مسیر راهنما:

طرح توجیهی برای شهرداری☀️(طرح اختصاصی)

طرح توجیهی برای شهرداری_پرشین پلن

فهرست مطالب

طرح توجیهی برای شهرداری از ضرورت و اهمیت بالایی برخوردار بوده و وجود آن الزامی به نظر می رسد. این طرح، بر اساس مطالعات شهرسازی تهیه و تدوین می گردد. برای مثال اگر تصمیم به اجرای پروژه ساخت و ساز داشته باشید؛ نیاز دارید تا طرح توجیهی برای شهرداری را هم تهیه کرده و آن را در اختیار این ارگان قرار دهید. این طرح پس از تایید شهرداری، به شما این اجازه را خواهد داد که ساخت و ساز را آغاز کرده و آن را گسترش دهید. این طرح، نقاط ضعف و قوت پروژه را بیان کرده و به طور کلی، مسیر همواری را پیش رویتان قرار خواهد داد. مسیری که می توانید آن را با سرعت و سهولت بیشتری طی کرده و سرانجام مرز موفقیت را بشکافید.

آیا از کاربرد اصلی این طرح اطلاع دارید؟

آیا می دانید طرح توجیهی برای شهرداری، دقیقا برای چه اهداف و اموری نگارش می شود؟! در بخش نخست گفتیم که این طرح، برای ساخت و ساز، مورد توجه قرار گرفته و لذا تهیه آن الزامی خواهد بود. اما آنچه که باید بدانید، این است که طرح توجیهی برای شهرداری، کاربردهای دیگری هم دارد. در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد:

🔶 گسترش و بزرگتر کردن ساختمان
برای مثال فرض کنید ساختمان 4 طبقه ای دارید و قصد دارید تعداد طبقات بیشتری را به آن اضافه کرده و ساختمان را بزرگتر کنید؛ اینجاست که طرح توجیهی برای شهرداری به کمکتان می آید. این طرح، جواز مورد نیاز جهت گسترش یا افزایش طبقات ساختمانی را به شما داده و فرایند کار را تسریع می بخشد. ولی بدون وجود این طرح، امکان افزایش طبقات، ابدا وجود نخواهد داشت.

🔶 ایجاد تغییرات در پهنه شهری
اگر مالک، مکانی تجاری را احداث کرده و حالا به دلیل رکود بازار، با مشکل در کسب و کار مواجه شده باشد؛ می تواند با استفاده از طرح توجیهی، تغییراتی را در خصوص این مکان به وجود بیاورد.

🔶 تبدیل کاربری فعلی به کاربری جدید
گاهی بنا به دلایلی هر چند مهم، نیاز به تغییر کاربری خواهد بود. مثلا تغییر کاربری زراعی به مسکونی و غیره. این تغییر کاربری، حاصل نخواهد شد مگر به لطف طرح توجیهی.

نیاز چند سازمان به طرح توجیهی شهرداری

نه تنها سازمان شهرداری، نیاز مبرم به طرح توجیهی جهت پذیرش ایده شما و صدور اجازه جهت اجرایی نمودن آن خواهد داشت؛ بلکه سازمان های دیگر هم به این طرح به چشم یک منبع مطمئن نگریسته و در نهایت، ایده شما را می پذیرند. سازمان هایی از قبیل محیط زیست، بانک ها، سرمایه گذاران و حتی نهادهای نظارتی، همگی نیازمند حضور جدی این طرح می باشند. لذا باید طرح توجیهی برای شهرداری را تقدیم این سازمان ها نمایید.

بررسی جوانب مختلف توسط طرح توجیهی شهرداری

طرح توجیهی برای شهرداری را می‌توان یک طرح اساسی و بسیار مهم تلقی نمود که جوانب مختلف را مورد بررسی قرار می دهد. در اینجا به چند نمونه از جنبه هایی که در این طرح بررسی شده اند خواهیم پرداخت:

🔶 مشخص نمودن موقعیت پروژه در شهر
با وجود طرح توجیهی، موقعیت پروژه به طور دقیق مشخص شده و همه چیز در یک فضای شفاف قرار می گیرد.

🔶 سنجش منافع مالی
طرح توجیهی، ابتدا هزینه‌ها را مشخص و برآورد کرده و سپس با توجه به همان هزینه‌ها، منافع مالی را مشخص می‌سازد.

🔶 تعیین نتیجه
نتیجه را معلوم کرده و راه مشخصی را پیش رو قرار می دهد.

🔶 تعیین درآمد پروژه به صورت حدودی
همچنین طرح توجیهی به تعیین و تخمین حدودی درآمد پرداخته و توضیحاتی را در این خصوص ارائه می دهد.

🔶 بررسی پروژه قبل از ساخت، از لحاظ رضایتمندی
با بررسی های جامع، نشان می‌دهد که آیا ساخت این پروژه، منجر به رضایتمندی خواهد شد یا خیر.

🔶 بررسی نقاط مثبت و منفی پروژه
همانطور که باید نقاط مثبت را مشخص کرد؛ تعیین نقاط منفی هم مهم است. طرح توجیهی، این نقاط را هم معلوم کرده و کلا تعیین تکلیف خواهد کرد.

طرح توجیهی شهرداری_پرشین پلن

هدف غایی از نگارش طرح توجیهی شهرداری

طرح توجیهی برای شهرداری آمده تا ایده های ذهنی شما را به واقعیت مبدل سازد. مثلا وقتی قصد تغییر شکل ظاهری ساختمان را دارید؛ ابتدا به آن فکر کرده و در حد یک ایده به آن اکتفا می‌کنید. اما آیا به تنهایی می‌توانید این ایده را اجرایی نمایید؟ آیا نباید از سازمان‌های خاصی برای محقق کردن این ایده کمک بگیرید؟ یا مطمئن شوید که اصلا اجرایی کردن آن به نفعتان است یا نه؟ پاسخ این سوالات و خیلی از پرسش های دیگر، در طرح توجیهی ذکر شده است. به طور کلی، هدف غایی از نگارش طرح توجیهی برای شهرداری این است که ایده ذهنی شما به واقعیت تبدیل گردد، آن هم در چارچوب قانونی. در حقیقت این طرح، روال کار را به صورت قانونی پیش برده و سرعت انجام امور را نیز افزایش می دهد.

چه کسانی این طرح را نگارش می کنند؟

تهیه و تدوین طرح توجیهی برای شهرداری، تماما در دست مهندسین خبره و متخصص است. کسانی که تجربه زیادی در حوزه نگارش طرح توجیهی داشته و دقیقا از نیازها مطلعند. میدانند چه طرحی را باید تهیه نمایند که مورد تایید شهرداری و سایر ارگان های مربوطه قرار گیرد. آنها با برخورداری از دانش کافی، امکان سنجی های لازم را انجام داده و در نهایت، امکان تحقق ایده را میسر می سازند.

نگارش طرح توجیهی شهرداری توسط پرشین پلن

اگر اکنون نیاز مبرم به سفارش طرح توجیهی احساس می کنید؛ اگر انتظار شما بالاست و به دنبال کارشناسان حرفه‌ای طرح توجیهی برای شهرداری می‌گردید، کار را به ما بسپارید. تیم ما پرشین پلن، کاملترین طرح توجیهی را برایتان در نظر گرفته و منجر به تحقق اهداف بزرگ شما خواهد شد.

مهندس خلیلیان

شماره تماس جهت سفارش طرح توجیهی

ساعت کاری 8 تا 24:  ۰۳۶۱ ۰۰۶ ۰۹۱۲
مهندس مهدی خلیلیان؛ عضو ارشد کانون مشاوران اعتباری و بانکی ایران و یکی از حرفه‌ای‌ترین طرح نویسان کشور با ۲۵ سال سابقه در حوزه سرمایه‌گذاری و تجربه حضور در ۳ وزارتخانه اقتصادی کشور

اشتراک‌گذاری

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

دسته بندی مقالات

راهنمای سفارش طرح توجیهی

دسته‌بندی طرح‌های توجیهی