طرح توجیهی رستوران بوم گردی☀️(جهت اخذ مجوز)

طرح توجیهی رستوران بوم گردی-پرشین پلن

فهرست مطالب

رستوران‌های بومی با استفاده از محصولات محلی و سنتی، به علاقه‌مندان به گردشگری و مسافرت، تجربه‌ی خوبی از فرهنگ و غذاهای محلی را ارائه می‌دهند. برای راه‌اندازی یک رستوران بومی، طرح توجیهی برای اخذ مجوز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. به عنوان مالک یک رستوران بومی، شما باید با تهیه طرح توجیهی مناسب، بتوانید به دستگاه‌های مسئول، ضمن توجیه تجاری، مجوز اخذ از آن‌ها را دریافت کنید.

طرح توجیهی، برای برنامه‌ریزی دقیق تر در زمینه‌ی بازاریابی، مالی و تأمین نیرو، بسیار حائز اهمیت است. در نهایت، اگر به دنبال شروع یک کسب و کار رستوران بومی هستید، سایت پرشین پلن می‌تواند به شما در تهیه طرح توجیهی، راهنمایی و مشاوره‌ی لازم را ارائه دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد این کسب و کار و سفارش طرح توجیهی، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

تعریف رستوران بوم گردی

رستوران بومی، یک نوع رستوران است که با تاکید بر محصولات محلی و متناسب با فرهنگ و سنت منطقه‌ای خاص، برای مشتریان خود غذاهای ارگانیک و سنتی ارائه می‌دهد. در رستوران‌های بومی، معمولاً از محصولات تازه و فصلی که از منابع محلی تأمین می‌شوند، استفاده می‌شود. این نوع رستوران در اغلب موارد، با هدف نگهداری فرهنگ و سنت‌های یک منطقه و گردشگری، در مناطق بومی و تاریخی واقع شده‌اند. محیطی طبیعی و آرام با دکوراسیون سنتی و بومی، برای خوردن غذا و لذت بردن از موقعیت جغرافیایی خاص، ایجاد شده است. در این نوع رستوران‌ها، غذاها با توجه به فصل و بازار محلی طراحی و سرو می‌شود و با توجه به محیطی که در آن قرار دارند، نیز در ظاهر و ارائه ظاهری آن‌ها تغییر می‌کند.

تحقیقات بازار و آمارهای صنعت رستوران بومی

تحقیقات بازار و آمارهای صنعت رستوران بومی در ایران برای تعیین میزان تقاضا و عرضه، هزینه ها، درآمد و سودآوری و تحلیل رفتار مصرف کنندگان انجام می شود. بر اساس تحقیقات بازار، صنعت رستوران بومی در ایران به دلیل تمایل مصرف کنندگان به تجربه غذاهای محلی و فرهنگی، در حال رشد است. با توجه به تحقیقات صورت گرفته، بخش عمده ای از مشتریان رستوران بومی، مسافران داخلی و خارجی هستند که به دنبال تجربه غذایی متنوع و منحصر به فرد هستند. علاوه بر این، آمارهای صنعت نشان می دهد که بخش عمده ای از صنعت رستوران بومی در ایران، در شهرهای گردشگری و مناطق روستایی قرار دارند. بنابراین، با برنامه ریزی و بازاریابی مناسب، رستوران بومی می تواند یک کسب و کار پررونق و سودآور باشد.

  طرح توجیهی رستوران ساحلی☀️(جهت اخذ مجوز)

مشخصات مکان و محل رستوران بومی

رستوران بومی‌ها به دلیل مرتبط بودن با فرهنگ و سنت های منطقه ای خود، معمولا در محیطی طبیعی و دور از شهر و شلوغی‌های شهری قرار می‌گیرند. بنابراین، محل انتخابی برای این نوع رستوران‌ها، باید بتواند احساس آرامش و صلح را برای مشتریان فراهم کند و همچنین نزدیک به جاذبه های گردشگری منطقه باشد. مشخصات مکان و محل رستوران بومی شامل موارد زیر می‌شود:

 • منطقه آرام و دور از شلوغی شهری
 • دسترسی آسان و راحت از جاده‌ها و معابر عمومی
 • نزدیک به جاذبه‌های گردشگری منطقه
 • قرارگیری در محیطی طبیعی و جذاب
 • فاصله کافی از رستوران‌های رقیب
 • مساحت مناسب و متناسب با ظرفیت رستوران
 • مجاورت با منابع تامین مواد اولیه‌ی غذایی مورد نیاز
 • مطابقت با قوانین ساخت و ساز و محیط زیست.

برآورد هزینه‌های رستوران بوم گردی با استفاده از طرح توجیهی

برآورد هزینه‌های رستوران بوم گردی با استفاده از طرح توجیهی، ابزاری مهم برای برنامه‌ریزی و راه‌اندازی این نوع رستوران‌ها است. در این طرح، هزینه‌های مورد نیاز برای اجرای پروژه به دقت برآورد می‌شود و نقاط ضعف و قوت آن شناسایی می‌شود. هزینه‌های مختلف شامل ساختمان و تجهیزات، دکوراسیون داخلی، مواد اولیه، هزینه‌های نگهداری و مدیریت و هزینه‌های بازاریابی و تبلیغات می‌باشد.

در ابتدا، برای برآورد هزینه‌های ساختمان و تجهیزات باید نیازمندی‌های دقیقی برای ساختمان و تجهیزات رستوران بوم گردی مشخص گردد. برای این کار، نیازمندی‌های رستوران‌های بومی مشابه در مناطق مختلف بررسی می‌شود و برآورد هزینه‌ها با توجه به قیمت‌های بازار و دلار محاسبه می‌گردد. در مورد هزینه‌های دیگر، مانند هزینه‌های نگهداری و مدیریت، مواد اولیه، هزینه‌های بازاریابی و تبلیغات و هزینه‌های دکوراسیون داخلی نیز باید به دقت برآورد شوند و در طرح توجیهی گنجانده شوند. با توجه به برآورد هزینه‌های صورت گرفته، می‌توان به راحتی ارزیابی کرد که آیا رستوران بوم گردی با سودآوری قابل قبولی روبه‌رو خواهد شد یا خیر.

برآورد هزینه‌های رستوران بوم گردی با استفاده از طرح توجیهی-پرشین پلن

ارزیابی ارزش افزوده و منحصر به فردی که رستوران بومی می‌تواند ارائه دهد

رستوران بومی با ارائه غذاهای محلی و استفاده از دکوراسیون و تجهیزات بومی، ارزش افزوده و منحصر به فردی برای مشتریان خود ایجاد می‌کند. با ارائه غذاهای محلی، مشتریان از تنوع و خاصیت منحصر به فرد غذاهای محلی و سنتی بهره می‌برند که در رستوران‌های دیگر به آن دسترسی ندارند. همچنین دکوراسیون و تجهیزات بومی می‌تواند تجربه تفریحی و گردشگری برای مشتریان را بهبود بخشد و باعث شود که مشتریان به خاطر این تجربه خاص به رستوران بومی بازگردند. به همین دلیل، رستوران بومی مانند طرح توجیهی اقامتگاه بوم گردی می‌تواند با ارائه این ارزش‌های منحصر به فرد، مشتریان را به خود جذب کرده و رقابت در بازار را برای خود افزایش دهد.

تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز برای رستوران بومی

تمامی تجهیزات و ماشین آلاتی که در رستوران بوم گردی مورد استفاده قرار می‌گیرد در طرح توجیهی رستوران بوم گردی نگارش خواهد شد. همچنین بستگی به حجم سرمایه گذاری شما، ممکن است تجهیزات و ماشین آلات مورد استفاده برای رستوران بوم گردی متفاوت باشد، اما بصورت معمول تجهیزات موردنیاز به شرح زیر می باشد:

 ۱. آشپزخانه:

 • فر آشپزخانه
 • گاز صفحه ای یا استیل سینک
 • یخچال فریزر دو درب
 • پخت‌کن سرخ کن (فرایند پخت کره
 • مایکروویو
 • توستر
 • مخلوط کن برقی
 • ماشین ظرفشویی
 • صفحه آهنی و چدنی
 • ماشین رنده کردن گوشت و صدازن

۲. اتاق پذیرایی:

 • میز و صندلی‌های رستوران
 • چراغ و نورپردازی
 • دکوراسیون دیوار و پوسترهای مرتبط با فضای بومی
 • کفپوش چوبی
 • پرده
 • کارت پذیرایی

۳. نوشیدنی‌ها:

 • ماشین قهوه ساز
 • دستگاه چای ساز
 • دستگاه آب معدنی و یا آب میوه گیری
 • دستگاه بار بار
 • سرویس دهنده نوشیدنی

در کنار این موارد باید تجهیزات ایمنی نظیر آتش‌نشانی، دستگاه اعلام حریق و کپسول آتش‌نشانی، دوربین‌های مداربسته، تجهیزات خنک کننده و هواساز نیز به کار گرفته شود.

طراحی ساختمان رستوران بومی

طراحی ساختمان رستوران بومی باید بر اساس موقعیت مکانی و معماری منطقه‌ای باشد تا با فرهنگ و سنت منطقه همخوانی داشته باشد. همچنین طراحی داخلی ساختمان باید از نظر ارائه خدمات، فضای مطبوع و راحتی مشتریان مناسب باشد و همچنین در هنگام طراحی، عوامل ایمنی، بهداشتی و زیبایی نیز در نظر گرفته شوند. علاوه بر این، استفاده از مصالح محلی در ساخت و ساز ساختمان و دکوراسیون داخلی رستوران بومی، به عنوان یک نوآوری محسوب می‌شود که می‌تواند به رشد صنعت گردشگری و بوم‌گردی در مناطق مختلف کشور کمک کند.

بازاریابی و برندسازی رستوران بومی

بازاریابی و برندسازی در رستوران بومی، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. یکی از مزایای رستوران بومی، ارائه غذاهای محلی و متنوع است. برای موفقیت در بازار، لازم است که رستوران بومی بتواند به خوبی خدمات و محصولات خود را بازاریابی کند. این امر با ایجاد یک برند قوی برای رستوران آسان تر می‌شود. برندسازی به معنای ایجاد یک هویت یکتا و قابل تشخیص برای رستوران است. برای برندسازی، لازم است که نام و لوگوی منحصر به فردی برای رستوران انتخاب شود. همچنین، با استفاده از روش‌های بازاریابی مثل تبلیغات در رسانه‌های اجتماعی، ارسال خبرنامه و برگزاری رویدادها، می‌توان برای رستوران بومی بازاریابی موثری را انجام داد.

بازاریابی و برندسازی رستوران بومی-پرشین پلن

نوآوری‌های بومی در منو و طراحی دکوراسیون داخلی رستوران

در رستوران بومی، نوآوری های بومی به عنوان یکی از عوامل مهم در جذب مشتریان و افزایش ارزش افزوده محصولات، بسیار مهم است. غذاهای بومی و محلی که در منوی رستوران ارائه می‌شود، باید بتواند تجربه ای منحصر به فرد برای مشتریان ایجاد کند. همچنین، طراحی داخلی رستوران نیز می‌تواند با ارائه یک فضای بومی، آرامش و لذت بیشتری را برای مشتریان فراهم کند. برخی از نوآوری‌های بومی که در رستوران بومی می‌توان انجام داد عبارتند از:

 1. استفاده از مواد غذایی بومی و محلی به جای مواد وارداتی
 2. استفاده از روش‌های پخت بومی و سنتی در غذاها
 3. ارائه غذاهای بومی در قالب منوی چند منظوره، مانند منوی صبحانه، ناهار و شام
 4. استفاده از دکوراسیون بومی و متناسب با محل رستوران برای ایجاد تجربه بومی و سنتی برای مشتریان
 5. ارائه خدمات مرتبط با بوم گردی مانند گردشگری روستایی، معرفی فرهنگ و آداب و رسوم محلی و …

نقش طرح توجیهی جهت اخذ مجوز رستوران بوم گردی

طرح توجیهی در اخذ مجوز برای رستوران بوم‌گردی نقش بسیار مهمی دارد. این طرح با ارائه دقیق اطلاعات و تحلیل‌های مربوطه، به مراجع مربوطه مانند سازمان‌های بهداشت، شهرداری، و سازمان میراث فرهنگی، نشان می‌دهد که پروژه رستوران بوم‌گردی به چه اهدافی می‌پردازد، چگونه اجرا می‌شود و چه تأثیری بر محیط زیست و جامعه دارد.

این طرح شامل اطلاعاتی مانند مکان و محیط انتخاب شده برای رستوران، مشخصات مالکان و مدیران پروژه، بررسی نیازمندی‌های بازار و تحلیل رقابت، مشخصات منو و خدمات ارائه شده، بررسی امکانات بهداشتی و بهره‌برداری، بررسی امکانات آشپزخانه و تجهیزات مورد نیاز، بررسی نیازمندی‌های مالی و سرمایه‌گذاری، بررسی روش‌های مدیریت و نگهداری مواد غذایی و بررسی سودآوری و بازده اقتصادی پروژه می‌باشد.

با ارائه این اطلاعات به صورت دقیق و شفاف، طرح توجیهی به مراجع مربوطه اعتماد و اطمینان می‌بخشد که پروژه رستوران بوم‌گردی به نحوی است که با قوانین و مقررات مربوطه سازگاری دارد و اثر مثبتی بر جامعه و محیط زیست خواهد داشت. این برای اخذ مجوزهای لازم و همچنین جلب اعتماد و تأیید مردم و مراجعین نیز بسیار حیاتی است.

ارزیابی و پیش‌بینی درآمد و سودآوری رستوران بومی

برای ارزیابی درآمد و سودآوری رستوران بومی، ابتدا باید هزینه‌های مرتبط با تاسیس و بهره‌برداری رستوران را برآورد کرد. سپس با توجه به اطلاعات جمع‌آوری شده در مورد تقاضا و پیش‌بینی فروش در محل رستوران، می‌توان به درآمد و هزینه‌های مربوط به رستوران پی برد. برآورد هزینه‌ها که در طرح توجیهی نگارش خواهد شد؛ شامل هزینه‌های سرمایه‌گذاری، هزینه‌های تاسیس و بهره‌برداری و هزینه‌های تولید (درآمد) است. سپس با مقایسه درآمد و هزینه‌های مربوط به رستوران، سودآوری آن پیش‌بینی می‌شود.

طرح های توجیهی مرتبط در حوزه گردشگری

سفارش طرح توجیهی اختصاصی رستوران بوم گردی

وبسایت تخصصی پرشین پلن در زمینه نگارش طرح توجیهی است برای کمک به کسب و کارها در فرآیند اخذ مجوزهای مورد نیاز، فعالیت می‌کند. تیم کارشناسان ما بسیار زبده و با تجربه هستند و با رعایت سرعت، کیفیت، دقت و پشتیبانی دلسوزانه، طرح توجیهی شما را نگارش خواهند کرد. پرشین پلن مطابق با آخرین دستورالعمل ارگان‌های دولتی، طرح توجیهی شما را نگارش می‌کند و با توجه به اطلاعات ارائه شده از سوی شما، پیش‌بینی درآمد و سودآوری رستوران بومی را نیز به شما ارائه خواهد داد. اکنون درصورت تمایل جهت سفارش طرح توجیهی جهت اخذ مجوز، با کارشناسان پرشین پلن تماس بگیرید. تلاش ما ارائه بهترین طرح توجیهی مطابق با آخرین دستورالعمل‌های وزارتخانه‌ها و بانک‌ها است.

مهندس خلیلیان

شماره تماس جهت سفارش طرح توجیهی

ساعت کاری 8 تا 24:  ۰۳۶۱ ۰۰۶ ۰۹۱۲
مهندس مهدی خلیلیان؛ عضو ارشد کانون مشاوران اعتباری و بانکی ایران و یکی از حرفه‌ای‌ترین طرح نویسان کشور با ۲۵ سال سابقه در حوزه سرمایه‌گذاری و تجربه حضور در ۳ وزارتخانه اقتصادی کشور

اشتراک‌گذاری

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

دسته بندی مقالات

راهنمای سفارش طرح توجیهی

دسته‌بندی طرح‌های توجیهی