طرح توجیهی تولید الکل طبی☀️(جهت اخذ مجوز+گرید)

طرح توجیهی الکل طبی

فهرست مطالب

تولید الکل طبی به عنوان یک فرصت سرمایه‌گذاری جذاب در عرصه صنعتی محسوب می‌شود. این صنعت به دلیل نیاز بالای بازار به الکل طبی در صنعت بهداشتی، پزشکی و آرایشی به رشد و پیشرفت قابل توجهی دست یافته است. با توجه به افزایش استفاده از الکل طبی به عنوان ضد عفونی‌کننده و آنتی‌سپتیک در زمینه‌های مختلف، تقاضای این محصول در حال افزایش است. از طرفی، بحران بهداشتی گذشته، اهمیت بهداشت عمومی و توجه به بهداشت دست‌ها موجب افزایش مصرف الکل طبی در جامعه شده است.

با توجه به این فرصت‌ها، سرمایه‌گذاران می‌توانند در بخش تولید الکل طبی مشارکت کنند و از بازار پرسود و پررونق این صنعت بهره‌برداری نمایند. همچنین، اخذ مجوزهای لازم از ادارات بهداشتی و دارویی محلی امری ضروری است که باید به آن توجه شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تولید الکل طبی و سفارش طرح توجیهی، تا انتهای این مقاله با وبسایت تخصصی طرح توجیهی همراه باشید.

اهمیت تولید الکل طبی

شیوع ویروس کرونا موجب شد که مصرف الکل طبی در ایران نیز مانند سایر کشورها، افزایش یابد. نظر به اینکه استفاده از مواد ضدعفونی کننده برای تمیز کردن سطوح و  دست‌ها یکی از روش های جلوگیری از ابتلا به کرونا شناخته می­‌شود؛ مصرف آن نیز افزایش خواهد یافت. افزایش مصرف و میزان تقاضای الکل طبی در بازار، تولید آن را به امری ضروری و کسب و کاری پرسود تبدیل کرده است.

لازم به ذکر است که الکل طبی علاوه بر اینکه امروزه برای ضدعفونی کردن سطوح و دست‌ها استفاده می‌شود؛ کاربردهای دیگری نیز دارد. صنایع مختلفی مانند پزشکی، داروسازی، آرایشی و بهداشتی از الکل طبی برای تامین مواد اولیه  تولیدات خود استفاده می‌­کنند. تولید الکل طبی به عنوان تامین کننده مواد اولیه این صنایع از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

معرفی الکل طبی و کاربردهای آن

همانطور که می‌­دانید؛ الکل طبی از سری مشتقات اتانولی می‌باشد. خلوص الکل طبی اغلب ۹۵ درصد است. جهت تولید این محصول، میوه یا سایر فرآورده‌های طبیعی دارای قند به عنوان مواد اولیه، مورد استفاده قرار می‌گیرند. الکل طبی معمولاً به شکل مایع بی رنگ و شفاف تولید می‌شود. این محصول فرار بوده و قابلیت اشتعال پذیری بالایی نیز دارد. سمی نبودن این محصول، موجب استفاده از آن در مواد خوراکی نیز شده است. الکل طبی با حذف غشای چربی دور ویروس­ها، انواع ویروس­های پوشش دار را از بین می‌برد. کاربردهای الکل طبی؛ شامل موارد زیر می‌باشد:

 • ضدعفونی کننده سطوح مختلف
 • استفاده به عنوان حلال
 • تولید محصولات آرایشی و بهداشتی
 • تولید نوشیدنی‌های الکلی
 • استفاده برای ضدعفونی کردن تجهیزات پزشکی؛ مانند تزریقات، سرم تراپی و غیره
 • تولید داروهای غیر حلال در آب؛ مانند دهان‌شویه و برخی مسکن‌ها
 • استفاده به عنوان مواد اولیه ترکیبات شیمیایی
 • تولید انواع رنگ‌ها و…
  طرح توجیهی تولید الکل از خرما☀️(طرح اختصاصی برای مجوز)

آشنایی با انواع روش‌های تولید الکل طبی

بخشی از طرح توجیهی تولید الکل طبی به بررسی روش‌های تولید و دانش فنی این پروژه اختصاص یافته است. ما نیز در این قسمت با نحوه تولید الکل طبی به صورت خلاصه آشنا خواهیم شد. تولید الکل طبی با دو روش مصنوعی و تخمیری انجام می‌گیرد. تولید­کنندگان برای تولید الکل طبی با روش مصنوعی از مواد نفتی و با روش تخمیری از مواد غذایی و گیاهان مختلف به عنوان مواد اولیه استفاده می‌کنند.

اکثریت الکل‌های طبی با استفاده از روش تخمیری تولید می‌شوند. تولید الکل طبی به روش مصنوعی یا سنتزی نیز به دو گروه هیدراسیون غیرمستقیم و مستقیم اتیلن تقسیم می‌شود. تولید الکل طبی با روش تخمیری نیز به چند گروه تقسیم می‌شود. انواع روش های تخمیری تولید الکل طبی؛ شامل موارد زیر می‌باشد:

 • تولید الکل با استفاده از ترکیبات قند دار
 • تولید الکل با استفاده از ترکیبات دارای نشاسته
 • تولید الکل با استفاده از ترکیبات سلولزی

آشنایی با انواع روش‌های تولید الکل طبی

طرح توجیهی تولید الکل طبی برای شروع کسب و کار

میزان ریسک پذیری و درصد خطای تولید الکل طبی با داشتن طرح توجیهی الکل طبی به حداقل می‌رسد. افرادی که تولید الکل طبی را به عنوان یک کسب و کار جدید انتخاب می‌کنند؛ ممکن است اطلاعات کاملی در مورد این پروژه نداشته باشند. بررسی فعالیت رقبا، دانش فنی و غیره اطلاعاتی هستند که سرمایه‌­گذاران برای شروع هر کسب و کار به آن نیاز خواهند داشت.

طرح توجیهی تولید الکل طبی نیز می‌تواند تمام این اطلاعات را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار دهد. بررسی جوانب مختلف پروژه، چالش‌ها و موارد پیش بینی نشده در طرح توجیهی، موجب سهولت مدیریت پروژه خواهد شد. همچنین برآورد­های مالی و بررسی‌های بازار نیز به درخواست مشتری در طرح‌های توجیهی ثبت می‌شوند. ثبت اطلاعات و برآوردهای مالی نیز موجب افزایش میزان موفقیت پروژه خواهد شد.

شناسایی مواد اولیه، تجهیزات و ماشین‌آلات موردنیاز برای تولید

در طرح توجیهی تولید الکل طبی، تمامی هزینه‌های مربوط به مواد اولیه، تجهیزات و ماشین‌آلات موردنیاز برای تولید به دقت محاسبه می‌شوند. برای راه‌اندازی یک خط تولید الکل طبی، مواد اولیه و تجهیزات زیر مورد نیاز است:

 • مواد اولیه:
 • اتانول یا ایزوپروپانول با غلظت معین
 • آب تصفیه شده و یا آب دیونیزه
 • مواد افزودنی و مواد تقویت‌کننده به دلیل نیاز به رایحه‌دهنده و ماندگاری
 • تجهیزات و ماشین‌آلات:
 • دستگاه‌های مختلف برای ترکیب و مخلوط کردن مواد اولیه
 • دستگاه‌های تصفیه
 • دستگاه‌های تولید بسته‌بندی
 • تجهیزات کنترل کیفیت و آزمایشگاهی
  طرح توجیهی تولید کفش طبی☀️(طرح اختصاصی برای مجوز)

هدف از اجرای طرح الکل طبی

اجرای طرح توجیهی تولید الکل طبی، سرآغاز داشتن یک پروژه سودآور می­‌باشد. همانطور که می‌دانید؛ الکل طبی از مهمترین و پرفروش ترین مواد شیمیایی بوده و کاربردهای مختلفی نیز دارد. سوددهی این پروژه به دلیل کاربرد­های متنوع و بالا بودن میزان تقاضای آن، امری ثابت شده ­است. تولید الکل طبی با کیفیت، موجب تامین مواد اولیه صنایع بهداشتی و آرایشی می‌شود.

نظر به اینکه تمامی چالش­ها، اهداف و نکات مختلف این پروژه در طرح توجیهی مورد بررسی قرار گرفته است؛ اجرای آن تضمینی برای موفقیت و کسب سود مناسب می‌­باشد. عدم استفاده از طرح توجیهی برای کسب و کارهای جدید، ممکن است این مشاغل نوپا را بیشتر دچار ضرر و زیان کند.

بازار هدف برای تولید الکل طبی

شناخت مخاطبین و انجام بررسی های بازار هدف برای شروع هر کسب و کار ضروری و مهم می‌باشد. طرح توجیهی تولید الکل طبی، اصلی‌ترین و مهمترین خریداران این محصول را معرفی کرده و بازار آن را مورد بررسی قرار می­‌دهد. بهبود شیوه‌های مدیریتی، تبلیغاتی و بازاریابی محصولات مختلف؛ نیازمند داشتن شناخت کامل از بازار هدف می‌باشد. همانطور که پیشتر اشاره شد؛ الکل طبی در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد اما بخش عمده‌ای از خریداران الکل طبی، صنایع آرایشی و بهداشتی هستند. نبود محصول جایگزین برای الکل طبی، موجب وابستگی بیشتر خریداران و صنایع مختلف به تولید اتانول شده است.

بازار هدف برای تولید الکل طبی

بررسی هزینه راه‌اندازی در طرح توجیهی تولید الکل طبی

اطلاع از برآورد­های مالی و هزینه راه­‌اندازی، موجب بهبود مدیریت منابع مالی خواهد شد. لیست هزینه­­‌های راه اندازی این پروژه به صورت کامل در طرح توجیهی تولید الکل طبی، ثبت خواهد شد. تعیین هزینه راه‌اندازی برای هر پروژه‌­ای، باید به صورت اختصاصی و با در نظر گرفتن شرایط هر کسب و کار انجام گیرد. هر کسب و کاری دارای شرایط و معیار­های مختلفی است که هزینه‌های راه اندازی پروژه را تعیین می‌کنند. ظرفیت تولید محصول سالانه، تورم، هزینه خرید مواد اولیه، شرایط بازار، هزینه خرید تجهیزات و غیره عواملی هستند که در تعیین هزینه راه‌­اندازی پروژه تاثیرگذار هستند. 

طرح توجیهی تولید الکل طبی برای دریافت مجوز

دریافت مجوز از سازمان­های دولتی به نحوه نگارش و تدوین طرح توجیهی تولید الکل طبی بستگی دارد. طرح توجیهی، معیار مهمی برای تعیین صلاحیت سرمایه‌­گذاران و بررسی امکان پذیری پروژه می‌باشد. جهت جلب رضایت و اعتماد مسئولین، طرح‌های توجیهی می‌بایست مطابق با آخرین آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های ارگان‌های دولتی تنظیم شوند. طرح‌هایی که توسط افراد متخصص و باتجربه تنظیم شده باشند؛ شانس بیشتری نیز در تایید شدن پروژه و موفقیت کسب و کار خواهند داشت. مهندسین طراح طرح‌ توجیهی، می­بایست در زمینه‌های فنی، اداری و… تجربه و دانش کافی داشته‌ باشند.

  طرح توجیهی تولید چسب طبی☀️(طرح تخصصی برای اخذ مجوز)

شناسایی فرصت‌های رشد، توسعه و بازاریابی برای تولید الکل طبی

شناسایی فرصت‌های رشد، توسعه و بازاریابی برای تولید الکل طبی می‌تواند به توسعه و موفقیت کسب و کار کمک کند. این فرصت‌ها شامل موارد زیر می‌تواند باشد:

 1. افزایش تقاضا: با توجه به اهمیت بهداشت و بهره‌وری در محصولات ضدعفونی‌کننده، افزایش تقاضا برای الکل طبی در بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها، مراکز بهداشتی و مصرف خانگی قابل پیش‌بینی است.
 2. توسعه بازار: بازار صادراتی برای الکل طبی در کشورهای همسایه و منطقه‌ای وجود دارد. ایجاد روابط بازرگانی بین‌المللی و تبلیغات مناسب می‌تواند بازاریابی و فروش محصول را گسترش دهد.
 3. تولید محصولات مرتبط: افزایش تولید محصولات مرتبط با الکل طبی مانند محصولات بهداشت دست‌ها، ماسک‌های پزشکی و مواد ضدعفونی‌کننده می‌تواند به توسعه و تنوع خط تولید کمک کند.
 4. ابتکارات فناوری: استفاده از فناوری‌های نوین و به روز در تولید، بسته‌بندی و بازاریابی محصول می‌تواند رقابت‌پذیری را افزایش دهد و فرصت‌های جدید را به ارمغان بیاورد.
 5. توسعه امکانات تولید: سرمایه‌گذاری در توسعه امکانات تولید، بهبود کارایی و کیفیت محصول و کاهش هزینه‌های تولید می‌تواند به تحقق رشد و توسعه کسب و کار کمک کند.
 6. همکاری با نهادهای دولتی و خصوصی: همکاری با سازمان‌ها و نهادهای دولتی و خصوصی در زمینه‌های بهداشتی و پزشکی می‌تواند فرصت‌های همکاری و توسعه را ایجاد کند.

نگارش طرح توجیهی تولید الکل طبی

تهیه طرح توجیهی تولید الکل طبی جهت اخذ مجوز و تسهیلات بانکی امری حیاتی و مهم است. مجموعه ما با تجربه و مهارت کافی در زمینه نگارش انواع طرح‌های توجیهی مشغول به فعالیت است. تیم کارشناسان ما از افراد بسیار زبده و با تجربه تشکیل شده و تضمین می‌کند که طرح توجیهی تولید الکل طبی شما به بهترین شکل ممکن تهیه و نگارش می‌گردد.

سرعت، کیفیت، دقت و پشتیبانی از طرح‌ها در سرلوحه کار ما قرار دارد. لازم به ذکر است که کارشناسان ما مطابق آخرین دستورالعمل‌ها و نیازهای ارگان‌های دولتی فعالیت می‌کنند. اگر تمایل به سفارش طرح توجیهی برای تهیه اخذ مجوز تولید الکل طبی دارید، با کارشناسان ما تماس بگیرید.

مهندس خلیلیان

شماره تماس جهت سفارش طرح توجیهی

ساعت کاری 8 تا 24:  ۰۳۶۱ ۰۰۶ ۰۹۱۲
مهندس مهدی خلیلیان؛ عضو ارشد کانون مشاوران اعتباری و بانکی ایران و یکی از حرفه‌ای‌ترین طرح نویسان کشور با ۲۵ سال سابقه در حوزه سرمایه‌گذاری و تجربه حضور در ۳ وزارتخانه اقتصادی کشور

اشتراک‌گذاری

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

دسته بندی مقالات

دسته‌بندی طرح‌های توجیهی