طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی☀️(سال 1402) فایل آماده

طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی_پرشین پلن

فهرست مطالب

احداث نیروگاه خورشیدی یک گام مهم در راستای تأمین انرژی پایدار و کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای است. طرح توجیهی این پروژه بصورت فایل آماده سال ۱۴۰۲، برای آشنایی اولیه با هزینه‌های این کسب و کار بسیار مهم است. در ایران، با داشتن بیش از ۳۰۰ روز بارندگی در سال و ظرفیت خورشیدی بالا، احداث نیروگاه‌های خورشیدی فرصت بی‌نظیری برای سرمایه‌گذاری است.

با در نظر گرفتن منابع آفتابی فراوان و رشد روز افزون تقاضا برای انرژی، سرمایه گذاران می‌توانند با بهره‌گیری از تسهیلات مالی و تسهیلات مالیاتی، به طور قابل توجهی از این فرصت سرمایه گذاری بهره‌مند شوند. اکنون برای کسب اطلاع بیشتر درباره احداث نیروگاه خورشیدی (5،10،20و100کیلووات+1و10مگاوات) و نحوه دریافت طرح توجیهی آماده سال ۱۴۰۲ بصورت فایل pdf و doc تا انتهای مقاله با وبسایت پرشین پلن همراه باشید.

معرفی نیروگاه خورشیدی

نیروگاه‌های خورشیدی به وسیله تبدیل نور و گرمای خورشید به برق شهری و ارسال آن به شبکه توزیع کمک می‌کنند. این منابع تجدیدپذیر از انرژی خورشید بهره می‌برند، که احداث نیروگاه‌های خورشیدی را به راهکاری موثر برای بهره‌گیری از آن انرژی تبدیل می‌کند. از آنجایی که این نیروگاه‌ها هیچ گاز گلخانه‌ای تولید نمی‌کنند و به محیط زیست آسیبی نمی‌رسانند، به عنوان فناوری سبز شناخته می‌شوند.

یکی از مزایای مهم این نیروگاه‌ها، توانایی تولید برق برای جبران کوتاه‌مدت هرگونه خرابی در شبکه توزیع انرژی است. از نظر فنی، این پنل‌ها انرژی الکتریسیته جریان مستقیم را تولید می‌کنند که سپس با استفاده از دستگاهی به نام اینورتر به جریان متناوب برق شهری تبدیل می‌شود. انواع مختلفی از نیروگاه‌های خورشیدی وجود دارند که از نظر اتصال به شبکه برق به سه دسته Off-grid، On-grid و Hybrid تقسیم می‌شوند.

کاربرد نیروگاه خورشیدی

نیروگاه‌های خورشیدی برق مورد نیاز میلیون‌ها نفر را در شهرها و روستاهای سراسر جهان تامین ‌می‌کنند. امروزه اغلب افراد با کاربرد این تاسیسات آشنا هستند و تعداد نیروگاه‌های خورشیدی روز به روز در حال افزایش است. این نیروگاه‌ها در مقیاس‌های مختلف انرژی برق را با کمترین هزینه در دسترس مردم قرار ‌می‌دهند. راه اندازی نیروگاه‌های خورشید ‌می‎تواند جایگزین مناسبی برای سوخت‌های فسیلی جهت تامین انرژی مورد نیاز صنایع و مناطق مسکونی باشد.

از نظر اقتصادی تولید برق به این شیوه مقرون به صرفه خواهد بود. درآمدزایی نیروگاه‌های خورشیدی برخلاف نیروگاه‌های فسیلی همیشگی است. نیروگاه‌های فسیلی حداکثر تا 30 سال مورد بهره‌برداری قرار ‌می‎گیرند اما کاربری نیروگاه خورشیدی بسیار طولانی است. همچنین نگهداری نیروگاه‌های خورشیدی به نیروی متخصص نیازی ندارد. برخی کاربردهای نیروگاه‌های خورشیدی عبارتند از:

 • تامین انرژی مورد نیاز صنایع.
 • عدم ایجاد آلودگی در محیط زیست.
 • صرفه اقتصادی بالا به دلیل کاهش هزینه‌های انرژی.
 • کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی و در نتیجه کاهش گازهای گلخانه‌ای.
 • تامین برق برای مناطق مسکونی به طور پایدار و پایدار.
 • عدم تولید آلودگی هوا و آب در محیط زیست.
 • افزایش استقلال انرژی و کاهش وابستگی به منابع انرژی خارجی.
 • ایجاد فرصت‌های شغلی در زمینه فناوری‌های پاک و نوآورانه.
 • حفظ منابع طبیعی و کاهش اثرات منفی تغییرات اقلیمی.
 • افزایش توسعه پایدار و کاهش فقر انرژی در مناطق محروم.

توجیه اقتصادی احداث نیروگاه خورشیدی

در طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی تمامی برآوردهای مالی این کسب و کار ارائه ‌می‎گردد. در ایران راه اندازی نیروگاه‌های خورشیدی از نظر فنی و اقتصادی عملکرد بالایی خواهد داشت. احداث این نیروگاه‌ها برای تامین برق مورد نیاز کشور ایده مناسبی است زیرا در بلند مدت به سودآوری قابل توجهی می‌رسد. بیشتر مناطق ایران دارای 300 روز آفتابی در طول یک سال هستند که شرایطی عالی برای راه اندازی پنل‌های خورشیدی است. بعد از احداث نیروگاه هزینه نگهداری آن بسیار پایین می‌باشد و دوره بازگشت سرمایه آن حداقل 3 سال است.

سرمایه‌گذاری برای احداث این کسب و کار بهترین انتخاب برای دستیابی به سود و درآمد فوق العاده در بلند مدت است. این کسب و کارها تا 20 سال از حمایت‌های دولتی و خرید تضمینی بهره‌مند ‌می‌شوند. تاسیس نیروگاه‌های خورشیدی زیر مجموعه برنامه‌های توسعه پایدار در هر کشوری است که علاوه بر ایجاد درآمد ثابت و پاسخگویی به نیازهای جامعه، هیچ آسیبی به محیط زیست نمی‌رساند.

  طرح توجیهی تولید پنل خورشیدی☀️(برای دریافت مجوز)

هدف از نگارش طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی

طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی مشابه یک نقشه راهی است که اهداف تجاری و نتایج مالی فرایندهای این کسب و کار را مشخص ‌می‌کند. شرکت برق منطقه‌ای و سازمان ساتبا طرح توجیهی متقاضیان را برای اعطای مجوز مورد ارزیابی قرار ‌می‌دهند. تدوین طرح علاوه بر اخذ مجوز، به مدیران کسب و کار جهت تصمیم‌گیری‌های مهم و کاهش ریسک تجاری کمک خواهد کرد. این طرح نشان ‌می‌دهد که پیاده سازی نیروگاه‌های خورشیدی با ظرفیت‌های مختلف از نظر اقتصادی ‌امکان‌پذیر ‌می‌باشد.

همچنین در این طرح سودآوری کسب و کار بر اساس ظرفیت تولید در بازه‌های زمانی خاص پیش‌بینی و محاسبه می‌شود. اگرچه اجرای فرایندهای تولید برق به توانمندی‌های کارآفرینان بستگی دارد. با این حال در طرح توجیهی بر اساس آمارهای اقتصادی و ایده تجاری ‌سرمایه‌گذاران نتایج مالی کسب و کار پیش‌بینی ‌می‎گردد. مهم‌ترین مزیت نگارش طرح این است که ‌سرمایه‌گذار ‌می‎تواند کسب و کار مد نظر خود را به سازمان‌های دولتی معرفی کند و سودآوری آن را به اثبات برساند.

مراحل راه اندازی نیروگاه خورشیدی

برای راه اندازی و بهره برداری از این کسب و کار باید با ارائه طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی به سازمان ساتبا پروانه احداث و سایر مجوزهای لازم را دریافت کنید. بعد از انعقاد قرارداد با این سازمان دولتی می‌بایست حداکثر طی 15 ماه نیروگاه خورشیدی به بهره برداری برسد. جهت بهره‌مندی از تمامی مزایا و حمایت‌های دولتی باید تا حد امکان نیروگاه در کمترین زمان تاسیس گردد. نیروگاه‌های با ظرفیت بالاتر از 100 کیلو وات از طریق ترانسفورماتور به شبکه برق با فشار متوسط متصل ‌می‌شوند.

همچنین اتصال نیروگاه‌ها با ظرفیت کمتر از 100 ‌کیلووات به وسیله کابل کشی سه فاز انجام ‌می‎گیرد. البته نیروگاه‌های خورشیدی 5 ‌کیلووات و کمتر از آن با کابل کشی تک فاز نیز می‌توانند به شبکه توزیع برق متصل شوند. نکته مهم در مرحله راه اندازی کسب و کار این است که قراردادهای سازمان ساتبا بلند مدت هستند و بهتر است مالک اصلی نیروگاه اقدام به انعقاد قرارداد نماید.

نکات مهم تولید و فروش برق

دولت موظف است که تا 20 سال برق تولید شده توسط نیروگاه‌های خورشیدی را خریداری کند. سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا) در چارچوب قوانین دولتی انرژی تولیدی نیروگاه‌های خورشیدی را خریداری ‌می‌کند. یکی از نکات مهمی که ‌سرمایه‌گذاران باید به آن توجه داشته باشند ظرفیت تولیدی نیروگاه‌ها است. در صورتی که مطابق قرارداد با سازمان ساتبا نیروگاه خورشیدی طی حداکثر 15 ماه احداث نشود، منافع مرتبط با حمایت‌های دولتی و خرید تضمینی برق شامل آن نخواهد شد.

بنابراین مدیران کسب و کار متناسب با توانمندی‌های خود باید ظرفیت نیروگاه‌ها را در قرارداد اعلام کنند و طی مدت زمان مشخص تجهیزات آن را فراهم نمایند. پس از ارائه درخواست مجوز به ساتبا، کارشناسان این سازمان از ملک یا زمین نیروگاه خورشیدی بازدید خواهند کرد. هنگام بهره‌برداری نیز مهندسین سازمان ساتبا شرایط فنی نیروگاه خورشیدی را ارزیابی می‌کنند.

نکات مهم تولید و فروش برق_پرشین پلن

معرفی انواع نیروگاه‌های خورشیدی

به نیروگاه‌های خورشیدی که پنل‌های آن فوتون‌های نور را به انرژی الکتریسیته تبدیل ‌می‌کنند، فتوولتائیک می‌گویند. بیشتر نیروگاه‌های خورشیدی در جهان از پنل‌های فتوولتائیک استفاده ‌می‌کنند. نیروگاه حرارتی یکی دیگر از انواع نیروگاه‌های خورشیدی است که پنل‌های آن حرارت و گرمای هوا را به برق تبدیل ‌می‌کنند. نوع دیگر این نیروگاه‌ها هلیوستات نام دارد. در این نوع نیروگاه از طریق ایجاد بخار آب به وسیله گرمای خورشید توربین‌های تولید برق به حرکت در می آیند. نیروگاه دودکش خورشیدی نیز یکی دیگر از انواع نیروگاه‌ها است.

در این نوع نیروگاه پنل‌ها به شکل دودکش طراحی شده‌اند که بر اثر گرمای خورشید به سمت بالا حرکت ‌می‌کنند و از طریق توربین‌های مخصوص برق تولید می‌شود. در نمونه دیگری از نیروگاه‌های خورشیدی پنل‌ها به شکل سهموی هستند که ماده ای سیال درون لوله‌های آن حرکت ‌می‌کند. حرکت سیالات بر اثر گرمای خورشید موجب تولید برق توسط مبدل‌های انرژی ‌می‎گردد.

هزینه احداث نیروگاه خورشیدی با طرح توجیهی در سال 1402

در طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی تمامی هزینه‌های این کسب و کار پیش‌بینی خواهد شد. هزینه کل نیروگاه‌های خورشیدی شامل هزینه‌های احداث و نگهداری ‌می‌باشد. هزینه خرید تجهیزات جهت راه اندازی نیروگاه با توجه به کشور سازنده و همچنین ظرفیت برق تولیدی متفاوت است. به عنوان مثال در حال حاضر نیروگاه خورشیدی 5 ‌کیلووات با 200 میلیون تومان راه اندازی می‌شود اما نیروگاهی با ظرفیت 50 ‌کیلووات با حداقل دو میلیارد تومان در سال 1402 سرمایه قابل احداث است. اگرچه با بالا بردن ظرفیت تولیدی نیروگاه‌ها، میزان سرمایه اولیه مورد نیاز افزایش می‌یابد اما دوره بازگشت سرمایه کاهش خواهد یافت. به طور معمول با بکارگیری تجهیزات با کیفیت در نیروگاه‌های خورشیدی، فرآیندهای عملیاتی و نگهداری از ماشین آلات هیچ هزینه‌ای نخواهد داشت. البته ممکن است بعد از طی 5 سال باتری نیروگاه‌ها نیاز به تست و تعمیر داشته باشد.

انواع پنل‌های خورشیدی

پنل‌های خورشیدی متنوعی در بازار عرضه شده است و به طور کلی در 4 دسته قرار ‌می‎گیرند که عبارتند از:

 • پنل‌های مونوکریستالی (Mono Crystalline)
 • پلی کریستالی (poly Crystalline)
 • فیلم نازک (Thin film)
 • پلیمری (Polymeric/Organic)

در بین انواع پنل‌های خورشیدی، پنل مونو کریستالی بازدهی و استحکام مناسبی دارد و در کوتاه مدت راندمان آن کاهش نمی‌یابد. پنل‌های مونوکریستالی دارای بالاترین بازدهی ‌می‌باشند و البته قیمت بیشتری نسبت به سایر انواع پنل‌ها دارند. در اغلب موارد صفحات پنل‌های خورشیدی از سیلیکون (Si) ساخته ‌می‌شوند که یک ماده نیمه‌هادی است.

مقایسه پنل‌های خورشیدی

برای ساخت اجزای پنل‌های مونو کریستال یا تک بلوری (Mono crystalline Solar Panels) از یک کریستال سیلیکونی استفاده شده است. این نوع پنل‌ها ظاهر یکنواختی دارند و تا حدودی استوانه‌ای به نظر می‌رسند. پنل‌های پلی کریستالی یا چند بلوری (Poly crystalline Solar Panels) از چند کریستال سیلیکونی با درصد خلوص متفاوت تشکیل شده است. در این پنل‌های خورشیدی میزان سیلیکون کمتری به کار رفته است. تفاوت مهم پنل‌های فتوولتائیک مونو کریستالی با پلی کریستالی این است که پنل‌های مونو کریستالی به شکل استوانه با لبه‌های گرد به نظر می‌رسند. در پنل‌های فیلم نازک (Thin film Solar Panels) مواد شیمیایی نیمه‌هادی بر روی بستری از شیشه، پلاستیک یا فلز قرار دارند. مهمترین ویژگی این نوع پنل‌های فتوولتائیک قابلیت انعطاف آن‌ها است.

طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی 5 ‌کیلووات + هزینه

هزینه راه اندازی نیروگاه خورشیدی 5 ‌کیلووات بسیار پایین است. یک نیروگاه خورشیدی 5 کیلووات به طور مستقل ‌می‎تواند برق ساختمان‌های مسکونی و تجاری را تامین کند. ‌سرمایه‌گذاران با راه اندازی نیروگاه خورشیدی 5 ‌کیلووات و اتصال آن به شبکه برق ‌می‎توانند با کمترین هزینه به درآمد برسند. این نیروگاه‌ها از طریق ذخیره انرژی در باتری‌های با ظرفیت بالا این امکان را خواهند داشت که به شبکه برق متصل شوند و انرژی تولیدی را به فروش برسانند.

سود آوری بالا با کمترین هزینه مزیت اصلی احداث نیروگاه‌های خورشیدی 5 ‌کیلووات است. حداقل مساحت مورد نیاز برای تاسیس این نیروگاه 60 متر است. افراد با ‌سرمایه‌گذاری حدود 200 میلیون تومان به طور متوسط سالانه 16 میلیون تومان درآمد خواهند داشت. مزایای فراوان نیروگاه خورشیدی 5 ‌کیلووات، عدم آلودگی محیط زیست و طرح‌های تشویقی دولت جهت حمایت از ‌سرمایه‌گذاران موجب شده تا افراد اقدام به احداث این نوع نیروگاه نمایند.

  طرح توجیهی نیروگاه سی اچ پی☀️(CHP)

هزینه احداث نیروگاه خورشیدی 10 ‌کیلووات، در طرح توجیهی

در طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی 10 ‌کیلووات با توجه به منطقه جغرافیایی، تعداد روزهای آفتابی و نوع تجهیزات میزان سودآوری این کسب و کار پیش‌بینی می‌شود. مهم‌ترین مزیت تهیه طرح توجیهی این است که آینده تجاری تاسیس این نیروگاه را برای ‌سرمایه‌گذاران مشخص ‌می‌کند تا بتوانند درباره کسب و کار خود تصمیمات سنجیده‌تری بگیرند. حداقل مساحت مورد نیاز برای راه اندازی نیروگاه خورشیدی 10 ‌کیلووات 100 متر است.

هزینه تجهیزات این نیروگاه 230 میلیون تومان است و به طور متوسط حدود 3 میلیون تومان در ماه درآمد خواهد داشت. تولید برق به وسیله سوخت‌های فسیلی اثرات مخربی برای محیط زیست خواهد داشت. آلودگی ناشی از مصرف سوخت‌های فسیلی سلامت انسان‌ها را نیز به خطر می اندازد. احداث نیروگاه خورشیدی 10 ‌کیلووات ‌می‎تواند پاسخگوی نیازهای جامعه باشد و همچنین ‌سرمایه‌گذاران به درآمد فوق العاده‌ای خواهند رسید.

طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی 20 ‌کیلووات

در طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی 20 ‌کیلووات مشابه سایر طرح‌های توجیهی میزان سرمایه کل مورد نیاز برای راه اندازی این کسب و کار مشخص ‌می‎گردد. این طرح تاثیر بسزایی در روند موفقیت ‌سرمایه‌گذاران خواهد داشت. به طوری که با تهیه طرح توجیهی ‌می‎توانند ایده تجاری خود را به واقعیت تبدیل کنند. همچنین سازمان‌های دولتی را متقاعد خواهند کرد که راه اندازی نیروگاه خورشیدی 20 ‌کیلووات از نظر اقتصادی توجیه‌پذیر است. حداقل مساحت مورد نیاز برای احداث این نیروگاه 170 متر است. هزینه تاسیس این کسب و کار حدود 430 میلیون تومان ‌می‌باشد و سالانه به طور متوسط 50 میلیون تومان درآمد به همراه خواهد داشت. اگر نیروگاه‌های خورشیدی 20 کیلو وات به شبکه متصل باشند (On-grid) نیازی به باتری نخواهند داشت و با کمترین هزینه به مرحله بهره‌برداری می‌رسند.

تجهیزات موردنیاز برای نیروگاه خورشیدی 20 کیلووات

در احداث یک نیروگاه خورشیدی 20 کیلووات، برخی از تجهیزات لازم عبارتند از:

شماره نام تجهیزات کاربرد
۱ ماژول‌های خورشیدی تبدیل انرژی خورشیدی به برق خورشیدی
۲ رک‌های نصب ماژول‌ها نصب ماژول‌های خورشیدی بر روی سطح
۳ راه‌اندازی‌کننده (اینورتر) تبدیل جریان مستقیم به جریان متناوب
۴ سیم‌وکابل و متعلقات برای اتصال ماژول‌ها به اینورتر و شبکه
۵ سازه‌های حمایتی برای نصب ماژول‌ها و حفاظت از آنها
۶ دستگاه‌های اندازه‌گیری برای مانیتورینگ و کنترل عملکرد نیروگاه
۷ سیستم‌های اتصال به شبکه برای اتصال نیروگاه به شبکه برق
۸ سیستم خنک کننده برای حفظ عملکرد بهینه ماژول‌های خورشیدی

این لیست تجهیزات لازم برای احداث و بهره‌برداری از یک نیروگاه خورشیدی 20 کیلووات است. با توجه به شرایط محلی و نیازهای خاص، ممکن است لیست نیازمند به تغییرات و تکمیلات باشد.

طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی 100 ‌کیلووات

اطلاعات مفیدی که در طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی 100 ‌کیلووات مطرح ‌می‌شوند به مدیران و ‌سرمایه‌گذاران کمک ‌می‌کنند تا بتوانند برای چالش‌های پیش روی این کسب و کار راه حل مناسبی بیابند. داشتن طرح توجیهی برای هر کسب و کار الزامی است. به دلیل این که بدون برنامه و طرح ارزیابی میزان موفقیت کسب و کار ‌امکان‌پذیر نخواهد بود. سودآوری، جریانات نقدی آتی و میزان ‌سرمایه‌گذاری کل از جمله محاسبات مالی هستند که در این طرح پیش‌بینی خواهند شد. حداقل سرمایه مورد نیاز برای راه اندازی این نیروگاه حدود 1100 متر است. هزینه احداث نیروگاه 2.3 میلیارد و درآمد سالانه آن به طور متوسط 230 میلیون تومان ‌می‌باشد. دوره بازگشت سرمایه نیروگاه خورشیدی 100 ‌کیلووات کمتر از سایر نیروگاه‌ها است. بنابراین راه اندازی این کسب و کار به عنوان مناسبترین گزینه برای ‌سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود.

طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی 1 مگاوات

در طرح توجیهی نیروگاه 1 مگاوات ابعاد مختلف این کسب و کار از نظر اقتصادی مورد بررسی قرار ‌می‎گیرد. در نتیجه سرمایه‌گذار ‌می‎تواند ریسک‌های پیش روی تجارت خود را پیش‌بینی کرده و همچنین بازدهی کسب و کار را در آینده برآورد کند. در نهایت با داشتن طرح توجیهی مدیران و ‌سرمایه‌گذاران علاوه بر اخذ مجوز و تاییدیه‌های لازم ‌می‎توانند نیروگاه خورشیدی مد نظر خود را احداث نمایند. راه اندازی نیروگاه خورشیدی 1 مگاوات در زمینی به مساحت 11 هزار متر مربع ‌امکان‌پذیر است. هزینه خرید تجهیزات حدود 20 میلیارد تومان و درآمد آن به طور متوسط سالانه 2 میلیارد تومان خواهد بود. در این طرح مواردی مانند هزینه حقوق و دستمزد سالانه کارکنان، هزین ارتباطات، استهلاک تجهیزات و هزینه‌های نگهداری و تعمیرات محاسبه ‌می‌شوند.

طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی 10 مگاوات

تهیه طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی 10 مگاوات برای احداث این کسب و کار ضروری است. نگارش این طرح فرایند نسبتا پیچیده‌ای است. با این حال تجزیه و تحلیل شاخص‌های مالی محاسبه شده در این طرح بر موفقیت و میزان دستیابی به اهداف تجاری تاثیرگذار خواهد بود. اطلاعات مالی طرح توجیهی نقطه عطفی برای ‌سرمایه‌گذاران است تا بتوانند چالش‌های احتمالی این کسب و کار را پیش‌بینی کنند. در این طرح با تمرکز بر فرایندهای تولید برق و آمارهای اقتصادی به روز مواردی مانند جریانات نقدی، سودآوری، هزینه‌های عملیاتی و غیر عملیاتی پیش‌بینی و محاسبه ‌می‌شوند. همچنین شاخص‌های تحلیل اقتصادی مانند ارزش فعلی درآمدهای آتی، نرخ بازگشت سرمایه (NPV Ratio) و نرخ بازده داخلی (Internal Rate Of Return) برآورد خواهند شد.

طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی 10 مگاوات_پرشین پلن

معرفی تجهیزات برای نیروگاه 10 مگاواتی

بر اساس مکان احداث نیروگاه خورشیدی و ظرفیت تولید برق آن نوع تجهیزات متفاوت خواهد بود. عوامل مختلفی در انتخاب پنل تاثیرگذار خواهند بود که فضای نیروگاه، نوع فناوری و ظرفیت تولیدی مهمترین آن‌ها هستند. متداول‌ترین راه برای به دام انداختن انرژی نور خورشید پنل‌های فتوولتائیک (VP) است. پنل‌های خورشیدی کلیدی‌ترین بخش هر نیروگاه ‌می‌باشند و بازدهی و کارآمدی هر نیروگاه را مشخص ‌می‌کنند. برخی تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز برای راه اندازی نیروگاه‌ها خورشیدی 10 مگاواتی عبارت است از:

 • پنل‌های خورشیدی
 • تراکم‌کننده‌ها یا ردیاب‌های خورشیدی
 • اینورترهای تبدیل کننده DC به AC
 • تجهیزات اتصال به شبکه یا سیستم انتقال برق
 • سیم‌ها و کابل‌های برق
 • سازه‌ها و تجهیزات نصب و مونتاژ
 • سیستم‌های مانیتورینگ و کنترل
 • تجهیزات حفاظتی و ایمنی
 • تجهیزات انباشت باتری (در صورت استفاده از سیستم ذخیره‌سازی انرژی)
 • تجهیزات سیستم تهویه و خنک کننده (اگر لازم باشد)
 • تجهیزات پایه‌ریزی و سازه‌های استوانه‌ای (اگر نیاز به آن باشد)
 • سیستم‌های آبیاری (در صورت استفاده از پنل‌های خورشیدی خنک کننده با آب)
 • تجهیزات جمع‌آوری و ذخیره آب باران (برای استفاده در سیستم آبیاری یا دیگر مصارف)
 • تجهیزات پایش و نگهداری بهره‌برداری

اهمیت صادرات برق

با توجه به صادرات برق ایران به کشورهای همسایه احداث نیروگاه‌های خورشیدی یک ایده تجاری سودآور است. در حال حاضر برق تولیدی به کشورهایی مانند عراق، افغانستان و پاکستان ارسال می‌شود و بنابراین افراد با فروش برق به دولت ‌می‎توانند ظرفیت صادرات این محصول را افزایش دهند. تامین انرژی برق نقش مهمی در توسعه صنایع کشورهای مختلف دارد. با توجه به تقاضای همیشگی مردم، تامین برق و مدیریت عرضه آن ‌می‎تواند عایدی دولت از درآمدهای غیرنفتی را افزایش دهد. بنابراین راه اندازی این کسب و کار راهکاری اساسی برای جلوگیری از آسیب‌پذیری اقتصادی و مقابله با تحریم‌های تجاری است. سازمان ساتبا مطابق نرخ مصوب وزارت نیرو برق تولیدی نیروگاه‌های خورشیدی را خریداری می‌نماید. این موضوع فرصت مناسبی را برای کسب درآمد و افزایش ظرفیت تولید کشور فراهم ‌می‌کند.

نکاتی برای افزایش بازدهی و درامد

در طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی میزان درآمد این کسب و کار بر اساس نوع تجهیزات و فناوری به کار رفته برآورد می‌شود. نوع پنل‌ها و موقعیت جغرافیایی نیروگاه دو عامل تاثیرگذار بر بازدهی و درآمد هستند. همچنین میزان انرژی دریافتی از نور و گرمای خورشید به زاویه تابش و کیفیت تجهیزات بستگی دارد. هرچه میزان انرژی دریافتی بیشتر باشد، ظرفیت تولید و سودآوری کسب و کار افزایش می‌یابد.

با توجه به حمایت‌های دولت سود و درآمد این کسب و کار تا حداقل 20 سال تضمین شده است. قیمت خرید برق از نیروگاه‌های انشعابی و غیر انشعابی متفاوت می‌باشد. نیروگاه‌های انشعابی به دلیل اینکه کنتور دارند با قیمت بالاتری برق تولیدی خود را به فروش می‌رسانند. به این ترتیب ‌سرمایه‌گذاران با احداث نیروگاه‌های خورشیدی انشعابی درآمد بیشتری خواهند داشت. نصب تجهیزات نیروگاه‌های خورشیدی باید با دقت انجام شود تا راندمان مطلوب را از نظر فنی داشته باشند.

طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی برای دریافت مجوز

متقاضیان بر اساس ظرفیت تولید باید طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی را به سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره وری از انرژی برق (ساتبا) ارائه دهند. این سازمان بر مبنای قوانین فعلی تاییدیه‌ها و مجوزهای لازم را جهت احداث نیروگاه صادر می‌نماید. متقاضیان بعد از انعقاد قرارداد با سازمان ساتبا باید طی 15 ماه نیروگاه خورشیدی را به مرحله بهره برداری برسانند. تدوین طرح به علم، مهارت و تخصص نیاز دارد. بنابراین بهتر است طرح توجیهی توسط مشاوران خبره نگارش شود تا سازمان‌های دولتی با آن موافقت کنند. پرشین پلن معتبرترین طرح‌های توجیهی را با فرمت استاندارد تدوین می‌نماید. اصلاح طرح نیز تا چند ماه بعد از تحویل به صورت رایگان انجام خواهد شد.

طرح توجیهی نیروگاه‌ خورشیدی بصورت فایل آماده

طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی بصورت فایل آماده، ابزاری بسیار مهم برای بررسی و ارزیابی مالی کسب و کار می‌باشد. این طرح، امکانات، هزینه‌ها، درآمدها، سودآوری و بازگشت سرمایه را به صورت دقیق برای سرمایه‌گذاران و فعالان در این حوزه تجاری مشخص می‌کند. با مطالعه این طرح، می‌توان به نقاط قوت و ضعف پروژه، ریسک‌های مالی و راهکارهای بهبودی پیشنهادی آگاه شد. اما لازم به ذکر است که این طرح توجیهی صرفاً جهت آشنایی شما با این کسب و کار نوشته شده است و در صورت نیاز به طرح توجیهی برای اخذ مجوز، با ما تماس بگیرید. در این صورت، تیم ما آماده است تا به شما کمک کند و طرح توجیهی مورد نیاز شما را به صورت دقیق و حرفه‌ای تهیه کند.

طرح توجیهی آماده نیروگاه خورشیدی سال ۱۴۰۲

در طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی تمامی هزینه‌های این کسب و کار در بیش از 25 تا 30 جدول هزینه‌ها و درآمد برآورد می‌شوند. برخی از این هزینه‌ها شامل موارد زیر می‌شود:

 • هزینه‌های سرمایه‌ای
 • هزینه‌های عملیاتی
 • هزینه‌های نگهداری و تعمیرات
 • هزینه‌های مواد اولیه
 • هزینه‌های نیروی انسانی
 • هزینه‌های ماشین‌آلات و تجهیزات
 • هزینه‌های مالیات و عوارض
 • هزینه‌های بیمه
 • هزینه‌های حمل و نقل
 • هزینه‌های خدمات مشاوره‌ای
 • هزینه‌های پس‌انداز و ذخیره‌سازی
 • هزینه‌های محافظت محیط‌زیست
 • هزینه‌های مطالعات اجتماعی و فرهنگی
 • هزینه‌های اتصال به شبکه برق

برای دریافت طرح توجیهی آماده نیروگاه خورشیدی با ظرفیت‌های ۱ مگاواتی و ۵ کیلوواتی در سال ۱۴۰۲، همراه با برآورد هزینه‌های راه‌اندازی این کسب و کار به صورت فایل آماده در قالب PDF و DOC، می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک کنید. پس از پرداخت، لینک‌های دانلود طرح توجیهی برای شما نمایش داده خواهد شد و می‌توانید آن‌ها را دانلود کنید:

مهندس خلیلیان

شماره تماس جهت سفارش طرح توجیهی

ساعت کاری 8 تا 24:  ۰۳۶۱ ۰۰۶ ۰۹۱۲
مهندس مهدی خلیلیان؛ عضو ارشد کانون مشاوران اعتباری و بانکی ایران و یکی از حرفه‌ای‌ترین طرح نویسان کشور با ۲۵ سال سابقه در حوزه سرمایه‌گذاری و تجربه حضور در ۳ وزارتخانه اقتصادی کشور

اشتراک‌گذاری

5/5 - (90 امتیاز)

2 دیدگاه دربارهٔ «طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی☀️(سال 1402) فایل آماده»

  1. سلام و درود
   لطفا با کارشناس سایت مهندس خیلیلیان تماس بگیرید، قیمت رو بهتون اعلام می‌کنند

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 4 =

آخرین مقالات

دسته بندی مقالات

راهنمای سفارش طرح توجیهی

دسته‌بندی طرح‌های توجیهی