طرح توجیهی مرغداری گوشتی☀️(doc+pdf) سال 1403

طرح توجیهی مرغداری گوشتی_پرشین پلن

فهرست مطالب

طرح توجیهی مرغداری گوشتی، یکی از مهم‌ترین کسب‌و‌کار‌ها در جامعه برای تأمین پروتئین است. این طرح با برآورد هزینه‌ها و درآمد‌های کسب‌و‌کار مطابق با ظرفیت آن، علاوه بر اخذ مجوز در اجرای صحیح و راه‌اندازی کسب‌و‌کار به کارآفرینان و سرمایه‌گذاران کمک می‌کند. در وبسایت پرشین پلن کارشناسان ما، طرح توجیهی مرغداری را با اطلاعات خاص شما نگارش کرده اند. برای اطلاعات بیشتر درخصوص طرح توجیهی پرورش مرغ گوشتی 1.000 قطعه ای، 5.000 قطعه ای، 10.000 و 20.000 قطعه ای، با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

توجیه اقتصادی پرورش مرغ گوشتی

یکی از اساسی‌ترین و اصلی‌ترین مواد خوراکی در سبد ایرانی‌ها، مرغ است. به دلیل ارزان‌تر بودن قیمت مرغ نسبت به قیمت گوشت قرمز، بازار گوشت مرغ از رونق بسیار خوبی برخوردار است. چرا‌که مرغ به عنوان تامین کننده بخش اصلی پروتئین در وعده‌های غذایی، سهم قابل توجهی را به خود اختصاص داده است. از طرفی با افزایش جمعیت و رشد سریع تولید مرغ گوشتی به همراه جایگزینی سریع آن به جای گوشت قرمز، باعث شده تا گوشت سفید مرغ نیاز بازار به پروتئین را مرتفع سازد.

از این‌رو سودآوری بالای پرورش مرغ منجر شده تا احداث مرغداری در کشور ما رو به گسترش باشد. افزایش تقاضا و سودآوری و عدم اشباع بازار گوشت مرغ نشان از توجیه‌پذیری اقتصادی طرح توجیهی مرغداری دارد. اما برای شروع این کار نیاز است تا کارآفرین اطلاعاتی در مورد میزان سرمایه و مجوز‌های لازم برای احداث مرغداری به دست آورد.

معرفی و مزایای احداث مرغداری گوشتی

پرورش مرغ گوشتی همان فرایند تهیه‌ی جوجه‌های یک روزه، مراقبت و نگهداری از جوجه‌ها بر طبق یک برنامه خاص، رعایت نکات بهداشتی و تغذیه‌ی جوجه‌ها تا وزن‌گیری و رسیدن به وزن مطلوب برای کشتار است. جوجه‌ها در طی یک دوره شش هفته‌ای رشد می‌کنند، به این ترتیب در طول سال می‌توان 5 تا 6 بار جوجه‌های جدید در مرغداری ریخت و با این کار درآمد مرغداری را افزایش دهید. برخی از مزایای پرورش مرغ گوشتی عبارتند از:

  • تأمین منابع پروتئینی برای جامعه
  • فروش گوشت بیشتر مرغ نسبت به گوشت قرمز
  • ایجاد فرصت‌های شغلی برای جوانان و افراد مختلف
  • بهبود اقتصاد مناطق روستایی و شهری
  • بهره‌وری بالا در مصرف منابع مانند آب و مساحت زمین
  • کاهش اثرات منفی بر محیط زیست نسبت به دام‌های دیگر
  • تولید محصول با کیفیت و مطمئن
  • تأمین امنیت غذایی و کاهش وابستگی به واردات
  طرح توجیهی پرورش مرغ بومی تخمگذار ☀️(doc+pdf) سال 1403

برآورد هزینه‌ها در طرح توجیهی احداث مرغداری گوشتی

در طرح توجیهی مرغداری هزینه‌های جاری و ثابت طرح به طور مفصل آورده شده است. هزینه‌ی خوراک جوجه‌ها، مهم‌ترین هزینه در طرح توجیهی مرغداری گوشتی محسوب می‌شود و تقریبا 60 درصد از قیمت‌تمام شده را در بر می‌گیرد. بخش دیگر قیمت تمام شده را هزینه برای خرید جوجه یک روزه، هزینه کارگر روزانه، آب مصرفی، هزینه‌ی دارو و واکسیناسیون، هزینه‌های حمل  و نقل و هزینه‌ی کشتار تشکیل می‌دهند. عمده هزینه‌های ثابت طرح مرغداری نیز صرف هزینه‌ی تجهیزات و تهیه زمین می‌شود.

فرایند پرورش در مرغداری گوشتی

برای احداث و راه‌اندازی مرغداری و تولید مرغ گوشتی لازم است تا مراحل زیر اجرا شوند:

انتخاب مرغداری: تعیین محل مناسب برای پرورش مرغ در ابتدای کار ضروری است. ساختمان مرغداری باید در جهت شرقی غربی بنا شود و از واحد‌های پرورش طیور حداقل یک و نیم کیلومتر فاصله داشته باشد. لازم است تا هر سالن به اندازه 5000 قطعه ظرفیت داشته باشد.

تغذیه مرغ گوشتی: بعد از تعیین محل مناسب، تغذیه مرغ‌های گوشتی باید مدنظر قرار بگیرد، تا مرغ‌ها وزن‌گیری خوبی داشته باشند. برای جلوگیری از کتوز و کم آبی جوجه‌ها بعد از خروج از تخم‌ها، باید تغذیه اولیه جوجه‌ها با استفاده از ذرت صورت بگیرد. در روز‌های اولیه رشد جوجه‌ها لازم است تا مقدار اندکی شکر در آب آن‌ها ریخته شود تا رشد بهتری داشته باشند. در هر صورت نوع تغذیه جوجه‌ها به ویژه در روز‌های آغازین از اهمیت بالایی برخوردار است و باعث نتیجه‌ی بهتر و ایدآل‌تری خواهد شد.

فرایند پرورش مرغ گوشتی_پرشین پلن

هدف از طرح توجیهی مرغداری گوشتی

هدف از طرح توجیهی مرغداری گوشتی از منظر مالی، ارائه یک تحلیل جامع و دقیق برای مشخص کردن درآمدها و هزینه‌های مرتبط با راه‌اندازی و بهره‌برداری از واحد پرورش مرغ است. این طرح به منظور ارزیابی درست سرمایه‌گذاری، بهره‌وری و سودآوری مورد استفاده قرار می‌گیرد. اهداف مالی ممکن است شامل بهبود بازدهی سرمایه‌گذاری، تضمین سرمایه‌گذاری‌های لازم برای تجهیزات و امکانات مرغداری، رسیدن به سطح سودآوری قابل قبول در مدت زمان مشخص شده، ایجاد پایداری مالی و پولی، و به حداقل رساندن ریسک‌های مالی و مالیاتی مرتبط با فعالیت مرغداری می‌باشد. این طرح باید مبتنی بر پیش‌بینی‌های دقیق درآمدی و هزینه‌ای باشد و استراتژی‌های مدیریتی مناسب برای افزایش سودآوری و کاهش هزینه‌ها را دربر بگیرد.

ماشین‌آلات و تجهیزات لازم برای طرح توجیهی مرغداری گوشتی

در طرح توجیهی مرغداری گوشتی تمامی تجهیزات و ماشین‌آلات مورد نیاز برای پرورش جوجه گوشتی و استانداردهای مربوطه شرح داده شده است. در قسمت زیر ماشین‌آلات و تجهیزات مورد نیاز برای طرح توجیهی مرغداری گوشتی 5000 قطعه ای شامل موارد زیر است:

بازار هدف طرح توجیهی پرورش مرغ گوشتی

مرغ گوشتی، محصولی پر مصرف در بازار است و تقاضای فراوان آن باعث شده تا برای بازاریابی مرغ گوشتی با مشکل مواجه نشوید. بازار هدف به دو بخش داخلی و خارجی تقسیم می‌شود. مرغ با دارا بودن ارزش پروتئینی و جایگزینی خوب آن برای پروتئین گوشت قرمز و ماهی، همواره از بازار فروش تضمینی و پر‌رونقی برخوردار بوده است. به خصوص اخیرا که قیمت گوشت قرمز به شدت افزایش یافته است و بازار را به سمت مصرف گوشت مرغ سوق داده است. برای بازاریابی محصول خود می‌توانید با مراکز فروش گوشت مرغ ارتباط بگیرید و فروش را به عهده آن‌ها بگذارید.

صادرات محصول مرغداری گوشتی

صادرات گوشت مرغ همانند بلدرچین گوشتی به ویژه در سال‌های اخیر نسبت به گذشته در وضعیت خوبی به سر می‌برد و رشد مثبتی داشته است. صادرات گوشت مرغ به دو صورت مرغ کامل بسته‌بندی شده و ران و سینه‌ی مرغ بسته‌بندی شده و منجمد انجام می‌شود. صادرات گوشت منجمد مرغ علاوه بر تاییدیه وزارت جهاد کشاورزی، نیاز به دانستن اطلاعات گمرکی کشور مبدا و تاییدیه‌های بهداشتی کشور وارد‌کننده دارد. که در صورت نیاز شما، در طرح توجیهی مرغداری شرح داده خواهد شد.

کشور ایران برخلاف وجود چالش‌های فراوان بر سر راه صادرات گوشت مرغ، توانسته به کشور‌های مختلفی مانند عراق، عمان، افغانستان، روسیه، قطر، امارات، کویت و ارمنستان صادرات داشته باشد. فاکتور‌های زیادی بر صادرات مرغ گوشتی موثر هستند. عواملی مانند نوع دان مصرفی مرغ‌ها، استاندارد بودن مرغداری، دسترسی به تجهیزات مناسب جهت سلامتی مرغ‌ها، رعایت دقیق نکات بهداشتی و دسترسی به سردخانه و امکانات نگهداری درست مرغ‌های منجمد به صورت مستقیم بر کیفیت محصولات تولیدی به منظور صادرات اثر دارند.

  طرح توجیهی پرورش بوقلمون گوشتی☀️(doc+pdf) سال 1403

درآمد احداث مرغداری گوشتی

درآمد حاصل از احداث و بهره‌برداری از مرغداری گوشتی در ایران می‌تواند به شدت متغیر باشد و به عوامل مختلفی از جمله اندازه مرغداری، فناوری‌های استفاده شده، هزینه‌های تأمین مواد اولیه، هزینه‌های نیروی کار، قیمت فروش محصول و شرایط بازار وابسته باشد. اما در کل، اگر مرغداری با توجه به نیاز بازار و معیشت محلی طراحی و مدیریت شود، می‌تواند منبعی از درآمد قابل توجه باشد.

به عنوان مثال، در سال‌های اخیر، بازار گوشت مرغ در ایران به دلیل افزایش مصرف مردم و همچنین افزایش توجه به غذاهای پروتئینی سالم، رونق خوبی داشته است. از این رو، مرغداران می‌توانند از این فرصت سود ببرند.

همچنین، برخورداری از تکنولوژی‌های پیشرفته می‌تواند به بهبود بهره‌وری و کاهش هزینه‌ها کمک کند. به عنوان مثال، استفاده از سیستم‌های تهویه و تغذیه هوشمند، بهره‌برداری از ماشین‌آلات خودکار برای پرورش و نگهداری مرغ‌ها، و بهینه‌سازی فرآیندهای پرورش و تغذیه می‌تواند به تولید هزینه‌های بهره‌وری و درآمد بالاتر کمک کند. در نهایت، برای تخمین درآمد حاصل از یک مرغداری گوشتی در ایران، تحلیل دقیقی از شرایط محلی و عوامل مختلفی که بر این درآمد تأثیر می‌گذارند، لازم است.

صادرات محصول مرغ گوشتی_پرشین پلن

طرح توجیهی مرغداری گوشتی برای دریافت مجوز

طرح توجیهی مرغداری گوشتی، همانند طرح توجیهی پرورش مرغ بومی تخمگذار از مدارک لازم برای دریافت مجوز راه‌اندازی این کسب‌و‌کار است، که معایب و مزایای پرورش مرغ گوشتی را با توجه به شرایط و بودجه‌ی سرمایه‌گذار مورد بررسی قرار می‌دهد. برای اخذ مجوز شروع این فعالیت، لازم است تا طرح توجیهی پرورش مرغ گوشتی را متناسب با اطلاعات مربوط به زمین و فاصله‌ی آن از سایر واحدهای دامپروری و صنعتی منطقه، نوع روش پرورش، هزینه‌های اولیه و جداول مربوط به هزینه‌های سالیانه، سرمایه در گردش و سرمایه‌گذاری تهیه و به همراه مدارک شناسایی به کارشناس اداره جهاد کشاورزی تحویل دهید.

هزینه ساخت مرغداری در سال 1402

در سال 1402، ساخت مرغداری متکی بر عوامل مختلفی است که هزینه نهایی را تحت تأثیر قرار می‌دهند. این عوامل شامل اندازه و ظرفیت مرغداری، نوع فناوری و تجهیزات مورد استفاده، مکان و مساحت زمین، نوع مرغداری (مثلاً مرغ گوشتی یا تخم‌گذار)، امکانات زیرساختی (مانند سیستم‌های آبیاری، تهویه، برق و…)، نیازهای مربوط به بهداشت و ایمنی، هزینه‌های مرتبط با تأمین مواد اولیه و نیروی کار و… می‌باشند.

همچنین، هزینه‌های مربوط به مجوزها و مقررات دولتی نیز باید در نظر گرفته شود. به طور کلی، هزینه ساخت مرغداری ممکن است بسیار متفاوت باشد و نیاز به بررسی دقیق و تخصصی دارد. با این حال، انتظار می‌رود که ساخت یک مرغداری با همه امکانات مورد نیاز، به دلیل هزینه‌های سرمایه‌ای و مشاغل مرتبط، مقدار قابل توجهی از سرمایه‌گذاری را مستلزم شود.

سفارش طرح توجیهی پرورش مرغ گوشتی

طرح توجیهی مرغ گوشتی به دلیل افزایش روز افزون نیاز به پروتئین و محصولات دام و طیور در جامعه و همچنین قیمت آن‌ها، تبدیل به یک ایده‌ی عالی برای کسب درآمد و سرمایه‌گذاری شده است. اما اطلاع از ملاحظات سرمایه‌گذاری تنها با در اختیار داشتن طرح تجاری خوب قبل از شروع کار میسر است و به‌عنوان مزیتی است که علاوه بر اخذ مجوز توسط آن، می‌توان احتمال موفقیت و سودآوری کار را تا میزان بسیار بالایی افزایش داد. درصورتی که متقاضی سفارش طرح توجیهی برای اخذ مجوز هستید، هم‌اکنون از طریق شماره تلفن‌های درج شده در سایت پرشین پلن با کارشناس ارشد مجموعه تماس بگیرید و درخواست خود را ثبت نمایید.

مهندس خلیلیان

شماره تماس جهت سفارش طرح توجیهی

ساعت کاری 8 تا 24:  ۰۳۶۱ ۰۰۶ ۰۹۱۲
مهندس مهدی خلیلیان؛ عضو ارشد کانون مشاوران اعتباری و بانکی ایران و یکی از حرفه‌ای‌ترین طرح نویسان کشور با ۲۵ سال سابقه در حوزه سرمایه‌گذاری و تجربه حضور در ۳ وزارتخانه اقتصادی کشور

اشتراک‌گذاری

4.8/5 - (5 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

دسته بندی مقالات

راهنمای سفارش طرح توجیهی

دسته‌بندی طرح‌های توجیهی