طرح توجیهی گلخانه آلوئه ورا ☀️(word+pdf) سال 1403

طرح توجیهی گلخانه آلوئه ورا_پرشین پلن

فهرست مطالب

برای تولید آلوئه ورا، تنظیم طرح توجیهی گلخانه آلوئه ورا از اقدامات اولیه و مهم تلقی می‌شود. در‌واقع وجود این طرح، امکان دریافت مجوز تاسیس و فعالیت چنین گلخانه‌ای را از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت مقدور خواهد ساخت. به‌همین دلیل، این طرح توجیهی می‌بایست حاوی اطلاعات دقیق و توجیه‌پذیر باشد تا یک ایده را به مرحله اجرایی برساند. پرشین پلن بستری را برای ایده‌پردازان و کارآفرینان فراهم نموده و این امکان را برای آنها فراهم آورده که با خیالی آسوده در این راه قدم گذارند.

یک طرح توجیهی گلخانه آلوئه ورا که به‌صورت تخصصی و اصولی به‌ثبت رسیده باشد، حاوی اطلاعات دقیقی چون برآوردهای مالی، طریقه راه‌اندازی کسب‌و‌کار و افزایش فروش محصولات، لوازم و تجهیزات اولیه مورد‌نیاز برای شروع کار و … است. در این مقاله سعی شده به گوشه‌ای از این موارد اشاره شود. پس شما نیز در‌صورت تمایل ما را تا انتها همراهی کنید.

اهمیت و فواید مصرف آلوئه ورا

گیاه آلوئه ورا از گونه گیاهان خشکی‌زی، آب‌دار و مقاوم است. برگ‌های این گیاه بسیار کشیده، مثلثی شکل، گوشتی و با لبه های دندانه‌دار می‌باشد. پر‌مصرف‌ترین بخش برگ، ژل شفاف و ضخیم درون آن است. بین ژل و قسمت سبز رنگ برگ، شیره زرد رنگی وجود دارد که با جدا کردن ژل از برگ، از گیاه خارج می‌شود. برگ آلوئه ورا حاوی ویتامین‌های A,C,E,B12 ، مواد معدنی کلسیم، مس، کروم، منگنز، منیزیم، سلنیوم، پتاسیم، سدیم و روی و آنزیم‌های آلیاژ، آلکالین فسفاتاز، آمیلاز، برادی‌کیناز، کربوکسی‌پپتیداز، کاتالاز، سلولاز، لیپاز و پر اکسید است.

تولید آلوئه ورا یک اقدام سودآور محسوب می‌شود چرا‌که این گیاه تسکین‌دهنده و رفع‌کننده ناراحتی‌های پوستی، زخم و سوختگی، درمانگر تبخال، مرطوب‌کننده مو و پوست سر، درمان‌کننده مشکلات گوارشی و یبوست، تقویت‌کننده دستگاه ایمنی بدن، دارای خاصیت ضد‌سرطانی و رفع‌کننده التهابات داخلی و درمان‌کننده دیابت می‌باشد. از این گیاه، در تولید انواع دارو و محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده می‌شود.

مزایا و اهمیت راه‌اندازی گلخانه آلوئه ورا

راه‌اندازی گلخانه آلوئه ورا به‌دلیل مزایایی زیادی که پرورش این گیاه به‌دنبال دارد، اقدام پر‌منفعتی محسوب می‌شود. از‌جمله آن‌که:

 • گیاه آلوئه ورا در برابر تغییرات آب و هوایی، مقاومت زیادی از خود نشان می دهد.
 • در قیاس با سایر محصولات کشاورزی به آب کمتری برای آبیاری نیاز دارد.
 • تقاضای خرید گیاه آلوئه ورا توسط صنایع مختلف زیاد بوده و به‌عنوان یک گل آپارتمانی، زینتی یا ماده اولیه تولید دارو، محصولات آرایشی و بهداشتی قابل فروش می‌باشد.
 • گل آلوئه ورا در برابر آفات مقاوم است.
 • با راه‌اندازی گلخانه آلوئه ورا، امکان کشت این گیاه در هر منطقه جغرافیایی حتی در مناطق سردسیر و کوهستانی فراهم خواهد بود.
 • امکان برداشت محصول پس از شش ماه و با ده برابر سود آوری
 • فراهم بودن امکان برداشت در هر زمان و عدم افت کیفیت محصول در صورت تاخیر در برداشت

کاربرد گیاه و ژل آلوئه ورا

تولید آلوئه ورا به‌دلیل کاربرد وسیع آن در صنایع غذایی، دارویی و آرایشی، در حجم وسیعی صورت می‌گیرد. از ژل آلوئه ورا می‌توان به‌عنوان ماده‌ای طبیعی برای پاک‌کردن آرایش استفاده کرد. با وجود این گیاه، در منزل خود، یک شیرپاک کن کاملا طبیعی خواهید داشت. خاصیت آنتی باکتریال گیاه آلوئه ورا سبب شده که بتوان از آن به‌عنوان ژل اصلاح استفاده کرد. خیلی از افراد با قرار دادن ژل این گیاه در جا‌یخی یخچال، در مواقع درد کشیدن، از آن به‌جای تسکین‌دهنده‌های شیمیایی استفاده می‌کنند. رفع سوزش حاصل از نیش حشرات و اثر سوختگی با آب جوش و نور خورشید با این ژل به‌سادگی انجام خواهد شد. ژل آلوئه ورا برای لایه‌برداری انتخاب ایده‌آلی است. مصرف ژل این گیاه، همچنین، سبب رفع بوی بد دهان و ضد عفونی کردن حلق و گلو می‌گردد.

  طرح توجیهی گلخانه هیدروپونیک صیفی جات☀️ (doc+pdf) سال 1403

آیا احداث گلخانه آلوئه ورا از توجیه اقتصادی برخوردار است؟

تولید آلوئه ورا به‌دلیل کاربرد وسبع این گیاه، در سال‌های اخیر رشد چشمگیری داشته است. با‌توجه به ارتقاء فرهنگ مردم و افزایش آموزش‌ها، شاهد افزایش مصرف این گیاه در افراد جامعه بوده‌ایم. با داشتن یک برنامه دقیق و به‌کارگیری دانش، از فضای گلخانه آلوئه ورا بهره بیشتری برده و در تولید آن خوش خواهید درخشید. بدین ترتیب به سود بهتری دست پیدا خواهید کرد. مصرف‌کنندگان، به‌دنبال برگ‌های ضخیم و پر‌گوشت آلوئه ورا می‌باشند. بدین ترتیب با تولید محصول با‌کیفیت و مرغوب، بازار را ازآن خود خواهید کرد. با کمک روش‌های نوین و به‌روز در راه‌اندازی گلخانه آلوئه ورا، در تولید این محصول موفق‌تر عمل کرده، بازگشت سرمایه شما در دوره زمانی کوتاه‌تری اتفاق افتاده و راه‌اندازی این گلخانه برای شما از نظر اقتصادی توجیه‌پذیر خواهد شد.

شیوه احداث گلخانه آلوئه ورا

برای راه‌اندازی گلخانه آلوئه ورا، اولین قدم آماده‌سازی محیط و چهار‌چوب اصلی گلخانه است. معمولا برای احداث گلخانه آلوئه ورا، از لوله‌های گالوانیزه استفاده می‌شود که به شکل اسپانیایی، ایرانی، تونلی یا شیشه ای قابل پیاده‌سازی هستند. گیاه آلوئه ورا قد چندان بلندی ندارد، لذا گلخانه‌های تونلی برای تولید این محصول، صرفه اقتصادی بیشتری در پی خواهد داشت. این گیاه برای رشد، به نور غیر مستقیم خورشید نیاز دارد به همین دلیل بهتر است از پوشش هایی از جنس پلی کربنات دو‌جداره رنگی در ساخت آنها استفاده شود. چنانچه از نایلون‌های یو وی یا شیشه‌ای در ساخت گلخانه استفاده شود، بایستی به‌کمک شید یا سایبان، از زرد شدن برگ‌ها در مقابل نور خورشید جلوگیری کرد.

در گلخانه‌های بزرگ آلوئه ورا، از سیستم آبیاری قطره ای یا لوله کشی‌های معمولی برای آبیاری استفاده می‌شود. از آنجایی که این گیاه به آب کمی برای رشد نیاز دارد، در گلخانه‌های کوچک یا متوسط آبیاری به صورت دستی نیز قابل انجام خواهد بود. راه‌اندازی سیستم تهویه و گرمایشی از دیگر فاکتورهای مهم در گلخانه می‌باشد. برای ورود هوای تازه و اکسیژن بیشتر و خروج هوای آلوده تعبیه دریچه‌های ورود هوا و فن‌های تهویه حیاتی است. از طرف دیگر، تامین گرمای مناسب آلوئه ورا سبب بهبود رشد و برگ‌دهی آن خواهد شد. این نیاز با استفاده از هیترهای گازی یا گازوئیلی یا جت هیترهای برقی قابل برآورده‌سازی خواهد بود.

چنانچه در راه‌اندازی گلخانه آلوئه ورا، از سیستم‌های گرمایشی دارای ترموستات استفاده شود، هم در مصرف انرژی تا حد زیادی صرفه‌جویی خواهد شد و هم با کنترل بهتر دمای داخل، از سرما یا گرمای بیش از محیط جلوگیری می‌شود. آلوئه ورا برای رشد و حیات، به رطوبت زیادی نیاز ندارد. اما برای پرورش این گیاه در مناطق خشک کشور، می‌توان از مه‌پاش یا رطوبت ساز‌های التراسونیک برای تامین رطوبت محیط استفاده نمود.

شیوه احداث گلخانه آلوئه ورا_پرشین پلن

فراهم آمدن امکان دریافت مجوز با استفاده از طرح توجیهی گلخانه آلوئه ورا

سازمان صنعت، معدن و تجارت، به‌منظور صدور تاییدیه و ارائه مجوز تاسیس گلخانه، به اطلاعات موجود در طرح توجیهی گلخانه آلوئه ورا استناد خواهد کرد. آماده‌سازی و تدوین یک طرح توجیه‌پذیر، اهمیت زیادی داشته و بایستی به‌دست افراد باتجربه و کاربلد انجام پذیرد. بدین‌ترتیب، آینده کسب‌و‌کار شما و امکان آغاز به فعالیت آن، در گرو وجود یک طرح توجیهی کامل، استاندارد و حاوی اطلاعات دقیق و صحیح خواهد بود.

معرفی تجهیزات مورد‌نیاز برای راه‌اندازی گلخانه آلوئه ورا

برای راه‌اندازی گلخانه آلوئه ورا از لوازم و تجهیزات زیر استفاده می شود:

 • لوله های فولادی، گالوانیزه یا میلگرد برای ساخت چهارچوب گلخانه
 • نایلون های uv یا پلی‌کربنات دو جداره برای پوشش دیواره و سقف گلخانه
 • شید یا سایبان برای ایجاد سایه بر روی گیاه
 • پیچ و مهره ، نبشی و … برای اتصال تجهیزات داخلی
 • تجهیزات مورد نیاز برای تهویه و گرمایش محیط از جمله هیترهای گازی یا جت هیترهای برقی، فن و …
 • تجهیزات و لوازم مرتبط با آبیاری قطره‌ای یا لوله کشی آب شهری
 • تاسیسات مه پاش یا رطوبت ساز‌های التراسونیک در صورتی که رطوبت هوا برای گیاه کافی نباشد.
 • دماسنج و رطوبت‌سنج و…

پیش از اقدام به احداث گلخانه آلوئه ورا، توجه به چه نکاتی لازم و ضروری است؟

در طرح توجیهی گلخانه آلوئه ورا به نکات مهمی که پیش از شروع کار، بایستی مد‌نظر قرار داد نیز اشاره خواهد شد. به‌منظور راه‌اندازی گلخانه آلوئه ورا، در ابتدا بایستی زمینی حاصلخیز و مناسب انتخاب شود. مناطقی که نور خورشید در آن زیاد است برای کشت مناسب نیستند. آبیاری زیاد سبب پوسیدن ریشه آلوئه ورا می شود. این گیاه در خاک شور یا فقیر نیز کشت شده و بازدهی خوبی دارد.

  طرح توجیهی گلخانه سبزیجات ☀️(word+pdf) سال 1403

عوامل موثر در افزایش بهره وری و کشت بیشتر آلوئه ورا

بهتر است که قبل از شروع پرورش و تولید آلوئه ورا ، در مورد بازار هدف آن تحقیق کنید. این گیاه مربوط به مناطق گرمسیری می‌باشد، اما در اثر تابش مستقیم نور خورشید، رنگ برگ‌ها قهوه ای رنگ می‌شود. در دمای 70 درجه‌سانتی‌گراد، برگ‌های گیاه بلند و ضعیف شده و بازار مطلوب خود را از دست می دهد. از طرف دیگر، در دمای پایین و زیر صفر درجه، گیاه یخ زده و از بین می رود. بنابراین توجه به دمای محیط اهمیت زیادی دارد. آلوئه ورا در هر خاکی رشد می کند اما با آماده سازی خاک شنی لوم با زهکشی بالا، بستری بسیار عالی برای رشد این گیاه فراهم خواهد شد. فسفر، ازت، پتاس و خاک اسیدی در رشد سریعتر و بهتر گیاه موثر است.

عوامل موثر در افزایش بهره وری و کشت بیشتر آلوئه ورا_پرشین پلن

کاربردها و مزایای تنظیم طرح توجیهی گلخانه آلوئه ورا

وجود طرح توجیهی گلخانه آلوئه ورا دارای مزایای بسیاری می‌باشد. اولین مزیت این طرح که تنظیم آن را لازم و ضروری ساخته، دریافت مجوز تاسیس این گلخانه می‌باشد. اطلاعات مالی و اجرایی دقیق موجود در طرح توجیهی، امکان جلب نظر مساعد و اعتماد سرمایه‌گذار پروژه را به‌سادگی فراهم می‌آورد. دولت برای کارآفرینان و صاحب ایده‌های ناب، وام‌های خود‌اشتغالی با بهره پایین تعریف کرده است. صاحب‌طرح، با ارائه طرح توجیهی خود، از این وام‌ها و مساعدت‌های مالی با راحتی بیشتری بهره‌مند خواهد شد. در کنار کلیه این مزایا، طرح توجیهی گلخانه آلوئه ورا به‌عنوان یک منبع قابل استناد، نقشه دقیقی از راه را در معرض دید صاحب طرح قرار داده و نیاز‌ها و چالش‌های موجود را به او می شناساند. بدین ترتیب صاحب ایده، با آگاهی و اطمینان بیشتری در این راه قدم خواهد گذاشت.

اهمیت صادرات آلوئه ورا به کشورهای دیگر

کشت و صادرات گل های و گیاهانی که جنبه دارویی و غذایی دارند، بسیار سودآور بوده و خریداران بسیاری را به خود جلب خواهد کرد. امکان کاشت و تولید  گیاه آلوئه ورا در اغلب نقاط کشور وجود دارد و این به‌دلیل مقاومت بالای و تحمل زیاد آن در برابر کم آبی، کمبود رطوبت و گرما می‌باشد. با تولید محصولات بیشتر و با مرغوب‌تر و معرفی بهتر آنها، تولید‌کننده نه تنها بازار پر رونق داخلی را به دست خواهد آورد که در زمینه صادرات این گیاه پرکاربرد و مفید نیز به موفقیت‌های چشمگیری دست خواهد یافت.

با راه‌اندازی گلخانه آلوئه ورا و صرف ریال و صادرات محصول، به درآمد ارزی دست پیدا کرده و طول دوره سودآوری از حد تصور تولید‌کننده خارج خواهد شد. علاوه‌بر آن‌که، در احداث این گلخانه، از حمایت دولت و وام و تسهیلات زیادی نیز بهره‌مند خواهند شد.

طرح های توجیهی مرتبط با احداث گلخانه

نحوه سفارش طرح توجیهی گلخانه آلوئه ورا

چنانچه برای تنظیم طرح توجیهی گلخانه آلوئه ورا قصد دارید به یک مجموعه حرفه‌ای و در‌عین‌حال مطمئن اعتماد کنید، پرشین پلن بهترین انتخاب خواهد بود. مجموعه ما به‌همراه کارشناسان خبره و از طریق وب‌سایت خود، امکان ثبت سفارش طرح توجیهی را برای هر کسب‌و‌کاری فراهم نموده است. پرشین پلن در طول عمر کاری خود، طرح های توجیهی زیادی را به ثبت رسانده و موفق به جلب رضایت و اعتماد کارفرمایان گشته است. پس، در‌صورت تمایل به تارنمای پرشین پلن سری زده یا با کارشناسان با‌تجربه ما ارتباط حاصل فرمایید.

مهندس خلیلیان

شماره تماس جهت سفارش طرح توجیهی

ساعت کاری 8 تا 24:  ۰۳۶۱ ۰۰۶ ۰۹۱۲
مهندس مهدی خلیلیان؛ عضو ارشد کانون مشاوران اعتباری و بانکی ایران و یکی از حرفه‌ای‌ترین طرح نویسان کشور با ۲۵ سال سابقه در حوزه سرمایه‌گذاری و تجربه حضور در ۳ وزارتخانه اقتصادی کشور

اشتراک‌گذاری

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

دسته بندی مقالات

راهنمای سفارش طرح توجیهی

دسته‌بندی طرح‌های توجیهی