کار با هدف جدا شدن سایر مواد مثل پلاستیک و انواع دیگر فلزات از ضایعات آهن انجام می شود.
 5. حالا نوبت به مرحله خرد کردن این ضایعات می رسد.
 6. در مرحله بعدی، ذوب کردن ضایعات با استفاده از کوره صورت خواهد گرفت.
 7. حال بعد از انجام عملیات تصفیه، ضایعات در قالب شمش درآمده و قابلیت استفاده را پیدا خواهند کرد.
 8. پس از آن، شمش‌ها در مرحله خنک سازی قرار گرفته و بازرسی نهایی را هم طی می کنند.
 9. در آخر هم به عنوان ماده اولیه مصرفی به کارخانجات تولید کننده ورود می یابند.

اطلاع از تجهیزات مختص این کار با طرح توجیهی

طرح توجیهی ضایعات آهن، هم یک طرح راهنماست و هم یک منبع اطلاعاتی که اطلاعات مختلف را به شما انتقال خواهد داد. با مطالعه این طرح متوجه خواهید شد که کدام یک از تجهیزات برای بازیافت ضایعات آهن، ضروری به نظر می رسند. سپس می توانید به تامین این تجهیزات بپردازید. در اینجا به تعدادی از آنها اشاره خواهیم کرد:

 • تجهیزات جداسازی مجهز به نیروی مغناطیسی
 • تجهیزات جداسازی مجهز به سیستم شناسایی مواد
 • کوره تفکیک کننده
 • دستگاه خرد کننده و چکشی
 • دستگاه گیوتینی
 • دستگاه چنگکی
 • دستگاه چرخ گوشتی
 • بالینگ پرس
 • دستگاه تیغه اره ای
 • بریکاتینک
 • نوار نقاله

تحلیل وضعیت بازار ضایعات آهن

در طرح توجیهی ضایعات آهن، تحلیل های دقیق و جامعی در خصوص بازار ضایعات آهن صورت گرفته است. در حالت کلی باید بگوییم بازار هدف این محصول، صنایع فولاد و صنایع تولیدکننده محصولات آهنی می باشند. حال با وجود نیاز بالای صنایع به این ضایعات، بازار ضایعات آهن نیز رونق خوبی یافته است.

  طرح توجیهی تولید کنسانتره آهن☀️(برای اخذ مجوز+ تسهیلات بانکی)

تحلیل وضعیت بازار ضایعات آهن_پرشین پلن

طرح توجیهی ضایعات آهن برای دریافت وام بانکی

یکی از آیتم های ضروری جهت دریافت وام، طرح توجیهی ضایعات آهن است. اگر بدون این طرح به نهادهای مالی مراجعه کرده و درخواست وام و اعتبار نمایید؛ انتظار نداشته باشید که پاسخ مثبت از آنها بشنوید.

طرح توجیهی ضایعات آهن برای دریافت مجوز

سازمان های اخذ مجوز هم نیاز به طرح توجیهی دارند تا بتوانند به شما و حرفه‌تان اعتماد کنند. وگرنه از ارائه مجوزهای لازم امتناع کرده و در نتیجه شما در کارتان با مشکل مواجه خواهید شد.

تهیه طرح توجیهی از ضایعات کارتن

اگرچه راه های زیادی وجود دارند که شما را به طرح توجیهی می رسانند. اما مشکل اینجاست که خیلی از این راه‌ها، هزینه بر بوده و ممکن است طرح تخصصی هم به شما ارائه ندهند. اگر خواستار کاهش هزینه و همینطور دریافت تخصصی‌ترین طرح توجیهی ضایعات آهن هستید، می‌توانید از مجموعه ما پرشین پلن اقدام کنید.

مهندس خلیلیان

شماره تماس جهت سفارش طرح توجیهی

ساعت کاری 8 تا 24:  ۰۳۶۱ ۰۰۶ ۰۹۱۲
مهندس مهدی خلیلیان؛ عضو ارشد کانون مشاوران اعتباری و بانکی ایران و یکی از حرفه‌ای‌ترین طرح نویسان کشور با ۲۵ سال سابقه در حوزه سرمایه‌گذاری و تجربه حضور در ۳ وزارتخانه اقتصادی کشور

اشتراک‌گذاری

3.7/5 - (4 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

دسته بندی مقالات

راهنمای سفارش طرح توجیهی

دسته‌بندی طرح‌های توجیهی