طرح توجیهی تولید الکل طبی (جهت اخذ مجوز+گرید)

طرح توجیهی تولید الکل طبی_پرشین پلن

فهرست مطالب

یکی از پیش نیازهای مهم برای احداث خط تولید الکل طبی؛ داشتن مجوز فعالیت می‌باشد. جهت دریافت مجوز از سازمان‌های دولتی، می‌بایست مدارک و اسناد مختلفی را به این مراجع ارائه داد. طرح توجیهی الکل طبی نیز از اسناد و مدارک مهم برای اخذ مجوز می‌باشد. مسئولین مربوطه جهت سنجش شرایط سرمایه‌گذاران برای شروع پروژه، طرح توجیهی ارائه شده توسط متقاضی را مورد بررسی قرار می‌دهند. استفاده از طرح‌های توجیهی، روند دریافت مجوز را برای سرمایه‌گذاران آسان‌تر خواهد کرد. ما در ادامه این مقاله با جوانب مختلف این پروژه بیشتر آشنا شده و طرح توجیهی تولید الکل طبی را مورد بررسی قرار خواهیم داد. دعوت می‌کنیم جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و نحوه سفارش طرح توجیهی تا پایان مقاله، همراه وب­سایت پرشین پلن باشید.

اهمیت تولید الکل طبی

شیوع ویروس کرونا موجب شد که مصرف الکل طبی در ایران نیز مانند سایر کشورها، افزایش یابد. نظر به اینکه استفاده از مواد ضدعفونی کننده برای تمیز کردن سطوح و  دست‌ها یکی از روش های جلوگیری از ابتلا به کرونا شناخته می­‌شود؛ مصرف آن نیز افزایش خواهد یافت. افزایش مصرف و میزان تقاضای الکل طبی در بازار، تولید آن را به امری ضروری و کسب و کاری پرسود تبدیل کرده است. لازم به ذکر است که الکل طبی علاوه بر اینکه امروزه برای ضدعفونی کردن سطوح و دست‌ها استفاده می‌شود؛ کاربردهای دیگری نیز دارد. صنایع مختلفی مانند پزشکی، داروسازی، آرایشی و بهداشتی از الکل طبی برای تامین مواد اولیه  تولیدات خود استفاده می‌­کنند. تولید الکل طبی به عنوان تامین کننده مواد اولیه این صنایع از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

معرفی الکل طبی و کاربردهای آن

همانطور که می‌­دانید؛ الکل طبی از سری مشتقات اتانولی می‌باشد. خلوص الکل طبی اغلب ۹۵ درصد است. جهت تولید این محصول، میوه یا سایر فرآورده‌های طبیعی دارای قند به عنوان مواد اولیه، مورد استفاده قرار می‌گیرند. الکل طبی معمولاً به شکل مایع بی رنگ و شفاف تولید می‌شود. این محصول فرار بوده و قابلیت اشتعال پذیری بالایی نیز دارد. سمی نبودن این محصول، موجب استفاده از آن در مواد خوراکی نیز شده است. الکل طبی با حذف غشای چربی دور ویروس­ها، انواع ویروس­های پوشش دار را از بین می‌برد. کاربردهای الکل طبی؛ شامل موارد زیر می‌باشد:

 • ضدعفونی کننده سطوح مختلف
 • استفاده به عنوان حلال
 • تولید محصولات آرایشی و بهداشتی
 • تولید نوشیدنی‌های الکلی
 • استفاده برای ضدعفونی کردن تجهیزات پزشکی؛ مانند تزریقات، سرم تراپی و غیره
 • تولید داروهای غیر حلال در آب؛ مانند دهان‌شویه و برخی مسکن‌ها
 • استفاده به عنوان مواد اولیه ترکیبات شیمیایی
 • تولید انواع رنگ‌ها و…

آشنایی با انواع روش‌های تولید الکل طبی

بخشی از طرح توجیهی تولید الکل طبی به بررسی روش‌های تولید و دانش فنی این پروژه اختصاص یافته است. ما نیز در این قسمت با نحوه تولید الکل طبی به صورت خلاصه آشنا خواهیم شد. تولید الکل طبی با دو روش مصنوعی و تخمیری انجام می‌گیرد. تولید­کنندگان برای تولید الکل طبی با روش مصنوعی از مواد نفتی و با روش تخمیری از مواد غذایی و گیاهان مختلف به عنوان مواد اولیه استفاده می‌کنند. اکثریت الکل‌های طبی با استفاده از روش تخمیری تولید می‌شوند. تولید الکل طبی به روش مصنوعی یا سنتزی نیز به دو گروه هیدراسیون غیرمستقیم و مستقیم اتیلن تقسیم می‌شود. تولید الکل طبی با روش تخمیری نیز به چند گروه تقسیم می‌شود. انواع روش های تخمیری تولید الکل طبی؛ شامل موارد زیر می‌باشد:

 • تولید الکل با استفاده از ترکیبات قند دار
 • تولید الکل با استفاده از ترکیبات دارای نشاسته
 • تولید الکل با استفاده از ترکیبات سلولزی

آشنایی با انواع روش‌های تولید الکل طبی_پرشین پلن

طرح توجیهی تولید الکل طبی برای شروع کسب و کار

میزان ریسک پذیری و درصد خطای تولید الکل طبی با داشتن طرح توجیهی الکل طبی به حداقل می‌رسد. افرادی که تولید الکل طبی را به عنوان یک کسب و کار جدید انتخاب می‌کنند؛ ممکن است اطلاعات کاملی در مورد این پروژه نداشته باشند. بررسی فعالیت رقبا، دانش فنی و غیره اطلاعاتی هستند که سرمایه‌­گذاران برای شروع هر کسب و کار به آن نیاز خواهند داشت. طرح توجیهی تولید الکل طبی نیز می‌تواند تمام این اطلاعات را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار دهد. بررسی جوانب مختلف پروژه، چالش‌ها و موارد پیش بینی نشده در طرح توجیهی، موجب سهولت مدیریت پروژه خواهد شد. همچنین برآورد­های مالی و بررسی‌های بازار نیز به درخواست مشتری در طرح‌های توجیهی ثبت می‌شوند. ثبت اطلاعات و برآوردهای مالی نیز موجب افزایش میزان موفقیت پروژه خواهد شد.

معرفی تجهیزات و دستگاه‌های مورد نیاز

یکی از مراحل مهم در اجرای طرح توجیهی تولید الکل طبی؛ تهیه تجهیزات و مواد اولیه می‌باشد. انتخاب تجهیزات و مواد اولیه مناسب، موجب بهبود عملکرد خط تولید و افزایش سودآوری پروژه خواهد شد. ماشین‌آلات و تجهیزاتی که جهت تولید الکل طبی مورد نیاز است؛ شامل موارد زیر می‌باشد:

 • تجهیزات استریل ملاس و پخت
 • تجهیزات فرآوری مانند مخازن بزرگ و کوچک
 • مخازن و تجهیزات تخمیر نهایی
 • تجهیزات تقطیر اولیه؛ مانند کویل و کندانسورها
 • تجهیزات تقطیر نهایی
 • انواع مخازن نگهداری الکل
 • ماشین های پرکن، لیبل زن و دربند اتوماتیک
 • انواع الکتروپمپ­‌ها
 • تجهیزات جابجایی مواد
 • مخازن نگهداری اسید
 • تجهیزات آزمایشگاه کنترل کیفیت
 • تجهیزات بخش اداری و…

هدف از اجرای طرح الکل طبی

اجرای طرح توجیهی تولید الکل طبی، سرآغاز داشتن یک پروژه سودآور می­‌باشد. همانطور که می‌دانید؛ الکل طبی از مهمترین و پرفروش ترین مواد شیمیایی بوده و کاربردهای مختلفی نیز دارد. سوددهی این پروژه به دلیل کاربرد­های متنوع و بالا بودن میزان تقاضای آن، امری ثابت شده ­است. تولید الکل طبی با کیفیت، موجب تامین مواد اولیه صنایع بهداشتی و آرایشی می‌شود. نظر به اینکه تمامی چالش­ها، اهداف و نکات مختلف این پروژه در طرح توجیهی مورد بررسی قرار گرفته است؛ اجرای آن تضمینی برای موفقیت و کسب سود مناسب می‌­باشد. عدم استفاده از طرح توجیهی برای کسب و کارهای جدید، ممکن است این مشاغل نوپا را بیشتر دچار ضرر و زیان کند.

بازار هدف برای تولید الکل طبی

شناخت مخاطبین و انجام بررسی های بازار هدف برای شروع هر کسب و کار ضروری و مهم می‌باشد. طرح توجیهی تولید الکل طبی، اصلی‌ترین و مهمترین خریداران این محصول را معرفی کرده و بازار آن را مورد بررسی قرار می­‌دهد. بهبود شیوه‌های مدیریتی، تبلیغاتی و بازاریابی محصولات مختلف؛ نیازمند داشتن شناخت کامل از بازار هدف می‌باشد. همانطور که پیشتر اشاره شد؛ الکل طبی در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد اما بخش عمده‌ای از خریداران الکل طبی، صنایع آرایشی و بهداشتی هستند. نبود محصول جایگزین برای الکل طبی، موجب وابستگی بیشتر خریداران و صنایع مختلف به تولید اتانول شده است.

بازار هدف برای تولید الکل طبی_پرشین پلن

بررسی هزینه راه‌اندازی در طرح توجیهی تولید الکل طبی

اطلاع از برآورد­های مالی و هزینه راه­‌اندازی، موجب بهبود مدیریت منابع مالی خواهد شد. لیست هزینه­­‌های راه اندازی این پروژه به صورت کامل در طرح توجیهی تولید الکل طبی، ثبت خواهد شد. تعیین هزینه راه‌اندازی برای هر پروژه‌­ای، باید به صورت اختصاصی و با در نظر گرفتن شرایط هر کسب و کار انجام گیرد. هر کسب و کاری دارای شرایط و معیار­های مختلفی است که هزینه‌های راه اندازی پروژه را تعیین می‌کنند. ظرفیت تولید محصول سالانه، تورم، هزینه خرید مواد اولیه، شرایط بازار، هزینه خرید تجهیزات و غیره عواملی هستند که در تعیین هزینه راه‌­اندازی پروژه تاثیرگذار هستند. 

طرح توجیهی تولید الکل طبی برای دریافت مجوز

دریافت مجوز از سازمان­های دولتی به نحوه نگارش و تدوین طرح توجیهی تولید الکل طبی بستگی دارد. طرح توجیهی، معیار مهمی برای تعیین صلاحیت سرمایه‌­گذاران و بررسی امکان پذیری پروژه می‌باشد. جهت جلب رضایت و اعتماد مسئولین، طرح‌های توجیهی می‌بایست مطابق با آخرین آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های ارگان‌های دولتی تنظیم شوند. طرح‌هایی که توسط افراد متخصص و باتجربه تنظیم شده باشند؛ شانس بیشتری نیز در تایید شدن پروژه و موفقیت کسب و کار خواهند داشت. مهندسین طراح طرح‌ توجیهی، می­بایست در زمینه‌های فنی، اداری و… تجربه و دانش کافی داشته‌ باشند.

طرح های توجیهی مرتبط با صنایع پزشکی

نحوه سفارش طرح توجیهی تولید الکل طبی

تاثیر طرح توجیهی تولید الکل طبی در روند اخذ مجوز و داشتن یک کسب و کار پرسود موجب اهمیت تهیه آن از مراکز معتبر شده ‌است. نظر به اینکه طرح توجیهی به صورت مستقیم با کسب و کار شما در ارتباط است، می­‌بایست حساسیت بیشتری نیز برای انتخاب طراح آن داشته باشید. وب‌سایت پرشین پلن یکی از مراکز معتبر جهت تهیه طرح های توجیهی برای پروژه‌­های مختلف می‌باشد. کارشناسان وب سایت در زمینه امور اداری، مالی و فنی دارای تجربه و دانش بالایی هستند. تجربه و دانش بروز کارشناسان خبره، موجب تنظیم کامل‌ترین طرح‌های توجیهی در این مجموعه می‌شود. شما نیز می‌توانید جهت ثبت سفارش طرح توجیهی مد نظر خود هم اکنون با کارشناس ارشد پرشین پلن تماس گرفته و سفارش خود را ثبت کنید.

مهندس خلیلیان

شماره تماس جهت سفارش طرح توجیهی

ساعت کاری 8 تا 24: 09120060361

عضو ارشد کانون مشاوران اعتباری و بانکی ایران و یکی از حرفه‌ای‌ترین طرح نویسان کشور با ۲۵ سال سابقه در حوزه سرمایه‌گذاری و تجربه حضور در ۳ وزارتخانه اقتصادی کشور

اشتراک‌گذاری مقاله

فیسبوک
تویتر
واتساپ
تلگرام
5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + 2 =

محبوب‌ترین ایده‌های سرمایه گذاری در سال 1401

دسته‌بندی طرح‌های توجیهی