طرح توجیهی بسته بندی ماهی و میگو ☀️(word+pdf) سال 1403

طرح توجیهی بسته بندی ماهی و میگو_پرشین پلن

فهرست مطالب

طرح توجیهی بسته بندی ماهی و میگو، از اسناد اصلی و مهم برای اخذ مجوز تاسیس این کارخانه به‌حساب می‌آید. تنظیم چنین طرحی یک امر تخصصی بوده و از عهده هر کس بر نخواهد آمد. طرح توجیهی می‌بایست از سوی سازمان‌های ذیربط توجیه پذیر باشد تا بتواند نظر مساعد آنها را به‌خوبی فراهم آورد. سایت پرشین پلن، یک مجموعه تخصصی بوده که برای راه‌اندازی کسب‌و‌کارهای جدید، طرح توجیهی به ثبت رسانده است.

مجموعه ما به پشتوانه دانش و تجربه‌ای که در این زمینه دارد، کارفرمایان بسیاری را در اجرای هرچه بهتر پروژه هایشان یاری رسانده و موفق به کسب رضایت خاطر آنها گشته است. در این مقاله در نظر داریم به بیان اطلاعاتی بپردازیم که در طرح توجیهی بسته بندی ماهی و میگو به آنها اشاره شده است. پس چنانچه قصد فعالیت و سرمایه‌گذاری در زمینه بسته بندی ماهی و میگو را دارید، با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

اهمیت وجود ماهی و میگو در زنجیره غذایی

مصرف غذاهای دریایی همچون ماهی و میگو برای حفظ سلامتی بدن انسان لازم و ضروری می باشد. گوشت ماهی و میگو سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی است. از‌جمله مزایای مصرف گوشت این آبزیان کاهش خطر حملات قلبی و سکته‌های مغزی، تامین مواد‌مغذی برای رشد و سلامتی بدن، پیشگیری از آلزایمر با افزایش سلول‌های خاکستری مغز، کمک به درمان افسردگی و ایجاد شادی و نشاط در انسان، پیشگیری از ابتلای کودکان به بیماری‌های ریوی و آسم، کمک به سلامت پوست و مو، درمان کم‌کاری تیروئید، درمان کم‌خونی، تقویت استخوان‌ها، افزایش توان و انرژی بدن، جلوگیری از سرطان پروستات، خواص ضد التهابی، کمک به سلامت چشم و بینایی و پیشگیری از پیری زودرس می‌باشد. پزشکان وجود ماهی و میگو را در رژیم غذایی کودکان و بزرگسالان توصیه می کنند.

مزایای بسته بندی ماهی و میگو

بسته بندی ماهی و میگو از مزایای بسیار زیادی برخوردار است. به طوری که مردم امروزه با توجه به اهمیت رعایت بهداشت و سالم‌تر بودن محصولات خوراکی از محصولات بسته بندی شده استفاده می‎کنند. همچنین میگو و ماهی بسته بندی شده در مقایسه با محصولات دریایی که به‌صورت فله‌ای به‌فروش می‌رسند، مزیت‌های بسیاری دارند. از جمله مزایای بسته بندی ماهی و میگو می‌توان موارد زیر را برشمرد:

 • حفظ بهداشت و سلامت ماهی و میگو و پیشگیری از نفوذ میکروب و عوامل بیماری زا در آن
 • حمل‌و‌نقل و نگهداری آسان‌تر
 • دوام بیشتر و ماندگاری بالاتر ماهی و میگو
 • حفظ بافت و تازگی اولیه گوشت ماهی و میگو
 • مشخص بودن تاریخ تولید و انقضای مصرف
 • کاربری آسان و پخت ساده‌تر به‌دلیل آماده و تمیز بودن ماهی و میگوی بسته بندی شده
 • ایجاد قابلیت اعتماد و اطمینان بیشتر در خریدار
 • برند سازی و افزایش مشتریان وفادار برای تولید‌کننده
 • فراهم بودن امکان چاپ مواد‌مغذی و معدنی موجود در ماهی یا میگو و طریقه طبخ آن بر روی بسته بندی آن
  طرح توجیهی پرورش ماهی قزل آلا☀️(doc+pdf) سال 1403

توجیه پذیری اقتصادی بسته بندی ماهی و میگو

امروزه به‌دلیل ارتقاء فرهنگ مردم و ارزشی که مصرف مواد‌غذایی سالم برای آنها دارد، خرید مواد‌غذایی بسته بندی شده‌ای که دارای نام و نشان بوده و تاریخ مصرف دارند طرفداران بسیاری پیدا کرده است. بسته بندی برای غذاهای گوشتی که زودتر فاسد شده و آسیب‌پذیر‌تر هستند بیش از سایرین اهمیت پیدا کرده است. لذا تقاضای خرید ماهی و میگو بسته بندی شده در میان خریداران به‌شدت افزایش یافته است. از طرف دیگر، تعداد فروشگاه‌های زنجیره‌ای توزیع و فروش محصولات و تعاونی‌ها، در سطح شهر رو به افزایش است. این فروشگاه‌ها و مراکز فروش بزرگ، گوشت ماهی و میگو را به‌صورت بسته بندی شده عرضه می‌دارند. با این تفاسیر تاسیس کارخانجات بسته بندی ماهی و میگو در‌جهت تامین کمبود و کسری این فروشگاه‌ها لازم و ضروری بوده و راه‌اندازی آنها از توجیه اقتصادی خوبی برخوردار می‌باشد.

روال آماده‌سازی و بسته بندی ماهی و میگو در کارخانه

روال بسته بندی ماهی و میگو، از ورود ماهی و میگوی مورد‌نظر آغاز می‌شود. در بدو ورود مواد ‌اولیه به کارخانه، عملیات شستشو، پاکسازی پوست، شکم، خروج و جداسازی ضایعات ماهی و میگو آغاز می‌گردد. ماهی و میگوی تمیز و شسته‌شده، آبکشی و خشک شده و توسط دستگاه گریدینگ، سایزبندی می‌شود. در‌ادامه، گوشت ماهی برای برش‌های طولی و عرضی آماده و به سمت دستگاه‌های برش ارسال می‌گردند. حال زمان بسته بندی محصول فرا رسیده است. بسته بندی ماهی و میگو به شیوه های مختلفی صورت می گیرد. در همه این روش‌ها، در بسته بندی خلاء ایجاد شده و درب آن وکیوم می‌شود تا تازگی و عطر گوشت به‌خوبی حفظ شود. بسته‌های آماده‌شده، منجمد شده و در سردخانه‌های زیر صفر درجه سانتیگراد انبار می‌شوند. این بسته‌ها، تا لحظه ورود و عرضه به بازار در سردخانه باقی خواهند ماند.

روال آماده‌سازی و بسته بندی ماهی و میگو در کارخانه_پرشین پلن

هدف از نگارش طرح توجیهی بسته بندی ماهی و میگو

تنظیم طرح توجیهی بسته بندی ماهی و میگو برای افرادی که در‌صدد دریافت مجوز تاسیس این کارخانه هستند از ملزومات اصلی به‌حساب می‌آید. این طرح به‌عنوان یک منبع قابل استناد به صاحب‌طرح در داشتن یک برنامه‌ریزی مالی و کاری دقیق و سنجیده یاری خواهد رساند. علاوه‌بر‌آن، رضایت خاطر سرمایه‌گذار پروژه با وجود چنین طرح تخصصی و دقیق، راحت‌تر جلب خواهد شد.

پروژه‌های کارآفرینی از سوی دولت، مشمول وام‌های خود‌اشتغالی و دیگر کمک‌های مالی هستند. موسس کارخانه تولید ماهی و میگو بسته بندی شده، با داشتن یک طرح توجیهی اصولی و استاندارد، چنین مساعدت‌هایی را با موفقیت و سرعت بیشتری از سوی بانک‌ها و دیگر موسسات مالی دریافت خواهد کرد. تدوین طرح توجیهی بسته بندی ماهی و میگو، توسط یک تیم حرفه‌ای و کاربلد، به نوعی برخورد تیر به هدف بوده و کارفرما را با قاطعیت بیشتری به نتیجه مطلوب و موفقیت خواهد رساند.

تجهیزات و دستگاه های مورد‌نیاز برای اجرای طرح

یکی از مهمترین بخش‌های طرح توجیهی، برآورد هزینه‌های دستگاه‌ها و تجهیزات مورد نیاز برای بسته بندی ماهی و میگو است که بایستی با توجه به حجم سرمایه گذاری و ظرفیت کارخانه، تجهیزات و دستگاه‌های متناسب با پروژه انتخاب شوند. در ادامه چند مورد از دستگاه‌ها و تجهیزاتی که در طرح توجیهی بسته بندی ماهی و میگو مورد‌‌نیاز هستند را معرفی می‌کنیم:

 • دستگاه‌های شستشو‌دهنده ماهی و میگو
 • دستگاه گریدینگ برای سایز‌بندی میگو یا ماهی
 • اره یا دیگر دستگاه‌های برشی، برای برش طولی و عرضی فیله ماهی و جدا کردن سر و دم و سایر ضایعات از ماهی و میگو
 • دستگاه بسته بندی برای انواع بسته بندی ماهی و میگو به‌صورت سلفون وکیوم یا پاکت‌های سه‌طرف دوخت یا ایستاده زیپ‌دار
 • دستگاه‌ها و لوازم حمل و جابجایی مواد‌اولیه، ماهی و میگو
 • تجهیزات سرمایشی و سردخانه‌ای برای‌انجماد ماهی و میگو بسته بندی شده
 • دستگاه لیبل‌زن و تاریخ‌زن حرارتی
  طرح توجیهی ماهی کپور☀️(doc+pdf) سال 1403

بررسی وضعیت صادرات ماهی و میگو در کشور

کشورهای بزرگ زیادی از صادرات ماهی، میگو و دیگر آبزیان به‌عنوان منبع درآمد ارزی کشور خود استفاده می‌کنند. کشورهای اندونزی، هلند، سوئد، شیلی، کانادا، هند، ایالات متحده آمریکا، ویتنام، نروژ و چین به‌ترتیب در دسته بزرگترین صادرکنندگان ماهی و میگو قرار گرفته‌اند. در این میان، ایران نیز در صادرات ماهی و دیگر آبزیان به کشورهای مختلف و به خصوص چین نقش مهمی ایفا کرده است. دریای شمال و جنوب کشورمان منبع غنی و وسیعی از انواع ماهی، میگو و خاویار می باشد. در سال‌های اخیر، ایران توانسته است با بهبود و ارتقاء شیوه‌های بسته بندی ماهی و میگو، سهم زیادی از بازار جهان را به خود اختصاص داده و ارزآوری خوبی برای کشور به‌همراه داشته باشد.

طرح توجیهی بسته بندی ماهی و میگو برای اخذ مجوز

داشتن طرح توجیهی بسته بندی ماهی و میگو، اولین قدم برای اخذ مجوز تاسیس کارخانه می باشد. وزارت جهاد کشاورزی و دیگر ارگان‌ها و سازمان‌های ذیربط، نظر قطعی و موافق خود را پس از مطالعه این طرح توجیهی اعلام خواهند کرد. لذا در تدوین این سند، تخصص و دانش شرط اصلی و مهم به‌حساب می‌آید. طرح توجیهی بایستی بر‌اساس اصول و استانداردهایی به ثبت رسیده باشد تا توجیه‌پذیر بوده و موفق به دریافت تاییدیه‌های لازم شود.

عوامل تاثیرگذار در بازاریابی و فروش بهتر محصول

تولید‌کننده ماهی و میگو بسته بندی شده، با کمی توجه بیشتر به چند نکته ساده و در عین حال مهم، مطرح و محبوب خواهد شد. آنچه در وهله اول اهمیت دارد، کیفیت و تازگی محصول می‌باشد. ماهی و میگوی تازه، بوی خوش و طعم دلنشینی دارد. خریداری که از کیفیت محصول خود راضی باشد دفعات بیشتری به خرید ماهی و میگو بسته بندی شده با نام تجاری شما اقدام خواهد کرد.

کیفیت بسته بندی، میزان استحکام و ظاهر جذاب آن نیز فروش محصول را افزایش خواهد داد. تنوع محصول از دیگر فاکتورهای موثر در افزایش فروش محسوب می شود. برندی که ماهی و میگو را در نژادهای متنوع و به شکل‌های مختلف عرضه کند، مهمان سبد خرید مشتریان بیشتری خواهد شد. با معرفی دقیق محصول، بیان ویژگی‌ها و خواص ماهی و میگوی مورد‌نظر و طریقه طبخ آن به‌صورت چاپ‌شده بر روی بسته بندی ماهی و میگو، اعتماد خریداران، جلب شده و فروش محصول افزایش پیدا خواهد کرد.

عوامل تاثیرگذار در بازاریابی و فروش بهتر محصول_پرشین پلن

هزینه راه اندازی کارخانه بسته بندی ماهی و میگو

در طرح توجیهی بسته بندی ماهی و میگو به هزینه راه‌اندازی کارخانه و سرمایه اولیه مورد‌نیاز برای شروع پروژه نیز پرداخته می‌شود. برخی از هزینه‌ها در دسته هزینه‌های ثابت جای می‌گیرند. از جمله، هزینه ملک یا مکان اجرای پروژه، هزینه خرید دستگاه‌ها و تجهیزات مورد‌نیاز، هزینه ساخت سالن بسته بندی، سردخانه، انبار، محوطه سازی، هزینه راه‌اندازی تاسیسات گرمایشی، سرمایشی و تهویه، هزینه خرید دستگاه‌ها و لوازم حمل‌و‌نقل و جابجایی محصولات بسته بندی شده و … .

بخشی از سرمایه نیز صرف هزینه‌هایی خواهد شد که در حین فعالیت کارخانه بسته بندی ماهی و میگو به‌وجود می‌آیند که به آنها هزینه جاری می‌گویند. از‌جمله این هزینه‌ها می‌توان به حقوق و دستمزد کارمندان و کارگران، هزینه خرید مواد اولیه، هزینه مربوط به تعمیر و نگهداری دستگاه‌ها و ماشین‌آلات و هزینه آب، برق و گاز اشاره کرد. درصدی از سرمایه اولیه نیز به هزینه‌های متفرقه و پیش‌بینی‌نشده اختصاص داده می‌شود.

طرح های توجیهی مرتبط با ماهی و میگو

سفارش طرح توجیهی بسته بندی ماهی و میگو

چنانچه برای تدوین طرح توجیهی بسته بندی ماهی و میگو، نیاز به مجموعه فعال و خبره در این زمینه دارید، پرشین پلن می‌تواند نگارش طرح توجهی شما را انجام دهد. کارشناسان مجموعه ما با تسلطی که بر قوانین سرمایه‌گذاری، روال دریافت مجوز تاسیس کارخانه و شیوه دریافت وثایق و ضمانت‌نامه‌های بانکی دارند، در کارنامه کاری خود سابقه درخشانی از پروژه‌های موفق و کارآفرینان راضی به ثبت رسانده‌اند. شما نیز برای سفارش طرح توجیهی کسب و کار خود در زمینه تنظیم طرح توجیهی، می‌توانید با کارشناسان خبره ما در تماس باشید.

مهندس خلیلیان

شماره تماس جهت سفارش طرح توجیهی

ساعت کاری 8 تا 24:  ۰۳۶۱ ۰۰۶ ۰۹۱۲
مهندس مهدی خلیلیان؛ عضو ارشد کانون مشاوران اعتباری و بانکی ایران و یکی از حرفه‌ای‌ترین طرح نویسان کشور با ۲۵ سال سابقه در حوزه سرمایه‌گذاری و تجربه حضور در ۳ وزارتخانه اقتصادی کشور

اشتراک‌گذاری

5/5 - (4 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

دسته بندی مقالات

راهنمای سفارش طرح توجیهی

دسته‌بندی طرح‌های توجیهی