طرح توجیهی مرغداری گوشتی☀️(برای اخذ مجوز)

طرح توجیهی مرغداری گوشتی_پرشین پلن

فهرست مطالب

طرح توجیهی مرغداری گوشتی، یکی از مهم‌ترین کسب‌و‌کار‌ها در جامعه برای تأمین پروتئین است. این طرح با برآورد هزینه‌ها و درآمد‌های کسب‌و‌کار مطابق با ظرفیت آن، علاوه بر اخذ مجوز در اجرای صحیح و راه‌اندازی کسب‌و‌کار به کارآفرینان و سرمایه‌گذاران کمک می‌کند. در وبسایت پرشین پلن کارشناسان ما، طرح توجیهی مرغداری را با اطلاعات خاص شما نگارش می‌کنند. برای اطلاعات بیشتر درخصوص نحوه‌ی پرورش مرغ گوشتی و سفارش طرح توجیهی، با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

توجیه اقتصادی پرورش مرغداری گوشتی

یکی از اساسی‌ترین و اصلی‌ترین مواد خوراکی در سبد ایرانی‌ها، مرغ است. به دلیل ارزان‌تر بودن قیمت مرغ نسبت به قیمت گوشت قرمز، بازار گوشت مرغ از رونق بسیار خوبی برخوردار است. چرا‌که مرغ به عنوان تامین کننده بخش اصلی پروتئین در وعده‌های غذایی، سهم قابل توجهی را به خود اختصاص داده است. از طرفی با افزایش جمعیت و رشد سریع تولید مرغ گوشتی به همراه جایگزینی سریع آن به جای گوشت قرمز، باعث شده تا گوشت سفید مرغ نیاز بازار به پروتئین را مرتفع سازد.

از این‌رو سودآوری بالای پرورش مرغ منجر شده تا احداث مرغداری در کشور ما رو به گسترش باشد. افزایش تقاضا و سودآوری و عدم اشباع بازار گوشت مرغ نشان از توجیه‌پذیری اقتصادی طرح توجیهی مرغداری دارد. اما برای شروع این کار نیاز است تا کارآفرین اطلاعاتی در مورد میزان سرمایه و مجوز‌های لازم برای احداث مرغداری به دست آورد. این اطلاعات در طرح توجیهی مرغداری گوشتی قابل دسترس هستند.

معرفی و مزایای پرورش مرغداری گوشتی

پرورش مرغ گوشتی همان فرایند تهیه‌ی جوجه‌های یک روزه، مراقبت و نگهداری از جوجه‌ها بر طبق یک برنامه خاص، رعایت نکات بهداشتی و تغذیه‌ی جوجه‌ها تا وزن‌گیری و رسیدن به وزن مطلوب برای کشتار است. جوجه‌ها در طی یک دوره شش هفته‌ای رشد می‌کنند، به این ترتیب در طول سال می‌توان 5 تا 6 بار جوجه‌های جدید در مرغداری ریخت و با این کار درآمد مرغداری را افزایش دهید. برخی از مزایای پرورش مرغ گوشتی عبارتند از:

 • رسیدگی راحت‌تر به جوجه‌ها به دلیل کوتاه بودن دوره پرورش و سرعت رشد بالای جوجه‌ها
 • کم بودن تعداد تلفات در صورت انتخاب جوجه‌های مناسب و رعایت نکات بهداشتی
 • فروش گوشت مرغ نسبت به گوشت قرمز به دلیل قیمت مناسب‌تر، با سرعت بیشتری صورت می‌گیرد.
 • طرح توجیهی مرغداری گوشتی دوره بازگشت سرمایه کوتاهی دارد.
 • هزینه‌های نگهداری جوجه‌ها نسبتاً پایین است.
 • این کسب‌و‌کار بازاریابی و فروش آسانی و در نتیجه هزینه تبلیغات پایینی دارد.

برآورد هزینه‌ها در طرح توجیهی مرغداری گوشتی

در طرح توجیهی مرغداری هزینه‌های جاری و ثابت طرح به طور مفصل آورده شده است. هزینه‌ی خوراک جوجه‌ها، مهم‌ترین هزینه در طرح توجیهی مرغداری گوشتی محسوب می‌شود و تقریبا 60 درصد از قیمت‌تمام شده را در بر می‌گیرد. بخش دیگر قیمت تمام شده را هزینه برای خرید جوجه یک روزه، هزینه کارگر روزانه، آب مصرفی، هزینه‌ی دارو و واکسیناسیون، هزینه‌های حمل  و نقل و هزینه‌ی کشتار تشکیل می‌دهند. عمده هزینه‌های ثابت طرح مرغداری نیز صرف هزینه‌ی تجهیزات و تهیه زمین می‌شود.

فرایند پرورش در مرغداری گوشتی

برای احداث و راه‌اندازی مرغداری و تولید مرغ گوشتی لازم است تا مراحل زیر اجرا شوند:

  طرح توجیهی گلخانه گیاهان دارویی☀️(جهت اخذ مجوز)

انتخاب مرغداری: تعیین محل مناسب برای پرورش مرغ در ابتدای کار ضروری است. ساختمان مرغداری باید در جهت شرقی غربی بنا شود و از واحد‌های پرورش طیور حداقل یک و نیم کیلومتر فاصله داشته باشد. لازم است تا هر سالن به اندازه 5000 قطعه ظرفیت داشته باشد.

تغذیه مرغ گوشتی: بعد از تعیین محل مناسب، تغذیه مرغ‌های گوشتی باید مدنظر قرار بگیرد، تا مرغ‌ها وزن‌گیری خوبی داشته باشند. برای جلوگیری از کتوز و کم آبی جوجه‌ها بعد از خروج از تخم‌ها، باید تغذیه اولیه جوجه‌ها با استفاده از ذرت صورت بگیرد. در روز‌های اولیه رشد جوجه‌ها لازم است تا مقدار اندکی شکر در آب آن‌ها ریخته شود تا رشد بهتری داشته باشند. در هر صورت نوع تغذیه جوجه‌ها به ویژه در روز‌های آغازین از اهمیت بالایی برخوردار است و باعث نتیجه‌ی بهتر و ایدآل‌تری خواهد شد.

فرایند پرورش مرغ گوشتی_پرشین پلن

هدف از طرح توجیهی مرغداری گوشتی

هدف از طرح توجیهی مرغداری، داشتن یک برنامه مدیریتی و اجرایی مناسب و مشخص قبل از ورود جوجه‌ها به فارم و طی کردن دوره پرورش است که منجر به موفقیت این کسب‌وکار شود. طرحی که در آن علاوه بر تخمین هزینه‌ها و درآمدها، در مورد جنبه‌های فنی هم اطلاعات کاملی را در اختیار سرمایه‌گذار قرار دهد تا به سودآوری بیشتری دست پیدا کند. مهم‌تری نکات فنی شامل مدیریت تغذیه، مدیریت بستر و روشنایی، تهویه و هوادهی سالن نگهداری مرغ‌ها، کنترل دما و رطوبت و داروهای مربوط به دوره پرورش جوجه‌ها هستند که در طرح توجیهی مرغداری به آن‌ها اشاره خواهد شد.

ماشین‌آلات و تجهیزات لازم برای طرح توجیهی مرغداری گوشتی

در طرح توجیهی مرغداری گوشتی تمامی تجهیزات و ماشین‌آلات مورد نیاز برای پرورش جوجه گوشتی و استانداردهای مربوطه شرح داده شده است. تجهیزاتی مانند:

 • آب‌خوری
 • دان‌خوری
 • دما سنج
 • وسایل گرم‌کننده
 • منبع آب
 • منبع سوخت
 • لامپ گرم‌کننده
 • دستگاه تهویه سالن

برای احداث یک مرغدار ضروری هستند. هدف اصلی رشد بهتر جوجه‌هاست که در صورت استفاده ناکافی از تجهیزات و یا جاسازی نامناسب آن‌ها باعث تلف شدن جوجه‌ها یا رشد کم آن‌ها خواهد شد.

بازار هدف طرح توجیهی پرورش مرغ گوشتی

مرغ گوشتی، محصولی پر مصرف در بازار است و تقاضای فراوان آن باعث شده تا برای بازاریابی مرغ گوشتی با مشکل مواجه نشوید. بازار هدف به دو بخش داخلی و خارجی تقسیم می‌شود. مرغ با دارا بودن ارزش پروتئینی و جایگزینی خوب آن برای پروتئین گوشت قرمز و ماهی، همواره از بازار فروش تضمینی و پر‌رونقی برخوردار بوده است. به خصوص اخیرا که قیمت گوشت قرمز به شدت افزایش یافته است و بازار را به سمت مصرف گوشت مرغ سوق داده است. برای بازاریابی محصول خود می‌توانید با مراکز فروش گوشت مرغ ارتباط بگیرید و فروش را به عهده آن‌ها بگذارید.

صادرات محصول مرغداری گوشتی

صادرات گوشت مرغ به ویژه در سال‌های اخیر نسبت به گذشته در وضعیت خوبی به سر می‌برد و رشد مثبتی داشته است. صادرات گوشت مرغ به دو صورت مرغ کامل بسته‌بندی شده و ران و سینه‌ی مرغ بسته‌بندی شده و منجمد انجام می‌شود. صادرات گوشت منجمد مرغ علاوه بر تاییدیه وزارت جهاد کشاورزی، نیاز به دانستن اطلاعات گمرکی کشور مبدا و تاییدیه‌های بهداشتی کشور وارد‌کننده دارد. که در صورت نیاز شما، در طرح توجیهی مرغداری شرح داده خواهد شد.

  طرح توجیهی گلخانه گل رز ☀️(اختصاصی مجوز+وام)

کشور ایران برخلاف وجود چالش‌های فراوان بر سر راه صادرات گوشت مرغ، توانسته به کشور‌های مختلفی مانند عراق، عمان، افغانستان، روسیه، قطر، امارات، کویت و ارمنستان صادرات داشته باشد. فاکتور‌های زیادی بر صادرات مرغ گوشتی موثر هستند. عواملی مانند نوع دان مصرفی مرغ‌ها، استاندارد بودن مرغداری، دسترسی به تجهیزات مناسب جهت سلامتی مرغ‌ها، رعایت دقیق نکات بهداشتی و دسترسی به سردخانه و امکانات نگهداری درست مرغ‌های منجمد به صورت مستقیم بر کیفیت محصولات تولیدی به منظور صادرات اثر دارند.

درآمد تولید مرغداری گوشتی

به طور معمول جوجه‌های یک روز تقریبا حدود 42 گرم وزن دارند. که پس از گذشت 42 روز و با رسیدگی اصولی و مداوم وزن‌گیری می‌کنند و به وزن 2500 گرم می‌رسند. به این ترتیب با رشد سریع جوجه‌ها می‌توان آن‌ها را سریعا جایگزین کرد و درآمد زیادی را از این طرح کسب کرد. از سویی در سال‌های اخیر مصرف گوشت مرغ افزایش چشم‌گیری داشته است و گوشت مرغ به یکی از کالاهای اصلی در سبد خوراکی خانوارها تبدیل شده است، از این رو بعد از بزرگ شدن جوجه و پرورش آن‌ها با دان مخصوص، به‌عنوان گوشت مصرفی به بازار عرضه می‌شوند. به تدریج و با توسعه کار، تعداد مرغ‌های گوشتی بیشتری پرورش می‌یابند و درآمد و در نتیجه سود حاصل از پرورش مرغداری گوشتی نیز افزایش خواهد داشت. بنابراین در صورت مدیریت صحیح و اجرای کار براساس طرح توجیهی مرغ گوشتی مناسب، درآمد بسیار خوبی از احداث مرغداری عاید سرمایه‌گذار می‌شود.

صادرات محصول مرغ گوشتی_پرشین پلن

طرح توجیهی مرغداری گوشتی برای دریافت مجوز

طرح توجیهی مرغداری گوشتی از مدارک لازم برای دریافت مجوز راه‌اندازی این کسب‌و‌کار است، که معایب و مزایای پرورش مرغ گوشتی را با توجه به شرایط و بودجه‌ی سرمایه‌گذار مورد بررسی قرار می‌دهد. برای اخذ مجوز شروع این فعالیت، لازم است تا طرح توجیهی پرورش مرغ گوشتی را متناسب با اطلاعات مربوط به زمین و فاصله‌ی آن از سایر واحدهای دامپروری و صنعتی منطقه، نوع روش پرورش، هزینه‌های اولیه و جداول مربوط به هزینه‌های سالیانه، سرمایه در گردش و سرمایه‌گذاری تهیه و به همراه مدارک شناسایی به کارشناس اداره جهاد کشاورزی تحویل دهید.

طرح های توجیهی مرتبط با مرغ گوشتی

سفارش طرح توجیهی پرورش مرغ گوشتی

طرح توجیهی مرغ گوشتی به دلیل افزایش روز افزون نیاز به پروتئین و محصولات دام و طیور در جامعه و همچنین قیمت آن‌ها، تبدیل به یک ایده‌ی عالی برای کسب درآمد و سرمایه‌گذاری شده است. اما اطلاع از ملاحظات سرمایه‌گذاری تنها با در اختیار داشتن طرح تجاری خوب قبل از شروع کار میسر است و به‌عنوان مزیتی است که علاوه بر اخذ مجوز توسط آن، می‌توان احتمال موفقیت و سودآوری کار را تا میزان بسیار بالایی افزایش داد. درصورتی که متقاضی سفارش طرح توجیهی برای اخذ مجوز هستید، هم‌اکنون از طریق شماره تلفن‌های درج شده در سایت پرشین پلن با کارشناس ارشد مجموعه تماس بگیرید و درخواست خود را ثبت نمایید.

مهندس خلیلیان

شماره تماس جهت سفارش طرح توجیهی

ساعت کاری 8 تا 24:  ۰۳۶۱ ۰۰۶ ۰۹۱۲
مهندس مهدی خلیلیان؛ عضو ارشد کانون مشاوران اعتباری و بانکی ایران و یکی از حرفه‌ای‌ترین طرح نویسان کشور با ۲۵ سال سابقه در حوزه سرمایه‌گذاری و تجربه حضور در ۳ وزارتخانه اقتصادی کشور

اشتراک‌گذاری مقاله

فیسبوک
تویتر
واتساپ
تلگرام
4.8/5 - (5 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 18 =

راهنمای سفارش طرح اختصاصی

دسته‌بندی طرح‌های توجیهی