طرح توجیهی تولید اسانس گیاهان دارویی☀️(برای دریافت مجوز)

طرح توجیهی تولید اسانس گیاهان دارویی_پرشین پلن

فهرست مطالب

طرح توجیهی اسانس گیاهان دارویی یکی از کلیدی‌ترین عواملی است که در زمان دریافت مجوز کسب و کار از ارگان‌های دولتی به آن نیاز دارید. در نتیجه کارشناسان ما در مجموعه پرشین پلن با کمک گرفتن از اصول و متدهای جدید برای نگارش طرح توجیهی، اقدام به نگارش طرح توجیهی تولید اسانس گیاهان دارویی  خواهند نمود و این طرح صنعتی را از زوایای گوناگون بررسی کرده‌اند.

گیاهان دارویی، از جمله مواد طبیعی هستند که به عنوان غذا، دارو و عطر مورد استفاده قرار گرفته و برای بهبود بیماری‌های مختلف بسیار مناسب هستند. مزایای زیاد و خواص درمانی این گیاهان از قدیم الایام مورد توجه بوده است. همین موضوع امروزه سبب شده تا این گیاهان به صورت اسانس تولید شده و در اختیار مشتریان قرار گیرند.

معرفی و مزایای طرح تولید اسانس گیاهان دارویی

اسانس گیاهان دارویی به دلیل خواص درمانی زیادی که دارند، بسیار مورد توجه هستند. با توجه به اینکه اسانس‌های گیاهی همیشه مورد استقبال بوده‌اند، تولید این اسانس‌ها می‌تواند یک طرح قابل توجه و سودآور لقب بگیرد. از جمله مهمترین مزیت‌های طرح تولید اسانس گیاهان دارویی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تولید اسانس‌های گیاهی باکیفیت و ارگانیک
 • تامین نیاز بازار به اسانس‌های گیاهی و رقابت با برندهای مطرح این حوزه
 • اشتغال زایی برای اشخاص مختلف
 • صادرات اسانس گیاهان دارویی و به دست آوردن درآمد ارزی قابل توجه

چشم انداز عرضه و تقاضای اسانس گیاهان دارویی

در خصوص چشم انداز اقتصادی طرح توجیهی اسانس گیاهان دارویی لازم به ذکر است که با توجه به جایگاهی که اسانس و عرقیات گیاهان دارویی در کشور دارند، بازار خرید و فروش این اسانس‌ها همیشه از رونق بالایی برخوردار بوده است. از طرفی میزان تقاضا برای اسانس گیاهان دارویی، همیشه بیشتر از میزان عرضه‌ی این محصولات بوده است. لذا اگر برندی بتواند به صورت مستمر در این زمینه فعالیت کرده و محصولات باکیفیتی را تولید نماید، می‌تواند نظر مشتریان زیادی را جلب کند.

در کنار این دو مورد، لازم به ذکر است که شرایط برای اجرای طرح تولید اسانس گیاهان دارویی در کشور فراهم است. اولا دستگاه‌های مورد نیاز برای اجرای این طرح در داخل کشور وجود دارند، در ثانی فرایند تولید اسانس گیاهان دارویی، فرایندی بسیار ساده است و به تخصص زیادی نیاز ندارد. در نتیجه تمامی این عوامل در کنار هم سبب می‌شود که طرح تولید اسانس گیاهان دارویی، طرحی سودآور بوده و از توجیه پذیری اقتصادی خوبی برخوردار باشد.

  طرح توجیهی بسته بندی گیاهان دارویی ☀️(doc+pdf) سال 1403

سود و درآمد تولید اسانس گیاهان دارویی

مزیت‌های فراوان و بازار پر رونق اسانس‌های گیاهی سبب شده تا طرح تولید اسانس گیاهان دارویی، طرحی سودآور قلمداد شود. با این وجود، میزان درآمد و سود حاصله از این طرح به پارامترهای مختلفی وابسته است که مهمترین آن‌ها، نوع اسانس گیاهان دارویی، کیفیت اسانس و میزان تولید اسانس گیاهان دارویی است. با این وجود، تحقیقاتی که در حوزه تولید اسانس گیاهان دارویی صورت گرفته، به خوبی نشان می‌دهد که این طرح در حدود 50 درصد سود دارد که درصد سود بی‌نظیری است.

آشنایی با ماشین آلات و تجهیزات برای تولید اسانس گیاهان دارویی

مورد اولیه و تجهیزات مورد نیاز برای تولید اسانس گیاهان دارویی، تجهیزاتی در دسترس هستند. برخی مواد اولیه و تجهیزاتی که در طرح توجیهی تولید اسانس گیاهان دارویی، برای تولید اسانس گیاهان دارویی مورد محاسبه قرار می‌گیرند عبارتند از:

 • دستگاه استخراج اسانس گیاهان دارویی
 • تانک CO2
 • تانک ذخیره سازی گاز دی اکسید کربن
 • آسیاب چکشی
 • دستگاه سپراتور
 • دستگاه کندانسور
 • اپراتور و کوره پیش گرم
 • پمپ اندازه گیری دی اکسید کربن
 • کمپرسور هوا
 • مخزن ذخیره گیاهان خشک
 • مخزن ذخیره اسانس
 • دستگاه تقطیر
 • تجهیزات آزمایشگاهی
 • دستگاه مبادله گرما
 • دستگاه بسته بندی و لیبل زن

آشنایی با ماشین آلات و تجهیزات برای تولید اسانس گیاهان دارویی

اطلاعاتی مختصر درباره شیوه تولید اسانس گیاهان دارویی

اسانس گیاهان دارویی، روغن‌های ذخیره شده در برگ گل، پوست، ساقه، بذر، میوه، ریشه و چوب گیاهان دارویی هستند. همانطور که می‌دانید اسانس‌های گیاهان دارویی بسیار متنوع می‌باشند. شیوه‌ی تولید این اسانس‌ها نیز بسیار متنوع است. از جمله‌ی مهمترین روش‌های تولید اسانس گیاهان دارویی می‌توان به تقطیر با بخار آب، پرس سرد، استفاده از فشار بخار آب، آب جوش و خلاء، استفاده از حلال‌های شیمیایی و گاز دی اکسید کربن اشاره نمود.

با این وجود، در بین تمامی روش‌هایی که برای تولید اسانس گیاهان دارویی ذکر شد، تولید اسانس با استفاده از آب جوش و خلاء یکی از بهترین روش‌ها است. در فرایند تولید اسانس گیاهان دارویی با آب جوش و خلاء اسانس تولیدی کیفیت و طعم بهتری دارد. به علاوه فرایند تولید اسانس نیز ساده‌تر بوده و به تجهیزات کمتری نیازمند است. لازم به ذکر است که بخش‌ها و واحدهای کارخانه تولید اسانس گیاهان دارویی، بسته به روش تولید اسانس تعیین می‌شوند. با این وجود، بخش اسانس گیری، بخش خشک کن، قسمت بسته بندی، بخش تقطیر و آزمایشگاه از جمله‌ی بخش‌های مشترک در تمامی کارخانه‌های تولید اسانس گیاهان دارویی به حساب می‌آیند.

  طرح توجیهی گلخانه گیاهان دارویی ☀️(doc+pdf) سال 1403

طرح توجیهی اسانس گیاهان دارویی برای اخذ مجوز

برای شروع هر پروژه‌ای، داشتن مجوز از نهادهای مربوطه اهمیت بالایی دارد. یکی از مهمترین و اساسی‌ترین پارامترها جهت دریافت مجوز برای تولید اسانس گیاهان دارویی، داشتن طرح توجیهی کارآمد و تخصصی است.
طرح توجیهی اسانس گیاهان دارویی ارسالی به ارگان‌های دولتی برای دریافت مجوز باید کاملا تخصصی و دقیق باشد. در این طرح توجیهی باید تمام جوانب کار علی الخصوص هزینه‌های ثابت طرح، میزان سرمایه مورد نیاز برای اجرایی کردن طرح، درآمد و سود حاصل از طرح تولید اسانس گیاهان دارویی و … به صورت دقیق مورد بررسی قرار گیرند. لازم به ذکر است که هر چقدر طرح توجیهی ارائه شده به ارگان‌های دولتی تخصصی‌تر باشد، فرایند دریافت مجوز برای تولید اسانس‌های گیاهی، ساده‌تر خواهد بود.

سفارش طرح توجیهی اسانس گیاهان دارویی

تیم پرشین پلن یکی از خوشنام‌ترین تیم‎های فعال در زمینه نگارش طرح توجیهی و با استفاده از تجربیات کارشناسان خبره و با کمک گرفتن از مطالعات بازار در زمینه تهیه طرح توجیهی می‌تواند به شما برای نگارش یک طرح دقیق و کارآمد کمک کند. لازم به ذکر است که طرح توجیهی اسانس گیاهان دارویی ارائه شده توسط تیم پرشین پلن مورد تایید کانون مشاوران اعتباری و بانکی کشور است. لذا این طرح توجیهی می‌تواند پروسه تایید مجوز تولید اسانس گیاهان دارویی را برای شما ساده‌تر کند. برای سفارش طرح توجیهی جهت تولید اسانس گیاهان دارویی می‌توانید با کارشناس ارشد ما در ارتباط باشید.

مهندس خلیلیان

شماره تماس جهت سفارش طرح توجیهی

ساعت کاری 8 تا 24:  ۰۳۶۱ ۰۰۶ ۰۹۱۲
مهندس مهدی خلیلیان؛ عضو ارشد کانون مشاوران اعتباری و بانکی ایران و یکی از حرفه‌ای‌ترین طرح نویسان کشور با ۲۵ سال سابقه در حوزه سرمایه‌گذاری و تجربه حضور در ۳ وزارتخانه اقتصادی کشور

اشتراک‌گذاری

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

دسته بندی مقالات

دسته‌بندی طرح‌های توجیهی