طرح توجیهی کارخانه گچ☀️(گرید+مجوز)

طرح توجیهی کارخانه گچ_پرشین پلن

فهرست مطالب

اولین پیش نیاز دریافت مجوز از سازمان‌ها و مسئولین مختلف؛ جهت تولید گچ، داشتن طرح توجیهی کارخانه گچ می باشد. موضوع این مقاله نیز بررسی جوانب مختلف این طرح و اطلاعاتی پیرامون طرح توجیهی احداث کارخانه گچ است. داشتن طرح توجیهی برای دریافت مجوز، یک امر حیاتی و تعیین کننده است. وب سایت پرشین پلن با در نظر گرفتن اهمیت طرح توجیهی جهت دریافت مجوز و شروع فعالیت این مقاله را برای شما تدارک دیده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه تا پایان مقاله همراه ما باشید.

معرفی و کاربرد گچ

گچ یکی از پرکاربردترین مواد معدنی است که در صنایع و زمینه های مختلفی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. تولید گچ، نیازمند استخراج سنگ گچ از معادن و حرارت دادن آنها می باشد. کاربرد این ماده معدنی در صنایع مختلف، روند تولید و تجهیزات مورد نیاز برای پالایش آن را مشخص می‌کند. کاربرد های گچ شامل موارد زیر می باشد:

 • صنعت ساختمان سازی
 • صنعت پزشکی
 • هنر
 • تهیه سولفات آلومینیوم

توجیه اقتصادی تولید گچ

همانطور که گفته شد؛ گچ یکی از پرکاربردترین مواد معدنی به شمار می رود. مصارف و کاربرد های متنوع این محصول، تولید آن را به یک سرمایه گذاری مطمئن تبدیل کرده است. میزان تقاضای بازار برای این محصول یک سودآوری همیشگی و قابل توجهی را به ارمغان خواهد آورد. لازم به ذکر است که این ماده پرمصرف و سودآور در مناطق مختلف ایران به وفور یافت می شود. لایه های سنگ گچ در کشور ما، اغلب سطحی تر هستند و نسبت به برخی مواد معدنی دیگر، راحت تر استخراج می شوند. استخراج راحت و کم هزینه، تولید محصول مرغوب و استفاده از تجهیزات بروز؛ میزان سودآوری این فعالیت تولیدی را افزایش می دهد.

  طرح توجیهی کارخانه آرد☀️(doc+pdf) سال 1403

هزینه راه اندازی و اجرای طرح توجیهی کارخانه گچ

طرح توجیهی کارخانه گچ؛ چشم انداز دقیقی از میزان هزینه های شروع و ادامه این فعالیت ارائه می دهد. داشتن برآورد دقیقی از هزینه‌ها، کار سرمایه گذاران را برای شروع کار راحت تر و موفقیت آنها را تضمین خواهد کرد. آگاهی در مورد هزینه های مختلف یک فعالیت به مدیریت و برنامه ریزی دقیق تری می انجامد. پیش بینی برای تامین منابع مالی هزینه‌ها و نحوه مدیریت آنها، مهمترین دستاورد بخش محاسبه هزینه های طرح توجیهی کارخانه گچ به شمار می رود. هزینه های مطرح در این سرمایه گذاری نیز شامل هزینه خرید زمین، تجهیزات خط تولید، حقوق پرسنل، تامین مواد اولیه، بیمه و غیره می باشد.

تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز در کارخانه گچ

ارائه لیست کاملی از تجهیزات، مواد اولیه و ماشین آلات مورد نیاز برای اجرای طرح توجیهی احداث کارخانه گچ از مهمترین بخش های این طرح است. طرح توجیهی با توجه به زمینه فعالیت تولیدی شما یعنی نوع گچ و مصارف مختلف آن، بودجه و ظرفیت تولید مدنظر، لیست مربوطه را تنظیم می‌کند. لیست تجهیزات مورد نیاز برای احداث کارخانه تولید گچ شامل تجهیزات مورد نیاز برای خط تولید، بخش اداری، آزمایشگاه، انباری و غیره می باشد. تجهیزات مورد نیاز برای احداث کارخانه تولید گچ شامل موارد زیر می باشد:

 • دستگاه کوبیت
 • دستگاه سرند
 • سیلوی هایبرن
 • سیلوی کوره لوبرن
 • آسیاب
 • تجهیزات آزمایشگاه
 • لوازم و تجهیزات بخش اداری
 • تجهیزات بسته بندی
 • ماشین آلات حمل و نقل و بارگیری و…

تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز در کارخانه گچ_پرشین پلن

گچ چگونه ساخته می شود؟

تولیدکنندگان مختلف با توجه به ظرفیت تولید خط تولید خود ممکن است از تجهیزات و شیوه های مختلفی استفاده کنند. همانطور که گفته شد؛ نوع تجهیزات استفاده شده برای مراحل مختلف تولید گچ با توجه به نوع مصارف محصول نهایی انتخاب می شود. مراحل تولید گچ بدون توجه به میزان ظرفیت تولید، اغلب دارای 5 مرحله کلی می باشد. پنج مرحله مهم در تولید انواع گچ را در بخش بعدی بررسی خواهیم کرد.

پنج مرحله مهم در تولید گچ

پنج مرحله مهم و اساسی در تولید یا پخت انواع گچ شامل موارد زیر است:

 • گودبرداری: گودبرداری و یا استخراج سنگ معدن اولین مرحله تولید گچ است. جهت گودبرداری نیز از تجهیزات و تکنیک های متنوعی استفاده می شود.
 • خرد کردن: سنگ های استخراج شده در این مرحله با استفاده از سنگ شکن به ذراتی با عرض چند میلیمتر تبدیل می شوند.
 • غربال کردن: ذرات درشت تر یا ذراتی که دارای ناخالصی هستند در این مرحله از ذرات اصلی جدا شده و از چرخه تولید خارج می شوند.
 • آسیاب کردن: آسیاب کردن ذرات گچ با توجه به مصارف آن توسط دستگاه های متنوعی انجام می‌گیرد. دستگاه‌هایی که در این مرحله مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ شامل آسیاب گلوله ای، چکشی، میله ای و کشاورزی می باشند.
 • حرارت دهی: ذرات آسیاب شده گچ در دمای کم و به منظور تبخیر آب شیمیایی سنگ گچ، حرارت دهی می شوند.

طرح توجیهی کارخانه گچ برای دریافت مجوز

همانطور که میدانید؛ تمامی سرمایه گذاری‌ها، فعالیت های تولیدی و اقتصادی مختلف، نیازمند کسب مجوز از ارگان و سازمان های مربوطه می باشند. داشتن طرح توجیهی کارخانه گچ و دریافت مجوز نیز اولین و مهمترین بخش سرمایه گذاری در این زمینه می باشد. مسئولین اعطای مجوز معمولا از مراجعه کنندگان می خواهند تا طرح توجیهی خود را ارائه دهند. شیوه نگارش و تدوین طرح توجیهی نیز اصل مهم و تعیین کننده ای در دریافت مجوز است.

سفارش طرح توجیهی کارخانه گچ

اهمیت شیوه نگارش و تدوین طرح های توجیهی مانند طرح توجیهی کارخانه گچ؛ لزوم نگارش این طرح‌ها توسط افراد متخصص را افزایش می دهد. وب سایت پرشین پلن از متخصصین حرفه ای نگارش انواع طرح های توجیهی جهت ارائه خدمات به سرمایه گذاران عزیز استفاده می‌کند. شما هم اگر می خواهید در این زمینه یا سایر زمینه‌ها سرمایه گذاری کنید، جهت سفارش طرح توجیهی مورد نظر خود با کارشناس ارشد مجموعه ما تماس بگیرید.

مهندس خلیلیان

شماره تماس جهت سفارش طرح توجیهی

ساعت کاری 8 تا 24:  ۰۳۶۱ ۰۰۶ ۰۹۱۲
مهندس مهدی خلیلیان؛ عضو ارشد کانون مشاوران اعتباری و بانکی ایران و یکی از حرفه‌ای‌ترین طرح نویسان کشور با ۲۵ سال سابقه در حوزه سرمایه‌گذاری و تجربه حضور در ۳ وزارتخانه اقتصادی کشور

اشتراک‌گذاری

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

دسته بندی مقالات

راهنمای سفارش طرح توجیهی

دسته‌بندی طرح‌های توجیهی