طرح توجیهی گلخانه شیشه‌ ای☀️(مخصوص مجوز+گرید)

طرح توجیهی گلخانه شیشه‌ ای_پرشین پلن

فهرست مطالب

طرح توجیهی گلخانه شیشه‌ ای اولین موردی است که برای اخذ مجوز از سازمان‌های دولتی نیاز دارید. پرشین پلن انواع طرح توجیهی مطابق با آخرین آمارهای اقتصادی به روز و شاخص‌های صنعت کشاورزی برای شما تدوین می‌نماید. در این طرح محاسبه نتایج مالی حاصل از فعالیت‌های تولیدی با استفاده از پیشرفته‌ترین نرم افزارها و توسط کارشناسان با تجربه انجام می‌گیرد. طرح نگارش شده نمایی کلی از ایده تجاری سرمایه‌گذاران و مدیران گلخانه را نشان می‌دهد و امکان اجرای آن را از لحاظ اقتصادی به اثبات می‌رساند. جهت کسب اطلاع بیشتر درباره احداث گلخانه شیشه‌ای و نحوه سفارش طرح توجیهی ادامه مطلب را مطالعه کنید.

معرفی گلخانه شیشه ای

دیوارها و سقف گلخانه‌های شیشه‌ای عمدتا از انواع شیشه‌ با ضخامت زیاد همراه با پوشش آلومینیومی ساخته می‌شود. در این نوع گلخانه‌ها به ویژه گلخانه هیدروپونیک تمامی گیاهان زراعی، درختان و درختچه‌ها قابل کشت هستند. اندازه سازه گلخانه‌ها از حداقل صد متر و تا چندین هکتار متغیر می‌باشد. در گلخانه‌های شیشه‌ای علاوه بر نور خورشید، یک سیستم نوری قابل کنترل تعبیه می‌شود تا گیاهان سریع‌تر رشد کنند و بازدهی محصولات افزایش یابد.

علاوه بر این، بهره برداری از گیاهان در تمام طول سال امکان‌پذیر خواهد بود و می‌تواند پاسخگوی نیازهای مردم به محصولات کشاورزی در ماه‌های سرد سال و حتی در شرایط بحرانی باشد. گلخانه‌های شیشه‌ای یک فضای امن برای پرورش انواع گیاهان دارویی، میوه‌ها، سبزیجات، علوفه دام و حتی درختچه‌های زینتی هستند، تا در معرض تغییرات شدید آب و هوایی و یا حمله آفات قرار نگیرند.

ضرورت اجرای پروژه

گلخانه‌های شیشه‌ای بیشترین جذب نور را دارند. شیشه‌های این نوع گلخانه‌ها نسبت به پلاستیک در برابر خراش، نور آفتاب و سایر عوامل مخرب مقاوم‌تر هستند و نگهداری از آن‌ها آسان‌تر می‌باشد. گلخانه‌های شیشه‌ای با جذب امواج الکترومغناطیس خورشید و جلوگیری از خروج گرما شرایط مناسبی را برای رشد گیاهان حساس فراهم می‌کنند.گیاهانی که در گلخانه‌ها نگهداری می‌شوند از تخریب آلاینده‌های هوا، آفات، بارش برف، باران و تگرگ در امان می‌مانند. مهم‌ترین مزیت گلخانه‌های شیشه‌ای قابلیت انتقال نور به میزان زیاد است. برخی دیگر از مزایای احداث گلخانه شیشه‌ای عبارت است از:

 • کنترل دما و رطوبت برای گلدهی گیاهان خارج از فصل
 • صرفه جویی در مصرف آب
 • تولید میوه‌های عاری از سم‌های خطرناک
 • عرضه محصولات در تمام فصول سال
 • بهره وری مناسب از اراضی
 • امکان کشت انواع گیاهان بومی و غیربومی در هر منطقه

توجیه اقتصادی ساخت گلخانه شیشه ای

در یک گلخانه هیدروپونیک شیشه‌ای حتی در فصل زمستان می‌توان انواع سبزیجات، گیاهان دارویی و میوه‌های خارج از فصل را تولید و به بازار عرضه کرد. این موضوع علاوه بر تقویت اقتصاد مناطق مختلف کشور، برای تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران درآمد فوق‌العاده‌ای خواهد داشت. شیشه یک ماده قابل بازیافت و سازگار با محیط زیست است. آگاهی زیست محیطی افراد از تاثیرات نامطلوب پلاستیک موجب شده تا گلخانه‌های شیشه‌ای را ترجیح دهند. بنابراین از این طریق راندمان تولید را افزایش داده و سود بیشتری به دست آورند. علاوه بر آنچه گفته شد، باید در نظر داشت صنایعی که کمترین تخریب زیست محیطی و بیشترین بازدهی تولید را دارند مورد حمایت دولت قرار می‌گیرند.

  طرح توجیهی گلخانه خیار☀️(doc+pdf) سال 1403

گلخانه‌های نیمه شیشه‌ای و تمام شیشه‌ای

گلخانه‌ها از نظر ساخت به دو نوع نیمه شیشه‌ای و تمام شیشه‌ای تقسیم می‌شوند. نوع تمام شیشه‌ای برای کشت خاکی و نگهداری از درختچه‌ها مناسب است. سازه گلخانه‌های هیدروپونیک معمولا به صورت نیمه شیشه‌ای ساخته می‌شوند. در کشت هیدروپونیک گیاهان در گلدان‌هایی به همراه مواد جاذب رطوبت و بدون خاک رشد می‌کنند.

نکته مهم درباره نگهداری از گلخانه‌ها این است که بخش‌های داخلی و خارجی شیشه‌های آن باید تمیز شوند. بنابراین علاوه بر تسهیل ورود نور خورشید، از تخریب دیوارها و سقف گلخانه جلوگیری می‌شود. معمولا شیب سقف گلخانه‌ها حدود 30 درجه است و دیواره‌های آن می‌بایست به صورت کاملا عمودی ساخته شوند. دما و رطوبت گلخانه بر اساس نوع گیاه کشت شده باید به طور منظم و روزانه کنترل گردد. به عنوان مثال برای کشت گوجه فرنگی دمای محیط گلخانه شیشه‌ای می‌بایست 32 تا 35 درجه سانتیگراد باشد.

گلخانه‌های نیمه شیشه‌ای و تمام شیشه‌ای_پرشین پلن

هدف از نگارش طرح توجیهی گلخانه شیشه‌ ای

هدف از نگارش طرح توجیهی گلخانه شیشه‌ ای اثبات میزان بهره‌وری، سودآوری و هزینه‌های کسب و کار در دوره‌های زمانی کوتاه مدت و بلند مدت است. در این طرح مشخص می‌شود که آیا پیاده‌سازی گلخانه شیشه‌ای از لحاظ اقتصادی ارزشمند است یا خیر. در طرح توجیهی تمامی محاسبات مالی از مرحله اول احداث تاسیسات و تامین تجهیزات تا آخرین مراحل تولید یعنی عرضه محصولات به بازار و فروش آن‌ها برآورد می‌شوند.

این طرح نشان می‌دهد که آیا اجرای فعالیت‌های تولیدی و تجاری سرمایه‌گذاران موفقیت آمیز خواهد بود و یا ریسک بالایی دارد. بنابراین تولیدکنندگان و کشاورزان علاوه بر اخذ مجوز می‌توانند با اطلاعات این طرح، آینده تجاری کسب و کار مد نظر خود را پیش‌بینی کنند. جزئیات، آمار و محاسبات این طرح مانند نقشه راهی خواهد بود که به سرمایه‌گذاران کمک می‌کند تا دیدگاه درستی نسبت به اهداف و نتایج مالی کسب و کار خود داشته باشند.

معرفی تجهیزات و ماشین آلات گلخانه

شیشه‌های گلخانه‌ها در برابر امواج نور خورشید مقاومت زیادی داشته و بر خلاف پلاستیک بعد از چند سال تخریب نمی‌شوند. معمولا ضخامت شیشه گلخانه‌ها 4 تا 8 میلی‌متر می‌باشد. اسکلت گلخانه‌های شیشه‌ای بسیار محکم‌تر از انواع پلاستیکی است و نصب آن باید توسط نیروهای متخصص انجام شود. مهارت و دقت در نصب شیشه‌های دیواره‌ها و سقف گلخانه اهمیت زیادی دارد. برخی تجهیزات مورد نیاز برای احداث گلخانه شیشه‌ای عبارتند از:

 • اسکلت فلزی گلخانه
 • پوشش آلومینیومی شیشه‌ها
 • شیشه‌های مخصوص گلخانه
 • فن‌های صنعتی
 • سیستم گرمایشی و سرمایشی
 • جایگاه‌های کشت خاکی درختچه‌ها
 • گلدان‌های زیست تخریب پذیر
 • لامپ‌های رشته‌ای و سیستم نوری قابل کنترل
 • تجهیزات آبیاری قطره‌ای
 • انواع کود و سم

  طرح توجیهی گلخانه زعفران☀️(doc+pdf) سال 1403

نکاتی برای افزایش بازدهی و درآمد

از آن جایی که برخی گیاهان دارویی و زینتی از نظر محیط رشد بسیار حساس هستند، ساخت گلخانه شیشه‌ای و ایجاد شرایط مطلوب می‌تواند تاثیر مستقیمی بر افزایش بازدهی و درآمد داشته باشد. معمولا شرایط مطلوب رشد گیاهان به معنای کنترل نور و رطوبت گلخانه است. به عنوان مثال در تولید سبزیجات گلخانه‌ای به وسیله سیستم کنترل نوری، میزان فتوسنتز گیاهان به حداکثر می‌رسد و تولید محصولات به طور قابل توجهی افزایش می‌‌یابد. با بکارگیری فناوری‌های جدید مانند پکیج دی اکسید کربن (CO2)، سیستم کنترل نور در شب و تجهیزات تامین رطوبت بالای 80 درصد، کشاورزان می‌توانند مقدار درآمد و بازدهی کسب و کار خود را به حد مطلوبی برسانند.

درآمد تولید گلخانه شیشه‌ای

در طرح توجیهی گلخانه شیشه‌ ای میزان درآمدهای آتی کسب و کار برآورد و محاسبه می‌شوند. پایداری تولید و فروش محصولات گلخانه‌ای مهم‌ترین مزیت این نوع کسب و کار است. کشاورزان می‌توانند در فصول سرد خوراکی‌های مورد نیاز جامعه را تامین کنند و پاسخگوی تقاضای بازار برای محصولات کشاورزی باشند.

تولیدکنندگان با عرضه محصولات گلخانه‌ای با کیفیت علاوه بر تامین نیازهای جامعه می‌توانند سود و درآمد قابل توجهی داشته باشند. درآمد حاصل از فروش شیشه‌ها بعد از تعویض آن‌ها نیز موضوعی مهم است. شیشه یک ماده قابل بازیافت می‌باشد. به طوری که تا حدود 50 بار، بدون افت کیفیت بازیافت می‌گردد و مجددا مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین هر زمان که تشخیص داده شود که شیشه‌های گلخانه نیاز به تعویض دارند، افراد می‌توانند آن‌ها را به فروش برسانند و هزینه‌های تعمیر و نگهداری از گلخانه را کاهش دهند.

درآمد تولید گلخانه شیشه‌ای_پرشین پلن

طرح توجیهی گلخانه شیشه‌ ای برای دریافت مجوز

برای دریافت مجوز این کسب و کار باید طرح توجیهی گلخانه شیشه‌ ای را به سازمان‌های دولتی مانند جهاد کشاورزی، سازمان محیط زیست و… ارائه دهید. تمامی سازمان‌های دولتی برای اعطای مجوز طرح توجیهی متقاضیان را مورد ارزیابی قرار می‌دهند. بدیهی است که اگر این طرح توسط کارشناسان ارشد و مشاوران اعتباری نگارش شده باشد، برآوردها و محاسبات آن دقیق‌تر و معتبرتر خواهد بود. پرشین پلن بهترین و جامع‌ترین طرح‌های توجیهی را در کمترین زمان و با قیمت های مقرون به صرفه برای شما تهیه می‌نماید. تدوین این طرح توسط کارشناسان ارشد و مشاوران مالی با تجربه انجام می‌شود.

سفارش طرح توجیهی گلخانه شیشه‌ ای

طرح توجیهی گلخانه شیشه‌ ای نگارش شده توسط پرشین پلن مورد تایید کانون مشاوران اعتباری و سرمایه‌گذاری بانکی کشور است. بنابراین با اطمینان می‌توانید برای اخذ مجوز از سازمان‌های دولتی اقدام نمایید. تیم تخصصی پرشین پلن علاوه بر تدوین طرح توجیهی، اصلاح و ویرایش آن را تا چندین بار به طور رایگان انجام خواهد داد تا متقاضیان بتوانند مجوزهای لازم را از سازمان‌های مربوطه دریافت نمایند.

همچنین سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان می‌توانند اطلاعات مالی این طرح را مانند برآوردهای مربوط به ریسک‌های تجاری کسب و کار، در تصمیم‌گیری‌ها و برنامه‌ریزی‌های استراتژیک خود به کار ببرند. به این ترتیب تولیدکنندگان به وسیله این طرح علاوه بر اخذ مجوز، می‌توانند به نتایج مالی موفقیت آمیزی دست یابند. هم اکنون می‌توانید برای سفارش طرح اختصاصی با شماره‌های وب سایت پرشین پلن تماس بگیرید.

مهندس خلیلیان

شماره تماس جهت سفارش طرح توجیهی

ساعت کاری 8 تا 24:  ۰۳۶۱ ۰۰۶ ۰۹۱۲
مهندس مهدی خلیلیان؛ عضو ارشد کانون مشاوران اعتباری و بانکی ایران و یکی از حرفه‌ای‌ترین طرح نویسان کشور با ۲۵ سال سابقه در حوزه سرمایه‌گذاری و تجربه حضور در ۳ وزارتخانه اقتصادی کشور

اشتراک‌گذاری

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

دسته بندی مقالات

راهنمای سفارش طرح توجیهی

دسته‌بندی طرح‌های توجیهی