طرح توجیهی گلخانه گوجه فرنگی ☀️(word+pdf) سال 1403

طرح توجیهی گلخانه گوجه فرنگی_پرشین پلن

فهرست مطالب

جهت شروع به کار و بهره‌برداری از طرح‌های کشاورزی مانند طرح توجیهی گلخانه گوجه فرنگی، یکی از مهم‌ترین مراحل اولیه اخذ مجوز است. طرحی که بتواند مرحله‌به‌مرحله‌ی اجرا و راه‌اندازی کسب‌و‌کار را برای کارآفرینان راحت‌تر کرده و به آن‌ها کمک کند تا مجوز لازم برای گلخانه گوجه فرنگی را از سازمان‌های دولتی مانند جهاد کشاورزی دریافت کنند. تهیه و نگارش طرح توجیهی در همه زمینه‌های مدنظر شما در وبسایت پرشین پلن و توسط کارشناسان ما صورت می‌گیرد. از شما دعوت می‌کنیم تا برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص نحوه‌ی احداث گلخانه گوجه فرنگی و سفارش طرح توجیهی، در ادامه‌ی این مطلب همراه ما باشید.

توجیه اقتصادی گلخانه گوجه فرنگی

از آنجا که گوجه فرنگی در دسته محصولات پر‌مصرف قرار می‌گیرد و کاربرد زیادی در صنعت غذایی هم دارد، تقاضای آن روز به روز رو به افزایش است. و در تولید محصولات صنایع غذایی مانند تولید رب گوجه فرنگی، سس، کنسرو و سایر فرآورده‌های آن از اهمیت بالایی برخوردار است. خوشبختانه کشور ایران جایگاه خوبی در تولید انبوه گوجه فرنگی گلخانه‌ای به خود اختصاص داده است، به‌طوری که علاوه بر مصرف داخلی، مقداری از تولیدات گوجه فرنگی به خارج از کشور صادر می‌شود. از این رو با در نظر گرفتن این‌که هنوز بازار این محصول اشباع نشده و مازاد تقاضای آن در بازار محسوس است، به اطمینان میتوان گفت طرح توجیهی گلخانه گوجه فرنگی از توجیه‌پذیری اقتصادی خوبی برخوردار باشد.

معرفی و مزایای گلخانه گوجه فرنگی

گوجه فرنگی اگر چه از نظر گیاه‌شناسان میوه محسوب می‌شود، اما یکی از سبزی‌های پر‌مصرف جهان به شمار می‌آید. زادگاه گوجه فرنگی آمریکای جنوبی است و تاریخچه کشت آن به عنوان یکی از قدیمی‌ترین گیاهان کشت‌شده‌ی جهان به قرن پنجم پیش از میلاد بر‌می‌گردد. وجود ماده لیکوپن در گوجه فرنگی و فرآورده‌های آن، سبب خواص بسیار مفیدی در مصرف آن شده است. خواصی چون محافظت پوست در برابر اشعه ماوراء بنفش، جلوگیری از بیماری‌هایی مانند سرطان پرستات و استراسکلروزیس، بیماری‌های دستگاه گوارش و افزایش شیر مادران که در اثر مصرف گوجه میسر می‌گردد.

در اینجا به چند مورد از مزایای کشت گلخانه‌ای گوجه فرنگی اشاره می‌کنیم:

 • افزایش میزان عملکرد و تولید گوجه فرنگی در طی سال
 • بازدهی اقتصادی بالا با وجود محدودیت آبی
 • کنترل آسان‌تر آفات و بیماری‌ها
 • پایین آمدن ریسک حوادث طبیعی نسبت به کشت در فضای باز
 • بالاتر بودن قیمت گوجه فرنگی گلخانه‌ای به دلیل تولید خارج از فصل آن

  طرح توجیهی گلخانه خیار☀️(doc+pdf) سال 1403

برآورد هزینه‌ها در طرح توجیهی گلخانه گوجه فرنگی

از دغدغه‌های مهم سرمایه‌گذار، علاوه بر سرمایه اولیه‌ای که باید برای راه‌اندازی طرح تامین کند، هزینه‌های طرح هستند. مطمئنا آگاهی از هزینه‌ها امکان مدیریت بهتری را برای کسب‌و‌کار فراهم می‌آورد. عدم اطلاع از میزان هزینه‌های لازم طرح باعث سردرگمی و درنتیجه تصمیمات اشتباه سرمایه‌گذار خواهد شد. طرح توجیهی گلخانه گوجه فرنگی اطلاعات هزینه‌ای و هر اطلاعات دیگر مربوط به طرح را در اختیار شما قرار خواهد داد. برخی از هزینه‌های لازم برای راه‌اندازی گلخانه گوجه فرنگی عبارتند از:

 • هزینه اجاره یا خرید زمین گلخانه
 • هزینه اسکلت و سازه‌های گلخانه
 • هزینه اتصالات و نصب آن‌ها
 • هزینه خرید تجهیزات
 • هزینه کشت و نگهداری
 • هزینه آبیاری
 • و سایر هزینه‌ها

بررسی روش کشت گوجه فرنگی گلخانه‌ای

قبل از هر چیز لازم است بدانید، تقسیم‌بندی بذر گوجه فرنگی براساس نوع مصرف آن صورت می‌گیرد. این میوه به شکل تازه‌خوری، کنسروی، رب و یا سس به مصرف می‌رسد. به همین دلیل مصرف آن به دو دسته‌ی مصرف تازه‌خوری و مصرف صنعتی تقسیم می‌شود. در حال حاضر و در ایران کشت هیدروپونیک تنها برای پرورش از ارقام بذر گوجه فرنگی برای مصرف تازه‌خوری استفاده می‌شود. همچنین در گلخانه از واریته‌هایی استفاده می‌شود که مدت برداشت کوتاه‌تری دارند. بذر گوجه فرنگی را در دو زمان از سال، یعنی کشت بهاره (کاشت بذر در فصل پاییز) و کشت پاییزه (کاشت بذر در فصل بهار) در گلخانه و در سینی‌های نشاء می‌کارند.

در تولید نشاء کنترل و نظارت دقیقی باید بر روی عوامل محیطی صورت پذیرد. عواملی مانند دما، نور، رطوبت مناسب می‌توانند به جوانه‌زنی و رشد بوته‌های گوجه فرنگی کمک کند. همه این عوامل به‌علاوه‌ی نکات فنی مهم دیگر به طور مفصل در طرح توجیهی گلخانه گوجه فرنگی توضیح داده شده است.

بررسی روش کشت گوجه فرنگی گلخانه‌ای_پرشین پلن

هدف از طرح توجیهی گلخانه گوجه فرنگی

هدف از طرح توجیهی گلخانه گوجه فرنگی مشخص کردن مسیر ایجاد این کسب‌و‌کار برای کارآفرین است. برای صرفه‌جویی در وقت و هزینه، بهتر است ابتدا طرح توجیهی گلخانه تهیه شود. احداث گلخانه گوجه فرنگی منجر به تولید محصول گوجه فرنگی با کیفیت و همچنین افزایش اشتغال می‌شود. بنابراین توجیه‌پذیری فنی و اقتصادی طرح توجیهی، جهت اجرای درست و دقیق و محقق شدن پیش‌بینی‌های طرح اهمیت زیادی دارد.

مواد اولیه مورد نیاز برای طرح توجیهی گلخانه گوجه فرنگی

جهت اجرای طرح توجیهی گلخانه گوجه فرنگی به مواد اولیه زیر نیاز است:

 • آب
 • بذر برای تولید نشاء مناسب
 • مواد بستر کاشت بذر
 • کودهای مختلف مخصوص کشت هیدروپونیک
 • کارت‌های رنگی جلب حشرات
 • نخ قیم
 • گیره‌های آویز
 • نایلون بسته‌بندی
 • جعبه کارتنی
 • سموم شیمیایی

بازار هدف طرح توجیهی گلخانه گوجه فرنگی

فروش گوجه فرنگی گلخانه‌ای درجه یک به صورت عمده و مستقیم در ایران به دلیل تولید در حجم بالای آن صورت می‌گیرد. در واقع ایران یکی از بهترین تولیدکنندگان این محصول کاربردی و پر‌مصرف است. بیشترین فروش گوجه فرنگی در میدان‌های تره بار سطح کشور به‌راحتی و در حجم بالا انجام می‌گیرد. کاربرد‌های گوجه فرنگی تنها به بخش غذایی محدود نمی‌شود و این میوه از لحاظ درمانی هم خواص بسیاری دارد. گوجه فرنگی حاوی انتی‌اکسیدان فروانی است که بدن را در مقابل بیماری‌ها مقاوم می‌سازد. خواص و کاربردهای زیاد این میوه منجر به فروش آسان و گستردگی بازار هدف آن شده است.

  طرح توجیهی گلخانه هیدروپونیک صیفی جات☀️ (doc+pdf) سال 1403

صادرات محصول گوجه فرنگی

آنچه که در انتخاب محصول کشاورزی مورد نظر برای بازار هدف صارداتی اهمیت دارد، آیتم‌های مهمی مانند بذر مرغوب گوجه فرنگی و مسافت و فاصله‌ی بین کشور مبدا تا کشور وارد‌کننده‌ی محصول است. هر چه این فاصله کمتر باشد، میزان خرابی محصول گوجه فرنگی کاهش می‌یابد. از سوی دیگر کشاورز باید بذر مرغوب و مورد تایید بازار هدف را شناسایی و آن را برای کشت مد‌نظر قرار دهد.

از دیگر موارد مهم در صادرات گوجه فرنگی تنوع بذر است، که باعث جذابیت محصول گوجه فرنگی ایران جهت صادرات شده است. این محصول با کیفیت به بازار‌های صادراتی کشور‌های روسیه، عراق، افغانستان، امارات متحده عربی و آذربایجان صادر می‌شود، به طوری‌که ایران جزو ده تولید‌کننده و صادر‌کننده عمده جهان در زمینه تولید گوجه فرنگی، قرار گرفته است.

صادرات محصول گوجه فرنگی_پرشین پلن

درآمد تولید گوجه فرنگی

درآمد کشت گلخانه‌ای گوجه فرنگی، به آیتم‌هایی چون متراژ گلخانه، نوع سازه مورد استفاده، نوع کشت و محصول تولیدی و بازار هدف برای فروش داخلی و صادراتی بستگی دارد. کشت گوجه فرنگی در گلخانه، کاری صنعتی است و نیازمند طرحی جامع و اجرایی همراه با بررسی کامل بازار است، تا کشاورز بتواند با مدیریت صحیح مواردی مانند دما، آبیاری و شرایط محیطی، عملکرد کشت محصول خود را افزایش داده و در مصرف آب صرفه‌جویی کند. در نتیجه درآمد حاصل از فروش بالاتری خواهد داشت.

در یک گلخانه گوجه فرنگی با مدیریت و شرایط عالی از هر 1000 متر، حدود 40 تن محصول برداشت می‌شود، اما از یک گلخانه عادی با تجهیزات معمولی، میزان برداشت گوجه فرنگی در حدود 20 تن در هر 1000 متر خواهد بود و تجهیزات با کیفیت‌تر منتج به عملکرد بالاتر محصول شما می‌شود. همچنین هر چه میزان متراژ گلخانه بالاتر رود، درآمد بسیار بیشتری نصیب کشاورزی خواهد شد و هر چه متراژ کمتر شود، سودآوری گلخانه نیز پایین خواهد آمد.

اخذ مجوز با طرح توجیهی گلخانه گوجه فرنگی

برای دریافت مجوز راه‌اندازی گلخانه گوجه فرنگی لازم است تا طرح توجیهی گلخانه گوجه فرنگی را طبق اطلاعات و امکاناتی که برای شروع این کسب‌و‌کار در اختیار دارید تهیه نمایید، تا ضمن دانستن فرصت‌ها و تهدیدهای بیرونی طرح، از نقاط قوت و ضعف آن نیز آگاه شوید. بررسی همه جانبه‌ی طرح جهت تعیین مکان و شرایط مناسب جهت تولید گوجه فرنگی، انتخاب بهترین نوع تجهیزات برای گلخانه، شناسایی فاکتورهای موثر بر افزایش کیفیت و عملکرد محصول تولیدی و صرفه‌جویی در آب مصرفی و … ضروری است. یک طرح توجیهی خوب حاوی تمام آیتم‌های ذکر شده است، که روند تایید طرح توجیهی را سریع‌تر می‌سازد.

طرح های توجیهی مرتبط با گلخانه

سفارش اختصاصی طرح توجیهی گلخانه گوجه فرنگی

طرح توجیهی گلخانه گوجه فرنگی طرحی پردرآمد برای سرمایه‌گذاری است و دغدغه‌ی سرمایه‌گذاران را برای انتخاب یک محصول پرمصرف و با تقاضای بالا که بازاری اشباع نشده داشته باشد، برطرف می‌سازد. تهیه‌ی طرح توجیهی علاوه بر این که برای اخذ مجوز‌ جهت احداث گلخانه گوجه فرنگی ضروری است، با ارائه‌ی اطلاعات مفید و دقیق و استفاده از تجربه‌های پیشین و همچنین برآورد هزینه و فایده‌ی طرح، باعث تصمیمات آگاهانه‌ی کارآفرینان در مراحل مختلف ایجاد گلخانه گوجه فرنگی می‌شود.

تمام مزایای گفته شده در مورد یک طرح تجاری خوب و جامع در گرو نگارش دقیق آن توسط کارشناسان با تجربه است، که خوشبختانه مشاورین ما آماده خدمات‌رسانی در این زمینه هستند. درصورت تمایل می‌توانید سفارش طرح توجیهی خاص خود را برای اخذ مجوز، از طریق تماس با کارشناس ارشد مجموعه در سایت پرشین پلن ثبت نمایید.

طرح توجیهی گلخانه گوجه فرنگی بصورت فایل آماده (سال 1403)

مشخصات طرح توجیهی آماده برای گلخانه گوجه فرنگی بصورت خلاصه شامل موارد زیر است:

 • نام طرح: طرح توجیهی گلخانه هیدروپونیک گوجه فرنگی
 • بازگشت سرمایه: 3.3 سال
 • نرخ بازدهی سرمایه: 31%
 • ظرفیت سالانه: 100 تن
 • نوع تسهیلات: وام 5 ساله
 • تاریخ نگارش: سال 1403
 • فرمت فایل‌ها: یک نسخه pdf و یک نسخه doc
 • قیمت طرح: 369 تومان
 • تعداد صفحات: 85 صفحه
 • نوع دسترسی: دانلود بلافاصله بعد از خرید

برای دانلود طرح توجیهی گلخانه گوجه فرنگی سال 1403و برآورد هزینه‌های راه‌اندازی این کسب و کار به صورت فایل‌های آماده PDF و DOC، روی لینک زیر کلیک کنید. پس از پرداخت، لینک‌های دانلود طرح توجیهی برای شما نمایش داده می‌شود و می‌توانید آن‌ها را دانلود کنید:

مهندس خلیلیان

شماره تماس جهت سفارش طرح توجیهی

ساعت کاری 8 تا 24:  ۰۳۶۱ ۰۰۶ ۰۹۱۲
مهندس مهدی خلیلیان؛ عضو ارشد کانون مشاوران اعتباری و بانکی ایران و یکی از حرفه‌ای‌ترین طرح نویسان کشور با ۲۵ سال سابقه در حوزه سرمایه‌گذاری و تجربه حضور در ۳ وزارتخانه اقتصادی کشور

اشتراک‌گذاری

5/5 - (2 امتیاز)

1 دیدگاه دربارهٔ «طرح توجیهی گلخانه گوجه فرنگی ☀️(word+pdf) سال 1403»

 1. خسرو قهرمانی

  باسلام وخسته نباشید طرح بسیار عالی وتوجیه پذیربود اطلاعات بسیار ارزنده وعلمی خوبی درمورد مصرف گوجه فرنگی داده بودید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

دسته بندی مقالات

راهنمای سفارش طرح توجیهی

دسته‌بندی طرح‌های توجیهی